“Pirmyn!”, “Atgal!”, “Stok!”, “Namo!” - tokios kasdienės kiekvieno iš mūsų komandos įtartinai primena nekantraus vežiko šūkčiojimus savo arkliui. Interneto naršyklių važnyčiojimas skiriasi nebent tuo, kad pakinkyto arklio nepriversi eiti atbulom.
Interneto naršyklių sąsaja tapo tokia įprasta, kad sunku net įsivaizduoti, jog įprastiniai navigacijos mygtukai “Pirmyn” ir “Atgal” Voratinklio peržiūros programų kūrėjų buvo laikomi tik laikinu sprendimu. “Wired” paskelbtame interviu pirmosios grafinės interneto naršyklės “Mosaic” kūrėjas Marcas Andreessenas teigia, kad jis ir jo kolegos iš Ilinojaus universiteto, lygiai prieš 10 metų pateikę internautams bandyti “Mosaic” “beta” versiją, “Forward” ir “Back” mygtukus vėliau ketino panaikinti ir parengti kur kas patogesnį navigacijos sprendimą. Tačiau nieko nėra amžinesnio už laikinus dalykus… Dabar “Mosaic” autorius prisipažįsta, kad jei galėtų projektuoti savo naršyklę iš naujo, įgyvendintų pirminį sumanymą ir navigacijos sistemą paverstų savotišku “medžiu”, susidedančiu iš sumažintų aplankytų tinklapių atvaizdų (thumbnails). Toks sprendimas po pasaulinį tinklą klajojantiems žmonėms labai primintų konkrečiais vaizdais ar orientyrais pažymėtą nueitą kelią. Dėl to kelionės po Voratinklį taptų ir patogesnės, ir įdomesnės.
Laimė, programuotojai iš Naujosios Zelandijos nutarė išgyvendinti prieš dešimtmetį naršyklėse paliktus laikinuosius sprendimus. Pasak “Compulenta”, šios šalies Kenterberio universiteto specialistų grupė įrodė, kad tradicinis mygtukas “Back” tam tikrais atvejais yra neefektyvus, nes remiasi aplankytų tinklapių hierarchija, o ne eiliškumo principu. Naujazelandiečiai ėmėsi kurti navigacijos sistemą, kuri atgaivintų Andreesseno sumanytą tinklapių atvaizdų “takelį”: jie bus rodomi aplankytų tinklapių sąraše.
Dabar naudojami naršyklių “Back” mygtukai suteikia galimybę judėti hierarchiniu aplankytų tinklapių sąrašu. Sugrįžus į aplankytą tinklapį jis pašalinamas iš sąrašo. Neretai tai sukelia nepatogumų: peržiūrėjus kurios nors svetainės tinklapius (pvz., A ir B), spaudant “Back” galima vėl jais sugrįžti į titulinį svetainės tinklapį, tačiau jei iš čia vėl “nuliptumėte” žemyn į kitus (C ir D) ir dar kartą norėtumėte sugrįžti į A, “Back” mygtukas nepadės, nors naršydami šią svetainę ir buvote jį aplankę.
Kenterberio universiteto specialistai nutarė pakeisti “Back” mygtuko funkcijos algoritmą ir padarė aplankytų tinklapių sąrašą neribotą. Tai reiškia, kad sugrįžus iš tinklapio C į titulinį, galima sugrįžti į B, A, o po to - į pačią kelionės po naršomą svetainę pradžią.
Naująją naršyklės sąsają buvo pasiūlyta išbandyti savanoriams. Pusės iš jų paprašė atlikti tam tikras navigacijos internete užduotis naudojant įprastą naršyklę. Kitai pusei toms pačioms užduotims buvo liepta naudoti naršykles su modifikuotu “Back” mygtuku.
Paaiškėjo, kad naujoviškas “Back” mygtukas padėjo internautams lengviau surasti seniai lankytus tinklapius. Naudojant įprastinę navigaciją takelis į lankytus tinklapius nutrūkdavo. Tačiau įprastiniai “Back” mygtukai leido geriau judėti po didelės apimties, sudėtingos struktūros svetaines, nes sugrįžti į pirminį hierarchijos požiūriu tinklapį buvo labai paprasta. Modifikuota judėjimo atgal funkcija taip pat atveda į tikslą, tačiau linijinė kelionė atbulom gerokai sudėtingesnė.
Tačiau galima patobulinti ne tik “Back” mygtuką. Antai “Apple Safari” naršyklėje, kuri buvo išleista praėjusį mėnesį, atsirado “Fast Forward” funkcijos atitikmuo: paspaudus šį mygtuką vartotojas pamato pačią pirmąją iš jau aplankytų svetainių. “Opera 7” taip pat turi “Fast Forward” mygtuką - jis atsiranda vietoj “Forward” tuo atveju, jei naršyklė tariasi žinanti, kur internautas suks ienas toliau. Dažniausiai ji atsiranda paieškos sistemų svetainėse, tinklapiuose, kuriuose skelbiami tekstai su nukėlimais, t.y. ten, kur yra akivaizdūs perėjimai į kitus tinklapius.