„Norėjau sukurti laimingą kultūrą, todėl atleidau visus nelaimingus darbuotojus“, – labai sėkmingas verslininkas, kuris paprašė būti neįvardytas.
Atsakykite sau sąžiningai – ar dažnai tenka nusivilti kai kurių savo darbuotojų darbu? Kiek laiko užtrunka, kol atleidžiate šiuos žmones?
Mūsų toliau aprašyti trys darbuotojų tipai pasižymi tuo, kad pasyviai arba aktyviai stabdo naujovių diegimą ir išsunkia iš kitų organizacijos darbuotojų visą energiją.
Aukos
„Ar gali patikėti, ką jie verčia mus dirbti? Aš neturiu tam laiko. O ir algos padidinimo nesulauksiu. Bosas nesuvokia ko prašo“.
Aukos yra tie žmonės, kurie visuomet mato problemą, o ne įdomų iššūkį ar galimybę. Mes visi kartais pabūname aukomis, tačiau kai kuriems žmonėms šis vaidmuo – gyvenimo būdas. Jie jaučiasi skriaudžiami – žmonių, sistemų – ir, rodos, tuo mėgaujasi.
Jie dažnai pikti, irzlūs ir beveik visada kažkuo skundžiasi. Kai atrodo, jog visi planai gražiai „sustyguoti“, jie atranda nesvarbią smulkmeną, dėl kurios skundžiasi. Per įmonės vakarėlius šie žmonės šypsosi retai ir stovi kampe.
Taigi, jei norite turėti inovatyvią ir perspektyvią komandą, atsikratykite niurgzlių. Tiesa, prieš tai padarydami atidžiai peržiūrėkite įdarbinimo sąlygas, nes šio tipo žmonės dažnai kreipiasi į teismą dėl „netinkamo atleidimo“.
Netikintieji
„Kodėl turėtume tiek daug laiko skirti šiam darbui? Net jei idėja ir gera, bosas tikriausiai ją „numarins“. Jei to nepadarys jis, padarys rinka. Esu matęs tokių projektų baigtį šimtus kartų“.
Henris Fordas teisingai sakė: „Jei manote, kad galite tai padaryti – esate teisus. Jei manote, kad negalite to padaryti – irgi esate teisus.“ Skirtumas tarp laimėtojų ir pralaimėtojų yra tikėjimas. Laimėtojai tiki tuo, ką daro.
Puikūs lyderiai tą žino, todėl ieško tikinčių idėją ir įtraukia juos kūrimo procesą. Tikėjimas užkrečiamas. Lygiai taip pat kaip ir netikėjimas. Todėl savo kuriamu produktu netikinčius darbuotojus būtina kuo greičiau atleisti.
Jei norite kurti puikius produktus, to nepadarysite vienas – jums reikia paramos. Jūs nusipelnėte tinkamo personalo. Lygiai taip pat kaip netikintieji nenusipelno dirbti jūsų bendrovėje.
Visažiniai
„Jūs tikriausiai nesuvokiate verslo, kuriame dalyvaujame. Mūsų akcininkai nepriims šios idėjos. Kurkite tik tai, kas susiję mūsų IT paslaugomis. Ir dar yra viena problema su…“
Geriausi inovatoriai yra besimokantieji, o ne žinantieji. Tas pats pasakytina ir apie bendrovės kultūrą – ji turi mokytis. Tai nesibaigiantis procesas. Lyderiai žino, kad didžiausios galimybės slypi tose teritorijose, kurių neišmanome.
„Daryk, klysk, mokykis“, – skelbia viena mantra. Dar pridurčiau: „Pasidalink su kolegomis tuo, ką išmokai“. Kai vyrauja tokia kultūra, organizacija, tarytum, gimsta vis iš naujo, atranda naujas ir perspektyvias sritis.
Daugelyje stambesnių bendrovių galima rasti nors po vieną visažinį. Tikriausiai jis čia dirba jau ne vienerius metus. Dar niekada pasaulis ir rinkos nesikeitė taip sparčiai, todėl būtina atnaujinti ir savo žinių bagažą. Darbuotojai, kurie nustoja mokytis, turi būti atleisti. Kitaip kiti darbuotojai nustos matyti prieš nosį esančias puikias galimybes.
Kasparas Dapšys