• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internetą iš tiesų galima vadinti planetos nervų sistema, tačiau kol kas ji - tik socialinio pobūdžio. Įgyvendinus “Sensor Web” projektą pasaulinio tinklo neuronais keliautų ir fiziniai planetos pojūčiai - internetas taptų elektronine Žemės oda.

REKLAMA
REKLAMA

“Sensor Web” - prie interneto prijungtos visą planetą aprėpiančių pačių įvairiausių daviklių sistemos - koncepcijos kūrėjai teigia, kad šiame amžiuje Žemė bus aptraukta elektronine oda. Internetas bus naudojamas kaip priemonė fiziniams jos pojūčiams surinkti ir perduoti. Tai revoliucinis žingsnis ne tik klimato pokyčių ar geofiziniuose tyrinėjimuose, naujoji sistema suteiktų daugybę praktinio naudojimo galimybių. “Sensor Web” sudarys milijonai į aplinką įterptų ir bevieliu ryšiu sujungtų elektroninių matavimo prietaisų - termostatų, slėgio daviklių, oro taršos matuoklių, vaizdo kamerų, mikrofonų, gliukozės analizatorių, netgi elektroencefalografų ir kt. Visa aibė fizinių parametrų matuoklių stebės atmosferą ir hidrosferą, miestus, padidinto pavojaus gamybines zonas, atskirus valstybių regionus, automagistrales, geležinkelio linijas, tiltus ir kitus svarbius infrastruktūros objektus.

REKLAMA

Globalinė sistema vykdys stebėjimus visais lygmenimis - visos planetos, regioniniu ir vietiniu. Internetas turėtų tapti savotiška visuotine tarnybine stotimi, sujungiančia milžiniškus daviklių pateikiamos informacijos resursus. “Sensor Web” būtų “globalus daviklis”, vienijantis visus daviklius ir jų duomenų bazes.

REKLAMA
REKLAMA

Ne vienus metus plėtojama “Sensor Web” koncepcija pagrįsta įvairių mokslo institucijų, nagrinėjančių internetu sujungtų daviklių naudojimo galimybes, darbo rezultatais. Iš šioje srityje daugiausiai pasiekusių organizacijų minėtinas JAV Nacionalinis mokslo fondas, remiantis daviklių tinklų (sensor networks) kūrimą, į sudėtinį (mesh) tinklą jungiamas daviklių grupes plėtojanti NASA reaktyvinio judėjimo laboratorija, “Smart Dust” projektą vykdantis Kalifornijos universitetas Berklyje ir Kanados nuotolinių matavimų centras.

Dar šių metų pabaigoje ar kitąmet “Open GIS Consortium” (http://www.opengis.org) - tarptautinė pramonės, mokslo ir vyriausybines institucijas jungianti organizacija - turėtų parengti kertinius “Sensor Web” koncepcijos įgyvendinimo sprendimus, apibūdinančius atvirą prie interneto jungiamų daviklių sistemą ir nustatančius jų sąveikos principus. Internete jau galima pamatyti, kaip veikia kai kurie potencialūs “Sensor Web” taikymai: JAV geologinės tarnybos svetainėje, kurioje pateikiama informacija apie šios šalies vandens resursus (http://water.usgs.gov) galima susipažinti su 1,5 mln. daviklių realiuoju laiku perduodama informacija. NASA taip pat pateikia internete (http://sensorwebs.jpl.nasa.gov/resources/deployments.shtml) srautines realaus laiko duomenų transliacijas iš jos įdiegtų daviklių tinklų. Jie įrengti pačiose įvairiausiose vietose - botanikos sode, Kenedžio kosminių tyrimų centre, pietinės Kalifornijos ūkyje. Prie interneto prijungtų aplinkos stebėjimo daviklių sistema buvo įrengta net Antarktidoje. Nors iki globalinio “Sensor Web” projekto įgyvendinimo turės praeiti dešimtmečiai, planetinės nervų sistemos kūrėjams Žemėje jau darosi ankšta: NASA projektuoja būsimąjį daviklių tinklą Marse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų