• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai galo su galu nesuduriančių kubiečių išėjo į gatves reikalaudami komunistų valdžios pabaigos. Dėl koronaviruso krizės ir taip neturtingoje valstybėje kilo rimta ekonominė krizė, gyventojams trūksta ir maisto ar būtiniausių prekių.

Tūkstančiai galo su galu nesuduriančių kubiečių išėjo į gatves reikalaudami komunistų valdžios pabaigos. Dėl koronaviruso krizės ir taip neturtingoje valstybėje kilo rimta ekonominė krizė, gyventojams trūksta ir maisto ar būtiniausių prekių.

REKLAMA

Žmonės liepos 11-ąją didžiuosiuose šalies miestuose išėjo į gatves šaukdami „laisvė“ ir reikalaudami prezidento Miguelio Diazo-Canelio pasitraukimo. Prezidentas užėmė griežtą poziciją, žadėdamas „revoliucinį atsaką“ protestuotojams.

Kuba šiuo metu susiduria su didžiausia ekonomikos krize per pastaruosius 30 metų, o koronaviruso pandemija tik dar labiau pagilino problemas.

Socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose matyti šimtai žmonių, piktai šaukiančių Havanos ir Santjago gatvėse prieš valdžią. Žmonės nepatenkinti ne tik tuo, kad trūksta būtinųjų prekių ar laisvių, bet ir tuo, kaip valdžia bando tvarkytis su COVID-19 pandemija.

REKLAMA
REKLAMA

Viena moteris, skelbiama „Newsweek“, vaizdo įraše šaukia, kad „žmonės miršta iš bado! Mūsų vaikai miršta iš bado!“.

Protesto akcijos dalyviai taip pat reikalavo geresnės vakcinavimo programos po to kai praėjusią savaitę, viename iš šalies regionų, prasidėjo ligos protrūkis.

REKLAMA

Vietos komunistų partijos lyderis M. Diazas-Canelis tradiciškai dėl nesėkmių apkaltino JAV, kuri neseniai dar labiau sustiprino dešimtmečius taikomą embargą.

Kaip ir jo kolegos iš Rusijos bei Baltarusijos, Kubos diktatorius pareiškė, kad „protestuotojais manipuliuoja JAV organizuojamos kampanijos socialiniuose tinkluose“ ir „samdiniai“, bei perspėjo, kad „tokios provokacijos nebus toleruojamos“.

Kodėl išsivystė protestai?

Protesto akcijos kilo dėl vis blogėjančios ekonominės situacijos šalyje. Kuba yra itin priklausoma nuo turizmo, o šis pagrindinis uždarbio šaltinis koronaviruso pandemijos metu faktiškai išnyko.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis žmonių dabar yra priversti valandų valandas praleisti norėdami įsigyti bent jau pagrindinius maisto produktus. Kitiems yra sudėtinga susirasti darbo, nes restoranai, viešbučiai ir kitos turistus aptarnaujančios vietos buvo uždarytos dėl pandemijos ir drastiškai sumažėjusių turistų srautų.

Šalies gyventojas Claris Ramirezas „Reuters“ tvirtino: „Aš tiesiog ėjau miesto gatvėmis ieškodamas, kur nusipirkti maisto ir pamačiau daug protestuojančių žmonių ten, kai kurie jų turėjo plakatus. Jie protestavo prieš prekių deficitą, prieš vaistų trūkumą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti liudininkai aiškina, kad protestuojama prieš absoliutų skurdą šalyje: maisto ar vaistų galima įsigyti tik užsienio valiuta prekiaujančiose parduotuvėse.

Protestas sostinėje Havanoje vyko nuo 15 iki 20 val. vietos laiku, dėl įvesto komendanto valandos nuo 21 val.

Vienas iš demonstrantų naujienų agentūrai AP pasakojo, kad „jie jau pasisotinę eilėmis, nuolatiniu nepritekliumi. „Štai kodėl aš čia“, – aiškino jis.

REKLAMA

Kiti protesto akcijų liudininkai pasakojo, kad matė apie 50-ies valdžią palaikančių asmenų, kuriuos saugojo policija, muštynes su protesto akcijos dalyviais.

Šalis taip pat nesusitvarko su koronaviruso pandemija. Nepaisant to, kad jau buvo pradėta masinė vakcinacijos kampanija ir paskiepyta kiek daugiau nei dešimtadalis iš 11,2 mln. gyventojų, delta atmainos protrūkis sukėlė naują susirgimų bangą. Sekmadienį buvo pranešta apie 6,9 tūkst. naujų atvejų ir 47 mirtis – tai yra dvigubai daugiau negu savaitę prieš. Labiausiai koronaviruso paveiktuose regionuose ligoninės yra perpildytos.

REKLAMA

Protesto akcijos įgavo pagreitį po to, kai šalies įžymybės, įskaitant buvusią filmų suaugusiems žvaigždę Mia Khalifa, socialiniuose tinkluose paleido akciją #SOSCuba.

Ar buvo suimtųjų?

Yra pranešimų, kad saugumo pajėgos ir civiliais drabužiais apsirengę pareigūnai sulaikė apie dvi dešimtis protestuotojų.

Policija naudojo ašarines dujas, o prieš kai kuriuos protestuotojus, įskaitant ir „Associated Press“ fotografą, ir fizinį smurtą. Nepaisant to, kai kuriose nuotraukose matyti protestų metu apversti policijos automobiliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų