• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaimynai latviai imasi drastiškų priemonių – darbdaviams suteikia teisę atleisti iš darbo tuos, kurie iki rugsėjo vidurio nesiskiepys nuo koronaviruso. Lietuva tokių kraštutinių veiksmų kaip kaimynai griebtis nesiryžta, tačiau ruošia naują tvarką – privalomą darbuotojų testavimą. Kai kurie darbdaviai atviri: nenori mokėti už nesiskiepijančių testavimą ir išleisti tirtis darbo metu.

Kaimynai latviai imasi drastiškų priemonių – darbdaviams suteikia teisę atleisti iš darbo tuos, kurie iki rugsėjo vidurio nesiskiepys nuo koronaviruso. Lietuva tokių kraštutinių veiksmų kaip kaimynai griebtis nesiryžta, tačiau ruošia naują tvarką – privalomą darbuotojų testavimą. Kai kurie darbdaviai atviri: nenori mokėti už nesiskiepijančių testavimą ir išleisti tirtis darbo metu.

REKLAMA

Tokią prievolę testuotis ministerija žada įvesti tiems, kurie atsisako skiepo, bet nori dirbti. Darbuotojus atstovaujančios profsąjungos tvirtina, kad privalomas testavimas gali virsti fiasko – esą žmonės bus verčiami testuotis už savo pinigus ir laisvu nuo darbo metu. 

Trečdalis Šiauliuose įsikūrusio lietuviško prekybos centro darbuotojų dar nepasiskiepijo nuo koronaviruso – vieni dvejoja, kiti žada eiti artimiausiu metu. Centro vadovė sako, kad griebtis tokių griežtų priemonių kaip latviai ir dėl skiepo atleisti darbuotojus tikrai neketina, mat norinčių dirbti ir taip trūksta.

REKLAMA
REKLAMA

Personalo direktorė Gitana Čelutkienė sako: „Manau, kad reikėtų šitą žingsnį palikti darbuotojams apsispręsti patiems – ar jiems skiepytis, ar jiems testuotis kaskart einant į savo pamainą. Bet manau, kad valdžios sprendimas privers suskubti visus skiepytis.“ 

REKLAMA

O latviai griebiasi kraštutinių priemonių. Latvijos Vyriausybė nusprendė suteikti darbdaviams teisę atleisti darbuotojus, kurie iki šių metų rugsėjo 15 dienos nepasiskiepys nuo COVID-19. Tiesa, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad toks kaimynų pavyzdys jo neįkvepia. Net ir tuomet, kai skiepijimo tempai Lietuvoje lėtėja, ministras tvirtina, kad priverstiniai skiepai – ne išeitis.

A. Dulkys teigia: „Gąsdinimas, baudimas, grasinimas, matyt, nėra tie įrankiai, kurie mums gali padėti ilgalaike prasme. Mums svarbu pakviesti ne tik pirmam skiepui, neužmiršti antrojo. Tačiau turėti tą ilgalaikį santykį gyventi sveikai.“

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto Sveikatos apsaugos ministerija jau rengia naują darbuotojų testavimo tvarką. Nuo koronaviruso nepasiskiepiję ir kontaktinį darbą dirbantys žmonės turės periodiškai testuotis. Pasitikrinti, ar nėra užsikrėtę koronavirusu prieš einant į darbą privalės kavinių, restoranų darbuotojai, pardavėjai, viešojo transporto vairuotojai, vežėjai, renginių vedėjai.

„Pagal įstatymą ir pagal Vyriausybės sureguliavimą – tai yra kas 7-10 dienų, maždaug kas savaitę, pasidaryti testą. Bet yra svarbi žinutė, kad tiems, kurie yra pasivakcinavę pilna schema, jiems šito dalyko daryti nereikia“, – sako A. Dulkys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės skundžiasi, kad darbdaviai nesumoka už testus, neišleidžia tirtis darbo metu

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė sako, kad privalomas testavimas gali virsti fiasko, mat dar pavasarį į konfederaciją plaukė pasipiktinusių darbuotojų laiškai. Žmonės skundėsi, kad darbdaviai nesumoka už testus, neleidžia jiems testuotis darbo metu.

REKLAMA

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigia: „Mes visą pavasarį turėjome begalę skundų, kai darbuotojai skundėsi, jog darbdaviai verčia pačius darbuotojus poilsio laiką skirti testavimui ir dar sumokėti už pačius testus.“

O verslininkai įsitikinę – tie darbuotojai, kurie nenori skiepytis, privalo testuotis ir tai daryti ne iš valstybės ar darbdavio, o iš savo kišenės.

REKLAMA

Viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė teigia: „Jeigu žmogus nenori skiepytis, bet nori dirbti, jisai turi už savo pinigus testuotis. Nes jam yra sudaryta galimybė – arba testuotis, arba skiepytis. Mes galvojame, ar turi mokesčių mokėtojai mokėti už kitų kaprizus. Tai yra dideli kaštai.“

Tiesa, kas prisiims atsakomybę už tuos darbuotojus, kurie atsisakys ir skiepytis, ir testuotis?

„Jeigu nei darbdavys, nei darbuotojas nenori atlikti šitos prievolės, tada imamasi tam tikrų sankcijų. Ar tai administracinės finansinės sankcijos – čia jau susitarimo reikalas. Vėlgi negalima perlenkti lazdos“, – tikina Lietuvos darbdavių konfederacijos direktorius Danukas Arlauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokį darbuotojų privalomo testavimo projektą Sveikatos apsaugos ministerija netrukus teiks Vyriausybei ir tikisi jos pritarimo. Pasak ministerijos, privalomas testavimas esą padėtų pristabdyti Delta koronaviruso atmainos plitimą. Šiuo metu didžioji dauguma delta atvejų susiję su asmenimis, grįžusiais iš užsienio.

„Beveik 80 procentų yra susiję su įvežtiniais arba su jais susijusiais atvejais. Tai paragino ieškoti sprendimų ir dėl keliautojų kontrolės sustiprinimo ir dėl platesnio testavimo. Kas leistų kuo greičiau išaiškinti tokius atvejus, juos izoliuoti“, – teigia vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia: Lietuvoje jau stebimas vidinis Delta koronaviruso atmainos plitimas. Šalyje oficialiai nustatyti 32 delta koronaviruso atmainos atvejai – iš jų 12 užfiksuota Vilniaus mieste, Klaipėdos mieste – 6. Po kelis atvejus Klaipėdos rajone, Alytaus rajone, Visagine, Ignalinoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų