• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos aukštosiose mokyklose kiekvieną pavasarį organizuojamos karjeros mugės pritraukia vis daugiau dalyvių: tiek darbdavių, tiek studentų. Didėjantis susidomėjimas šiais renginiais rodo, koks aktualus yra tinkamo darbo pasirinkimas ir jauno žmogaus sugebėjimas parduoti save darbo rinkai.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, įmonių, ieškančių tinkamų kandidatų, aktyvumas džiugina tuo, kad pilnaverčių darbuotojų paieška akademinio jaunimo gretose didina pastarųjų perspektyvas.

REKLAMA

Internetinio darbo paieškos portalo „naujasDARBAS“ specialistė Lina Narvilaitė teigia, kad didėjant darbuotojų stygiui, studentai ir ką tik baigusieji aukštąsias mokyklas absolventai kuo toliau, tuo labiau vertinami. „Dažnai yra pigiau ir efektyviau priimti studentą ar absolventą ir jį apmokius, paruošti įmonei gerą specialistą, nei rasti tokį darbuotoją darbo rinkoje“ – teigia L. Narvilaitė. – „Pro pirštus žiūrima net į tokius, anksčiau ypač svarbiais laikytus kriterijus, kaip darbo patirtis. Žinoma, kai kuriose srityse, pavyzdžiui aviacijos ar gydymo įstaigose, patirties neturintys pretendentai negali tikėtis atsakingų pozicijų, tačiau paslaugų teikimo ar aptarnavimo įmonės priima tokius darbuotojus žvelgdamos į perspektyvą – juos apmoko ir išsiugdo. Ypač šios tendencijos būdingos stambioms įmonėms“.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais Lietuvos aukštosiose mokyklose vykstančiosiose „Karjeros dienose“ dalyvaujantys studentai ir absolventai dažniausiai tikisi dirbti didelėse tarptautinėse kompanijose. Pageidavimai būna įvairūs, dažniausiai jie nori pritaikyti įgytas teorines žinias, todėl ieško darbo susijusio su savo studijuojamu dalyku. Paklausiausi šiuo metu yra IT specialybių, taip pat techninio profilio bei civilinės inžinerijos studentai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Personalo specialistai pažymi, kad didžiausia problema priimant jaunus žmones yra jų apmokymas ir lojalumo įmonei išugdymas. Dažnai pasitaiko, kad įmonė daug investavusi į studentą ar absolventą ir paruošusi gerą specialistą, nesugeba jo išlaikyti įmonėje. Taip yra eikvojamas apmokymams skirtas laikas ir pinigai. Nepaisant to, įmonės prisiima tokią riziką ir stengiasi sukurti tokias darbo sąlygas ir motyvacines sistemas, kad tinkami specialistai būtų patenkinti savo darbo vieta ir sąlygomis ir negalvotų apie išėjimą į kitą darbovietę.

REKLAMA

Pradedantys karjerą turėtų suprasti, kad ne tik gaus atlyginimą, bet ir įgys neįkainojamą praktinio darbo patirtį ir taps rinkoje vertinamais specialistais. Tačiau, anot portalo „naujasDARBAS“ atstovų, studentai ar absolventai dažnai nesuvokia, kad ne įmonė jiems turi kažką pasiūlyti, o jie patys turi sugebėti parduoti save įmonei. Netinkamai save pristatydami, pretendentai rizikuoja įsidarbinti prastesnėje pozicijoje nei iš tiesų galėtų.

REKLAMA

„Susitinkant su darbdaviu, dažnai į pokalbį jauni žmonės ateina nepasidomėję apie potencialios darbovietės veiklą, organizacinę struktūrą, darbuotojų skaičių, pozicijos, į kurią kandidatuoja, funkcijas“ – teigia L. Narvilaitė. – „Neturint tokios informacijos, kandidatas vargu ar galėtų pasirodyti tinkamas“. Daugeliu atveju jauni pretendentai sunkiai sugeba įvardinti, kuo gali būti naudingi įmonei: darbinės karjeros pradžioje vien išsilavinimo neužtenka, žmogus turi mokėti įvardinti savo gebėjimus bei stipriąsias puses.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar viena standartinė klaida – neteisingas gyvenimo aprašymų pateikimas. Dažniausiai CV nukopijuojami nuo standartinių pavyzdžių, kurie yra tik unifikuoti, skirti bendram supratimui susidaryti. Rašant savo CV, būtina gerai apgalvoti, ką reikėtų pabrėžti, o ko geriau visai nerašyti. CV turi pristatyti geriausias pretendento savybes, patirtį ir kompetenciją, kas yra labai individualu ir reikšminga darbdaviui. Motyvacinio laiško tikslas – atspindėti individualią asmenybę bei norą dirbti būtent toje įmonėje. Į tai labiausiai atsižvelgia darbdavys rinkdamasis patirties neturintį darbuotoją.

Darbdaviui svarbus išsilavinimas, jei ieškomas žmogus yra siauros srities specialistas, tai dažniausiai yra inžinerinės specialybės. Kitais atvejais itin svarbios asmeninės savybės, taip pat gebėjimai, kurie nebūtinai turi būti įgyti studijų metu. Įmonėms su jau senai susiformavusia vidine kultūra yra svarbios žmogaus vertybės, dažnai tikimasi, kad jos atitiks pačios įmonės vertybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų