„Strategija yra ruošiama. Dėl energetinės nepriklausomybės yra paruoštos ekspertų išvados, kurios bus pristatytos strateginiam komitetui. Planuojama naujinti termofikacines elektrines, šiluminę elektrinę Kaune, svarstomas Klaipėdos miesto resursų patenkinimas deginant šiukšles“, – žurnalistams sakė premjeras.
Paklaustas kokiais būdais Lietuva žada pasiekti energetinę nepriklausomybę, Vyriausybės vadovas atsakė, kad šalyje turimų resursų pakanka šaliai patenkinti savo poreikius 180 procentų. „Esminis klausimas šiuo metu yra kaina“, – žurnalistams sakė premjeras.
Dėl VAE ateities premjeras žurnalistams pasiūlė būti kantresniems ir palaukti strategijos. A. Butkevičius užsiminė, kad naujos atominės elektrinės statybos galimybė nėra atmesta, tačiau vis dar svarstoma kuris iš siūlomų variantų geriausias Lietuvoje.
Ekspertų manymu, Lietuvos gelmėse slypinčių išteklių šalies energijos poreikiams patenkinti pakaktų ilgiau nei pusę amžiaus. Šiuo metu vienintelis gamtinių dujų tiekėjas Lietuvai – rusų „Gazprom“. Už dujas, Lietuva moka brangiausiai regione, kasmet papildydama rusų sąskaitas maždaug 3 mlrd. litų.
„Verslo žinių“ paviešintose energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus vadovautos Nacionalinės energetikos strategijos rengimo grupės išvadose siūlomas subalansuotas apsirūpinimo elektra scenarijus.
Jis yra pagrįstas atsinaujinančių energijos išteklių plėtra, kogeneracinės energijos vystymu tam panaudojant vietinius energijos išteklius, branduolinės energetikos plėtra, elektros energijos gamyba iš diversifikuotų dujų tiekimo šaltinių, diversifikuotu elektros energijos importu.
Darbo grupės manymu Visagino AE projektas galimas tęsti sutartine forma įteisinus regioninių partnerių dalyvavimą Visagino AE projekte užtikrinti projekto įgyvendinimo išlaidų ir atsakomybės pasidalinimą. Taip pat reikia kartu su strateginiu investuotoju ir regioniniais partneriais užtikrinti maksimalų projekto finansavimą žemiausiais kaštais iš tarptautinių finansinių institucijų bei eksporto kredito agentūrų.
Be to, reikalaujama užtikrinti tęstinį ir išsamų visuomenės informavimą apie projektą, atsižvelgiant į tai, kad projektas gali būti įgyvendintas tik esant nacionaliniam susitarimui dėl racionalaus, konkurencingo, darnaus ir perspektyvaus elektros energijos tiekimo užtikrinimo.