Dar kartą technologijų ateitis bus sprendžiama teismo salėje: Holivudas siekia paskelbti už įstatymo ribų DVD filmus kopijuojančią programinę įrangą. Vienintelė jų gamintojų ir vartotojų viltis - kad teismas atsižvelgs į autorių teisių įstatymų įteisintą “sąžiningo naudojimosi” išlygą.
Pramogų pramonei skaitmeninės technologijos pavirto lazda su dviem galais: po garso įrašų kompanijų, kurioms tiesioginio susijungimo (P2P) tinklai tapo nesibaigiančiu košmaru, į kampą pasijuto įspraustas Holivudas. Nedidelių programinės įrangos kompanijų kuriamos komercinės “DVD-Video” diskų kopijavimo programos vartotojams suteikia galimybę paprastai pasigaminti labai kokybiškas turinio apsaugos priemonėmis užrakintų filmų kopijas. Vartotojų požiūriu, visiškai teisėta galimybė pasidaryti atsarginę įsigyto DVD kopiją kino studijoms neva gresia milijardiniais nuostoliais, kurie būtų patiriami dėl piratavimo.
Viena žinomiausių DVD filmų kopijavimo programas kuriančių kompanijų “321 Studios” (www.321studios.com), pardavusi kelis šimtus tūkstančių DVD į CD perrašyti mokančios “DVD Copy Plus” bei DVD į DVD kopijuojančios “DVD X Copy” egzempliorių, tvirtina, kad ši programinė įranga yra visiškai legali. Pasak jos, DVD diskai yra lengvai pažeidžiami - juos per neatsargumą ar neapsižiūrėjimą gali įbrėžti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Priklausomai nuo pažeidimų žiūrint filmą gali būti “peršokta” tik viena scena (jau vien tai vartotojui yra didelis nuostolis), o kartais DVD apskritai nebegalima naudoti. Tokiu atveju sugadinto disko savininkui tepaliekama tik viena išeitis - nusipirkti dar vieną mėgstamo filmo DVD.
Tuo tarpu 99 JAV dolerius kainuojanti “DVD X Copy” suteikia galimybę atkurti sugadinto DVD turinį be papildomų išlaidų - tereikia pasigaminti atsarginę jo kopiją. Programa, pasitelkusi teisėtą DVD turinį saugančios “Macromedia” CSS (Content Scramble System) priemonės, neleidžiančios nukopijuoti disko į įprastas vaizdo kasetes, naudojimą iškoduotus failus įrašo į kompiuterio laikinąjį katalogą, iš kurio juos galima perkelti į įrašomąją DVD laikmeną. Kai tik kopija įrašoma, laikinieji failai iš kietojo disko ištrinami. Kiekvieną nukopijuotą diską “DVD X Copy” paženklina specialiais “vandenženkliais”, šitaip neleisdama kopijuotis kopijų, o kiekvieno jų pradžioje įrašo perspėjimą naudotis atsarginėmis DVD kopijomis tik asmeniniais tikslais. “321 Studios” tvirtina, kad šios priemonės garantuoja, kad jos gaminama programinė įranga skirta ne piratams, o teisėtiems vartotojams.
Savo ruožtu komercine DVD dauginimo programine įranga besipiktinančios kino kompanijos tokius argumentus vadina juokingais. Jos remiasi 1998 m. JAV priimtu DMCA (Digital Millennium Copyright Act) įstatymu, prie kurio parengimo, beje, pačios labai aktyviai prisidėjo. Šis autorių teisių apsaugą skaitmeninėje terpėje užtikrinantis įstatymas draudžia naudotis kūriniais pašalinant technologines jų apsaugos nuo kopijavimo priemones - o DVD filmus sauganti CSS būtent tokia ir yra. Pasak Holivudo teisininkų, visos “321 Studios” kalbos apie neva ribotą galimų kopijų skaičių esančios nerimtos, nes kiekvienas bent kiek labiau įgudęs kompiuterio vartotojas iškoduotus ir jau suglaudintus (kad įrašymo procesas vyktų sparčiau) iš laikinojo katalogo gali išsitraukti į nelaikinąjį ir vienu pelės spragtelėjimu pasiųsti į internetą. Arba, pasitelkęs kito gamintojo DVD įrašymo programą, kepti DVD be jokių vandenženklių kiek tik panorėjęs.
Teisinių“landų” turi ir DVD kopijavimo programų gamintojai - jie tvirtina nešalinantys CSS apsaugos, nes naudoja licencijuotą DVD iškodavimo įrangą. Filmo turinys laikinai įrašomas į kompiuterį transliavimo vartotojui metu. Be to, 1976 m. įsigaliojęs Autorių teisių įstatymas numato galimybę tam tikrais atvejais gamintis kūrinių kopijas remiantis “sąžiningu naudojimu”. Sugadintų DVD atvejis ir esąs būtent toks. Be to, pasak “321 Studios”, DVD “užrakinėjimas” su CSS prieštarauja sveikam protui ir autorių teises saugančių įstatymų esmei, nes technologinės turinio apsaugos priemonės neleis jais nevaržomi naudotis net ir pasibaigus teisių galiojimo laikui.
Tad nuo dviejų JAV teisėjų sprendimų - kino studijos “Paramount” ir “20th Century Fox” su 5 DVD kopijavimo įrangos gamintojais teisiasi Niujorko apygardos teisme, o “Sony”, “Warners”, “Disney”, MGM ir kitos Holivudo kino kompanijos ginčijasi su “321 Studios” San Franciske - priklausys didžiulės namų pramogų rinkos ateitis. Net jei teisėjai ir uždraustų gaminti komercinę DVD kopijavimo įrangą - o tai, turint mintyje Holivudo įtaką, yra labai tikėtina - piratavimo tai nesustabdys. Internete yra pakankamai nemokamų DVD apsaugos pašalinimo priemonių. Tačiau be teisėto DVD kopijavimo skaitmeninių namų pramogų centrų, kurie leistų transliuoti filmus į skirtinguose kambariuose esančius monitorius ar televizorius, perspektyva bus miglota, nes lengviausias būdas įsiūlyti juos rinkai - galimybė patogiai kaupti ir naudotis savo skaitmeninėmis filmotekomis. Be DVD “ripinimo” to tikrai nepavyks.