Tokią mintį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ išsakė atsargos majoras, karybos ekspertas Darius Antanaitis. Kartu su juo laidoje diskutavo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorius Giedrius Česnakas.
Kariuomenių ir karinės pramonės nustekenimas yra dėl to, nes Vakarai galvojo, jog tokio mąsto konfliktų daugiau nebebus?
D. Antanaitis: Tai toli nereikia eiti, pažiūrėkime į Lietuvą. Lietuvos kariuomenės biudžetas buvo mažiau negu 1 proc. nuo BVP. Net ir dabar, kai mes visi išsigandę, nes prasidėjo karas, ir sakome, jog mums reikia stiprinti kariuomenę, bet kas iš to. Mes kariuomenės komunalinėms paslaugoms išleidžiame daugiau nei amunicijai. Kitaip sakant, mes į tualetą einame 10 kartų dažniau nei šaudome.
Ar mes patys suvokiame, kad vyksta karas? Ar mes patys ruošiamės tam? Aš labai abejoju. Pavyzdžiui, slėptuvės civiliams, kiek yra pasirašyta sutarčių, kad slėptuvės būtų įrengtos, arba kiek pasirašyta sutarčių, kad būtų kažkiek tai generatorių, kaip neliečiamų atsargų. Aš net nesu girdėjęs, galbūt kažkokios savivaldybės tai ir daro.
Mes užsiliūliavome, mes užmigome, mes visą laiką galvojome, kad yra Ukraina, kuri pakovos, todėl mes jai atiduodame viską, ką turime, kad ji padarytų mūsų darbą. Tai nesąmonė, nes mes turime ruoštis daryti savo darbą, mes turime galvoti, o ne parėkauti, porą parų pabūti išsigandę ir vėl atsipalaiduoti.
Karas yra ilgalaikis procesas, tai žiauriai ilgalaikis dalykas. Taip, mes negalvojame, kad bus toks karas, kad apskritai toks karas įmanomas Europoje, bet jis įvyko. Nesvarbu, kas buvo prieš tai, nes daryti reikia dabar. Praeities nebėra, ateities dar nėra, nes mes patys už ją atsakingi, yra tik dabartis, o dabar mes miegame.
Pone Česnakai, kodėl mūsų valdžia nepradeda pasirengimo galimam pavojui?
G. Česnakas: Nenuvertinčiau, kad jokio pasirengimo nėra. Visgi, nuo 2014 metų postūmis buvo, ginkluotės įsigijimai akivaizdu, kad vyksta. Tik yra klausimas, kaip įvairius politikus įtikinti, kad artėjant rinkimams ne kažkokios socialinės išmokos yra svarbiausia, o gyvybė.
Taip pat buvo tam tikras mąstymas, kad mus apgins NATO, ir kompleksas, jog mes maži ir kad ir kiek išleisime, vis tiek Rusijos nesustabdysime. Dabar ir NATO akivaizdžiai sako, kad pirmiausia mes turime gebėti gintis, o tada sąjungininkai galės dėti maksimalias pastangas.
Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.