Vagysčių mastas Lietuvos prekybos centruose jau toks, kad paprasta rūkyta mėsa, kainuojanti 7 eurus, apsaugota elektroniniais prietaisais.
Prekybininkai kaukiančias elektronines apsaugos priemones jau kabina ne tik ant alkoholio ar kitų brangesnių produktų, bet ir ant rekordiškai išbrangusio maisto. Dešros apklijuotos apsauginiais lipdukais, kurie kasoje neišmagnetinti aktyvuoja signalizaciją.
O štai pirkėjai iš įvairių Lietuvos miestų socialiniuose tinkluose dalijasi savo užfiksuotais komiškais vaizdeliais, kaip elektroninės apsaugos pritvirtintos ir prie išbrangusio kone 3 eurus kainuojančio sviesto, žuvies, mėsos, saldainių ar net sūrio. Prekybininkai pasakoja priversti griebtis tokių priemonių, mat pirkėjai pastaruoju metu vagia vis daugiau maisto.
„Dažniausiai tai būna nedidelės prekės, kurias patogu įsidėti, nematomai išeiti, pasitaiko atvejų, kad ant tam tikrų maisto produktų elektroninės apsaugos uždedamos. Vagysčių problematika aktuali lieka. Nuolat investuojame į prevencijos priemones, kad sumažintume vagysčių, ant tam tikrų prekių dedame elektronines apsaugas, markiravimo priemones, tobuliname vaizdo kamerų sistemas“, – teigia „Lidl“ atstovė Lina Skersytė.
„Labiausiai vagiama prekė yra stiprūs alkoholiniai, brangūs gėrimai, viskiai, degtinės, peiliukai skutimosi, higienos priemonės ir tarp top 3 – sviestas. Jis buvo vagiamas ir anksčiau, nesusiję su infliacija, jis turbūt lengvai realizuojamas kažkur kitur“, – sako „Iki“ atstovė Vaida Budrienė,.
O štai pirkėjai parduotuvių vagis smerkia, tačiau dėl vagysčių plitimo įžvelgia ir pačių prekybininkų kaltės – dėl rekordinių prekių kainų, silpnos apsaugos:
„Blogas gyvenimas žmonėms, daug kas vagia maistą, duoną, sviestą, čia dėl pragyvenimo.“
„Apsaugos nėra geros, atsakomybė kiekvieno, jei palieki atviras duris, visi šansai vogti.“
„Žmonės gal iš tikrųjų trūkumą jaučia. Nežino, kad reikia kreiptis į savivaldybę, yra visokios išmokos. Jei trūkumas, valgyt nori, ką jūs darytumėte? Vieni prie konteinerių, o kiti...“
„Skurdžiai, kur gyvena, nelabai vagia. Kurie čerką daro, parduoda ir čia vaikšto.“
Vagių antplūdžiu skundžiasi ne tik didieji prekybos tinklai, bet ir mažų parduotuvėlių savininkai. Štai parduotuvėlės Panevėžyje savininkas Raimondas patvirtina, kad pastaruoju metu padaugėjo sviesto ir sūrio vagysčių ir skundžiasi turintis daug vargo net su vagiliaujančiais vaikais.
„Dingsta sviestas, sūris, anksčiau nekreidavome dėmesio. Daugėja vagysčių, vaikai jaučiasi nebaudžiami, yra paauglių, nepilnamečių grupė, laikosi bendros tvarkos, įžeidinėja, keikiasi, grasina susidoroti, teko pasikeisti kameras, kad įrašytų su garsu. Įsideda energinį gėrimą, bandeles jie vagia“, – pasakoja parduotuvės savininkas Raimondas Stanikūnas.
Vagišių pernai prekybininkai sugavo apie 50 proc. daugiau nei užpernai, o šiemet sučiumpa dar daugiau. Tačiau tuo nesidžiaugia, mat įtaria, kad didelė dalis jų lieka net nepastebėti arba pabėga.
„Vagystės iš prekybos centrų – paprastas, vienas lengviausių ir dažniausių nusikaltimų. Šiemet per 2 mėn. registruotos 273 vagystės, tai 25 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Pernai padidėjimas buvo ženklus – apie 50 proc. daugiau nei 2021 metais“, – komentuoja policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Prekybininkai pastebi vagiančių asmenų grupes, kurios tuo verčiasi, prekes slepia rūbuose ir krepšiuose, o pavogtas prekes lengvai parduoda. Tad ilgapirščių mėgstamiausios prekės – alkoholis, kava, kosmetika, loterijos bilietai, sviestas, sūris, mėsos gaminiai. Sugavę vagį policininkai jam skiria 20 eurų baudą ir paleidžia, jei pavogtų prekių vertė neviršija 180 eurų. Tad ilgapirščiai vogdami stengiasi šios sumos ir neviršyti, kad neužsitrauktų baudžiamosios atsakomybės.