Opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją ir Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), prašydama ištirti, ar pagrįstai ir skaidriai parlamentaro konservatoriaus Manto Adomėno įsteigtas Demokratinės politikos institutas (DPI) laimėjo Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) skelbtą 2,5 mln. litų vertės konkursą Lietuvos aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemai kurti.
Kaip skelbė žiniasklaida, sutartį dėl nacionalinės aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemos sukūrimo ir bandomojo reitingavimo atlikimo ŠMM, Europos socialinio fondo agentūra bei DPI planuoja pasirašyti birželio viduryje. Per 30 mėnesių konkurso laimėtojas privalo sukurti nacionalinę Lietuvos universitetų ir kolegijų reitingavimo metodiką, atlikti bandomąjį jos diegimą.
Konkurso sąlygose nurodyta, kad laimėtojas turi sukurti, vertinti ir tobulinti Lietuvos aukštojo mokslo studijų sričių reitingavimo sistemos metodologijas ir metodikas, analizuoti rezultatus bei rodiklius, sukurti ir palaikyti reitingo informacinę duomenų bazę, sukurti prognozių bei ateities įžvalgų metodiką, paskleisti informaciją apie reitingavimą. Visam projektui numatyta skirti apie 2,5 mln. litų.
Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariui "darbiečiui" Vydui Gedvilui kyla abejonių dėl skiriamos sumos dydžio pagrįstumo ir konkurso laimėjimo aplinkybių.
"Vien tas faktas, kad valdančiosios koalicijos nariai patys dalyvauja ir darbų vykdyme, ir jų užsakyme, kelia tam tikrų abejonių ir įtarimų. Ne mažiau abejonių kelia ir pati suma - 2,5 mln. litų. Šalyje jau pradėtas aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimo procesas, aukštųjų mokyklų skaičius turėtų laipsniškai mažėti. Tad kam reikia investuoti tokias dideles pinigų sumas jų reitingavimui? Kodėl nesiremiama pasaulio ir Europos universitetų reitingavimo praktika? Vertėtų pasidomėti, ar ES rengiama bendra universitetų reitingavimo metodika. Nesuprantama, kodėl išradinėjamas dviratis iš naujo, kodėl taip neatsakingai skelbiami tokie konkursai, kai iš anksto žinomas dalyvių skaičius, o tuo pačiu ir laimėtojas. Neabejoju, kad ŠMM galėtų sutaupyti daug laiko ir lėšų, jeigu pati imtųsi tam tikrų veiksmų", - sako V. Gedvilas.
Anot politiko, nenuostabu, kad visuomenėje šis konkursas sukėlė tiek diskusijų ir nuomonių, juk M. Adomėnas yra ir DPI valdybos pirmininkas, ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys, ir aktyvus konservatorių partijos veikėjas. Be to, remiantis VTEK oficialiai pateikta deklaracija, M. Adomėnas iki šiol eina DPI prezidento pareigas. "Todėl mes nusprendėme kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją ir VTEK, kad visos atsakingos institucijos ištirtų šį atvejį ir išsklaidytų visas abejones", - sako Seimo narys.