Tačiau, kaip ir televizijos ekranuose, taip ir realiame gyvenime, sunku atskirti, kada mylimas žmogus meluoja, o kai esi išduotas, vargu, ar gali patikėti antrosios pusės atgaila.
Pasak psichologės Eglės Adomavičiūtės, suvaidintas atgailavimas, nenuoširdumas yra manipuliacija, kurios pagalba bandoma pasiekti reikiama nauda.
Siekia naudos
Psichologė aiškino, kad manipuliacija yra tada, kai norima, kad kitas žmogus elgtųsi nebūdingu būdu, tai gali būti daroma sąmoningai arba pasąmoniniai: „Jei manipuliacija vyksta pasąmoniniai tuomet pats manipuliatorius nesuvokia, kad manipuliuoja.“
„Manipuliatoriai dažniausiai siekia naudos, nors tas kitas žmogus, kuriuo manipuliuojama yra nenusiteikęs tą naudą duoti. Nauda neturi būti materiali ar apčiuopiama, gali būti noras emocinės paramos, palaikymo arba užuojautos,“ – teigė E. Adomavičiūtė
Kaip atskirti, kada žmogus manipuliuoja ir nėra nuoširdus?
Pasak psichologės, manipuliatorių bendravimo būdas yra subtilus ir sunkiai pastebimas: „Kuo asmuo nebrandesnis, tuo lengviau pastebėti, kada yra manipuliuojama. Tačiau jei asmuo brandesnis, tuomet manipuliacija būna subtilesnė, lengviau prisitaikanti prie aplinkos ir išvystyta.“
Geriausiai manipuliacija pastebima iš kylančių emocijų ir jausmų: „Jei kyla pojūtis, kad kovojame prieš tą žmogų, norime pasirodyti viršesni ir galingesni, ar jaučiamės išnaudojami, tuomet yra rizika, kad mumis manipuliuojama. Manipuliatoriai naudojasi mūsų silpnybėmis, kurių mes kartais net patys nežinome.“
Dažnai manipuliatoriai perdėtai rodo, kad jaučiasi kalti: „Bando pasirinkti aukos vaidmenį ir taip pasiteisinti. Tokia manipuliacija pavyksta tada, kai kitas žmogus taip pat pradeda kaltinti save ir jaustis blogai.“
Ne retai pasireiškia manipuliacija per kitus, manipuliatoriai naudoja kitų žmonių pavyzdžius: „Bandymas nuslopinti situaciją taip pat yra manipuliacija. Jei žmogus pradeda kaltinti kitą, kad šis per jautriai reaguoja taip bandoma apsiginti ir nuslopinti iškilusią dramą.“
„Pasitaiko atveju, kai pats manipuliatorius pradeda kelti dramą tokiu būdu partnerį versdamas jaustis blogai. Tuomet emocijos tampa labai išraiškingos, primenamos klaidos iš praeities ir taip manipuliatorius ima valdyti partnerį,“ – toliau pasakojo E. Adomavičiūtė.
Kaip suprasti, kad nuoširdu
„Visi išvardinti požymiai būdingi mums visiems, nebūtinai manipuliatorius turi turėti tik vieną požymi. Dažniausiai viskas būna labai sumišę ir susimaišę,“ – tikino psichologė.
Priimti sprendimą ir suprasti, ar žmogus tikrai nuoširdus turite jus: „Viskas priklauso nuo žmogaus, kuris buvo išduotas. Pasveriant visas patirtis, kurios buvo santykiuose su partneriu galima nuspręsti tikėti juo, ar ne.
Ne visada galime žinoti, ar mumis manipuliuojama, ar visgi yra sakoma tiesa, todėl turime pasverti visas buvusias patirtis ir nuspręsti teisingai.“