Portalas tv3.lt kviečia susipažinti su 2024 m. Seimo rinkimuose dalyvaujančiomis partijomis ir politikais ne tik iš teigiamos pusės. Skandalai, incidentai ir kitos nuodėmes – visa informacija surinkta tam, kad rinkėjai patys įvertintų kandidatus ir lengviau apsispręstų, kam patikėti valstybės vairą.
Nacionalinis susivienijimas politologų yra priskiriamas kraštutinei dešinei, vadovaujasi politologų neonacistiniu laikomu šūkiu „Lietuva lietuviams“.
Taip pat partija yra pagarsėjusi tradicinės šeimos sampratos puoselėjimu, nusiteikimu prieš tos pačios lyties santykius ir migrantų atvykimą į Lietuvą.
Nors didelės sėkmės partijai Seimo rinkimuose nenumatoma, pastarasis partijos bruožas politologui Virgiui Valentinavičiui kelia nerimą, mat pasipriešinimas migrantams visgi gali Nacionaliniui susivienijimui uždirbti rinkėjų balsų.
„Jeigu paklius į valdžią, nuolat darys gėdą Lietuvai“, – tikino V. Valentinavičius.
Tiesa, politologas anksčiau dirbo Kubiliaus Vyriausybėje ministro pirmininko patarėju.
Atsidūrę Seime keltų pavojų Lietuvos valstybei
Taigi politologo įsitikinimu, didžiausia partijos problema yra vertybinė, taip pat negebėjimas tartis su kitomis politinėmis jėgomis.
„Vertybių prasme, jie yra lygiai tokia pat problema kaip Remigijus Žemaitaitis, nes irgi turi antisemitinio potencialo. Dėl to ši partija iškart sukeltų daugybę problemų bendraujant su Vakarų vyriausybėmis“, – palygino partijos vertybes V. Valentinavičius.
Partijos kandidatų į Seimą sudėtyje gausu filosofų ir visokio plauko pedagogų, tačiau iš tikrųjų Seime ir politiniame gyvenime prieš tai dalyvavusių žmonių beveik nėra, taigi kyla klausimas, ką ši partija iš tiesų išmano apie politiką.
„Politika gali užsiiminėti ir namų šeimininkė, todėl įvertinus mūsų politinės kultūros lygmenį, manau, kuo puikiausiai susitvarkys, nes ir valytojas puikiausiai galėtų dirbti Parlamente“, – sakė istorijos mokslų daktaras Bernaras Ivanovas.
Partijos lyderiai
Partija turi du aiškius lyderius – Vytautą Radžvilą ir Vytautą Sinicą. Štai Vytautas Radžvilas nuo partijos susikūrimo buvo vertinas kontroversiškai.
Dalis žmonių yra tapę jo atsidavusiais sekėjais, kitiems atrodo, kad pranašystės apie valstybės griūtį peržengia blaivaus proto ribas.
Beje, partijos steigiamajame suvažiavime į pirmininkus ir buvo pasiūlytos abiejų jų kandidatūros, bet V. Sinica nesutiko mesti pirštinės savo idėjininiam mokytojui. Tačiau šių rinkimų metu V. Sinica yra pirmu numeriu, o štai V. Radžvilas 5.
VYTAUTAS RADŽVILAS
Pro V. Valentinavičiaus akis neprasprūdo ir didžiulis partijos pirmininko ego, kuris, jo manymu, yra didžiausia kliūtis partijai išmokti tartis ir bendrauti su kitomis politinėmis jėgomis.
„Vienintelis racionalesnis žingsnis per labai daug metų buvo į partijos sąrašo viršų iškelti Vytautą Sinicą, nes nieko gero su Radžvilu neišėjo“, – teigė V. Valentinavičius.
Baudų susimokėti neketina
Dar šių metų birželio pabaigoje partijos vadovas be savivaldybės leidimo nusprendė pakabinti Kazio Škirpos atminimo lentą ant Apeliacinio teismo rūmų.
Nors sulaukė palyginti nedidelės 30 eurų baudos, susimokėti jos nematė reikalo kaip ir tartis su Vilniaus miesto savivaldybe dėl atminimo lentos pakabinimo.
„Skųsim, nes baudos sumokėjimas būtų baudos skyrimo pagrįstumo pripažinimas“, – tuo metu kalbėjo partijos pirmininkas.
Tiesa, po šio įvykio vyko ir Nacionalinio susivienijimo organizuotas protestas prieš atminimo lentos nukabinimą.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vertinime K. Škirpos atminimas vertinamas dvejopai. Jis prisimenamas kaip priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama ir tai, kad 1940–1941 metais jo veikloje „būta antisemitizmo apraiškų“.
Šis atvejis, pasak V. Valentinavičiaus reiškia pritarimą ne tik kontroversiškos reputacijos Škirpos idėjoms, bet ir Holokaustui.
Radžviliados skandalas: euroskeptikas dėsto apie Europos Sąjungą
Studentų V. Radžvilas akivaizdžiai taip pat nebuvo itin mėgiamas. Štai jo dėstomas kursas apie Europos idėjas studentų pageidavimu buvo pakeistas iš privalomo į pasirenkamąjį.
2017 metais gegužės 9 dieną Vilniaus universiteto Tarptautinių mokslų studentai kreipėsi į universiteto vadovybę teigdami, kad dėstytojas – euroskeptiškas ir nuolat lygina ES su SRRS, paminėdamas, jog ES jau žlugusi.
„Aiškinimas žmonėms, kad Europos Sąjungos tikslas yra sunaikinti lietuvius kaip tautą, nu yra labai nuodingas ir neteisingas dalykas. Lietuva jau 20 metų yra Europos Sąjungos sudėtyje ir tai yra geriausi metai Lietuvos istorijoje“, – įvertino V. Radžvilo idėjas V. Valentinavičius.
Tačiau tuo metu pats V. Radžvilas nesutiko su studentų priekaištais ir tikino, jog prieš tai niekas jo dėstymo metodais nesiskundė.
Partijos pirmininko teigimu, studentų prašymas buvo sunkiai paaiškinamo momentinio ir kolektyvinio „praregėjimo“ rezultatas.
JOLANTA MAŽYLĖ
V. Valentinavičiaus vertinimu, partijos pirmininko ir ilgametės Vilniaus universiteto docentės Jolantos Mažylės abejotinos vertybės yra silpnoji partijos grandis.
Štai studentams dėsčiusi apie žiniasklaidos teisę, ji savo karjeroje taip pat nepraslydo be didesnių ginčų. Sudalyvavusi dėl prokremliškų pasisakymų prieštaringai vertinamoje laidoje „OpTV“ supykdė studentus.
Šie tuomet pasirašė raštą, kuriame kritikuojamas ne tik dalyvavimas laidoje ir jos turinys, bet ir dėstytojos kompetencija.
V. Valentinavičiaus teigimu, studentai teisingai perskaitė J. Mažylės elgesį, kaip neetišką. Tuo tarpu B. Ivanovas tikino, kad dalyvavimas tokiose laidose tam tikromis sąlygomis galėtų tapti normatyvu.
„Jeigu koalicijas Seime sudarinės Vaitkus su kokiu Žemaitaičiu, normatyvine televizija gali staiga patapti „OpTV“ ir gali nutikti kaip Slovakijai, kai visi žurnalistai, kurie dirbo, buvo išmesti iš darbo, daugelis kanalų uždaryta, o sustatyti valdžiai dirbantys asmenys“, – svarstė jis.
Po šio pasirodymo VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitete buvo svarstomas dėstytojos profesinis elgesys ir vertybės. J. Mažylė kaltinta neetišku elgesiu.
Netrukus konfliktas pasisuko priešinga linkme ir šiuos svarstymus nekviečiant J. Mažylės į posėdžius Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) pasmerkė kaip mobingą ir siekį pakenkti jos reputacijai.
ALMANTAS STANKŪNAS
Vilniaus savivaldybės Tarybos nario iš Nacionalinio susivienijimo pareiškimas, kad homoseksualumas yra lytiškumo sutrikimas sukėlė nemenkas reakcijas.
Vilniaus miesto savivaldybės Etikos komisija sulaukė skundo dėl tokio pasisakymo, esą homoseksualumo traktavimas kaip sutrikimas yra moksliškai nepagrįstas ir diskriminacinis.
Vis dėlto A. Stankūnas išsisuko sausas, nes Etikos komisijai kol kas trūksta įrodymų, kad jis pažeidė politikų elgesio kodeksą.
Vėlgi, politologo teigimu, šioje situacijose jaučiasi partijos vertybinė krizė, kuri gali pakišti koją gauti vietų Seime.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!