• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas iš “Apple Computer” steigėjų Stephenas Wozniakas pagaliau atskleidė, ką jo kompanija “Wheels of Zeus” patylomis veikė pastaruosius pusantrų metų. Čia sukurta asmeninių bevielių tinklų “wOzNet” technologija S. Wozniakas žada pakeisti kasdienius vartotojų įpročius.

REKLAMA
REKLAMA

S. Wozniakas, Silicio slėnyje ir už jo ribų dažniausiai vadinamas trumpiniu “Woz”, kartu su savo bendradarbiais išrado naują bevielio ryšio technologiją, kuri suteikia galimybę kiekvienam norinčiam kurti asmeninius vietinius tinklus, galinčius veikti iki 3,2 km atstumu nuo vartotojo bazinės stoties. Paprasta ir pigi tokio tinklo įranga užtikrina palyginti lėtą ryšio spartą, tačiau jos pakanka patenkinti daugumos vartotojų poreikius, kurie taip pat yra visai paprasti. Tai noras žinoti, ar vaikai sėkmingai pasiekė mokyklą, ar prie namų žaidžiantys mažyliai neišėjo už draudžiamos ribos, ar šuva neišspruko iš kiemo, garažo durys uždarytos, o viryklė tikrai išjungta. Būtent tokiems kasdieniams milijonų žmonių poreikiams skirtas naujoviškas “Wheels of Zeus” (http://www.woz.com) vietinis tinklas.

REKLAMA

Jis pagrįstas radijo ryšiu nelicencijuojamame 900 MHz dažnių ruože, kuriuo JAV naudojasi ir bevieliai fiksuoto ryšio telefonai. Į šį radijo trukdžiams palyginti atsparų tinklą galima įjungti dešimtis ar net šimtus identifikacinių žymų (ID) - bevielio ryšio modulių, kuriais gali būti pažymėtas vartotojo turimas kilnojamasis ir nekilnojamasis turtas, prie jų gali būti jungiami įvairūs davikliai, žymos gali būti segamos prie vaikų drabužėlių ar šunų antkaklių. “Wheels of Zeus” teigia, kad vienas toks tinklo modulis kainuos iki 25 dolerių. “wOzNet” asmeninio tinklo savininkas galės specialaus nešiojamojo įrenginio ekrane stebėti ID žymų buvimo vietą ir jų perduodamus perspėjimus ne tik savo tinklo aprėpties zonoje, bet, naudodamasis internetu bei GPS sistema, ir už jos ribų. Maksimali “wOzNet” tinklo sparta - iki 20 Kb/s. Tai juokingai mažai, palyginti su “Wi-Fi” ryšiu, užtat tinklo įrenginiai sunaudoja mažai energijos, yra palyginti pigūs, o spartos pakanka ne tik stebėjimo informacijai perduoti, bet ir papildomai įrengti tinklo aprėpties zonoje veikiančius dvikrypčius pranešimų gaviklius, kurių dėka galima keistis žinutėmis. Privatumui apsaugoti “wOzNet” naudoja šifravimo priemones, kad vienas kaimynas negalėtų stebėti kito tinkle esančių ID žymų ar skaityti jo gaunamus bei siunčiamus pranešimus.

REKLAMA
REKLAMA

Pats S. Wozniakas, kalbėdamas apie “wOzNet” ypatumus, prisipažįsta, kad iš pradžių buvo kuriama vietinio naudojimo bevielio ryšio sistema, skirta išimtinai objektams stebėti, tačiau ilgainiui ji virto naujos klasės bevieliu tinklu. “Wheels of Zeus” mano atradusi nišą tarp “Wi-Fi” ryšiu pagrįstų spartaus interneto “salų” ir identifikacines žymas naudojančios RFID technologijos. Ir viena, ir kita turi aiškiai apibrėžtas taikymų sritis, o “wOzNet”gali įsiterpti tarp jų siūlydama masiniam vartotojui patrauklias taikymų sritis, kurios nereikalauja spartaus interneto ryšio, yra paprastai naudojamos ir nebrangios.

Pirmieji “wOzNet” produktai rinkoje turėtų pasirodyti tik kitais metais, tad apie savo naujovišką asmeninių bevielio ryšio tinklų technologiją paskelbę jos kūrėjai neatskleidžia visų techninių ypatumų. “Wheels of Zeus”, kurioje iš viso dirba tik keliolika žmonių, jau turi susiradusi investuotojų ir kovą už rinką ketina pradėti 2004 m. Galima tikėtis, kad žygis bus sėkmingas - S. Wozniakas žinomas kaip gerą uoslę naujovėms turintis inžinierius. Jis buvo viena svarbiausių figūrų kuriant pirmąjį “Apple” kompiuterį, kuris pasirodė 1976 m. Wozniakui būdingos paprastos, bet inovacinės idėjos, kurios labai prisidėjo ir prie “Macintosh” kompiuterių sėkmės. Savo kompanijoje jis padėjo sukurti nebrangią GPS mikroschemą, kuri gali ne tik priimti informaciją iš palydovų, bet ir užmegzti ryšį “wOzNet” tinkle.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų