Bendra išvada yra ta, kad Baltijos šalyse ketinančių ieškoti darbo užsienyje mastai mažėja, o darbdaviai atsargiai vertina darbuotojų iš užsienio pritraukimą.
Dar šiais metais iš Lietuvos planuoja išvykti dirbti į užsienį 17% respondentų. 2011 metais tokių buvo 24%. Palyginimui šiemet ieškotis darbo užsienyje ketina 24% latvių ir tik 13% estų. Lietuvos respondentai nurodė pagrindinę emigravimo priežastį – per maži atlyginimai (81%), dar viena svari priežastis – išvykstantys nori įgyti tarptautinės darbo patirties (29%).
Išvykstančiųjų profilis
Didžioji dauguma ketinančių ieškoti darbo užsienyje yra šiuo metu dirbantys LT - 59%, EE-89%, LV-išimtis, išvykti ketina 33% bedarbių), specialistai – LT -41%, LV -34%, EE - 41% ir kvalifikuoti darbininkai – LT - 22%, LV -26%, EE- 17%.
Išvykstantieji ketina dirbti paslaugų, gamybos, statybos, transpoto/logistikos, prekybos/klientų aptarnavimo, viešbučių/turizmo srityse.
Emigravimo kryptys
Šiek tiek skiriasi trijų šalių darbuotojų emigravimo kryptys, tarp lietuvių ir latvių populiarumo viršūnėje išlieka Didžioji Britanija, o estų pagrindinė emigravimo kryptis – šiaurės šalys.
Lietuviai pirmumą teikia: Didžiajai Britanijai (38%), Norvegijai (33%), Vokietijai (31%), Švedijai (16%) ir JAV (15%). Latvių TOP5 emigravimo kryptys: Didžioji Britanija (40%), Vokietija (37%), Norvegija (25%), Švedija (17%), Nyderlandai (14%). Estai visų pirma žvalgosi į artimiausius šiaurės kaimynus: Suomiją (54%), Švediją (34%) ir tik paskui į Didžiąją Britaniją (29%), Norvegiją (28%) ir Vokietiją (27%).
Darbdaviai apie darbuotojus iš užsienio
19% Estijos darbdavių šiuo metu yra įdarbinę bent vieną darbuotoją iš užsienio, tuo tarpu Latvijoje tokių įmonių, kuriose dirba užsieniečiai, yra 33%, o Lietuvoje net 44%. 9% Lietuvos įmonių, kuriose šiuo metu nedirba nei vienas užsienietis, artimiausiu metu ketina įdarbinti darbuotoją iš užsienio.
Lietuvos darbdaviai nurodė šias pagrindines užsieniečių įdarbinimo įmonėse priežastis: Lietuvoje nėra reikalingos kvalifikacijos, darbinės patirties ir specifinių įgūdžių turinčių darbuotojų. Darbdaviai dažniausiai susiduria su IT, gamybos, transporto/logistikos, rinkodaros specialistų ar kvalifikuotų darbininkų trūkumu.