„Apklausa atskleidė, kad įmonių, žadančių kelti atlyginimus, skaičius yra didžiausias per porą metų. Stingant darbuotojų verslas priverstas vis labiau dėl jų pakovoti ir gerinti darbo sąlygas. Augant ekonomikai nemaža dalis įmonių tam galimybių turi, visgi verslas, siekdamas ir toliau būti konkurencingas, turėtų vis daugiau dėmesio skirti veiklos našumui didinti“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.
Apklausos duomenimis, atlyginimus per artimiausius 6 mėn. ketina kelti 49,9 proc. visų apklaustų įmonių, o ankstesnės apklausos pernai rudenį metu tokių buvo 37,3 proc. Paslaugų, prekybos ir pramonės sektoriuose dalis įmonių, ketinančių artimiausią pusmetį kelti algas, buvo labai panaši – apie 52, statybos įmonių buvo mažiau – apie 42 proc.
Pasak A. Škarnulio, ryškus pokytis – atlyginimų kėlimo banga atsirito iki mažųjų ir vidutinių įmonių. Būtent šiuose segmentuose ketinančių kelti atlyginimus padaugėjo labiausiai. Palyginti su ankstesnės apklausos rezultatais, numatančių didinti algas vidutinių įmonių (10–50 darbuotojų) dalis išaugo daugiau nei trečdaliu – nuo 42 iki 58,2 proc., o mažųjų įmonių (iki 10 darbuotojų) dalis ūgtelėjo dviem trečdaliais – nuo 24,3 iki 40,8 proc.
Naujausios apklausos duomenimis, pastarąjį pusmetį darbo užmokestį didino beveik 60 proc. įmonių. Šis skaičius išaugo 6 proc. punktais. Maždaug tiek pat padaugėjo manančiųjų, kad spartaus darbo užmokesčio augimo tendencijos tęsis ilgiau nei dvejus metus. Prieš tai daugiau buvo manančiųjų, kad spartaus atlyginimų didinimo laikotarpis bus trumpesnis.
Eurostato duomenimis, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje įmonių išlaidos personalui sudaro apie penktadalį imonių sanaudų. O Europos Sąjungos šalyse senbuvėse, pavyzdžiui, Švedijoje, Vokietijoje ar Prancūzijoje, personalui skirtų išlaidų dalis yra didesnė ir sudaro apie ketvirtadalį visų išlaidų. Remiantis naujausiomis Lietuvos banko prognozėmis, šiemet vidutinis darbo užmokestis šalyje kils 6,7, 2019 m. – 6,0 proc.