• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas iš bendros valiutos įvedimo Ekonominėje ir pinigų sąjungoje reikalavimų – geras šalies ekonominis valdymas. Šio reikalavimo pirmiausia ir neįvykdė Lietuvos Vyriausybė. „Gerai“ valdydama ekonomiką, Vyriausybė sugebėjo iš defliacijos 2003 metais (-1,1 proc.), iš žemos infliacijos 2004 metais (1,2 proc.), iškopti į aukštumas ir pasiekti 2005 metais 2,7 proc. infliaciją. Prognozė ateinantiems metams – 3,5 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Būdama valiutų kursų mechanizme dvejus metus, paskutiniais metais Lietuva kiekvieną mėnesį viršijo infliacijos leistinas ribas, Vyriausybė netaikė turimų fiskalinių priemonių infliacijai pažaboti ir teigė , kad Lietuva tikrai turės eurą nuo 2007m. sausio 1 dienos. Lietuvos žmonėms, verslui nepagrįstai buvo suteikiamos viltys ir lūkesčiai. Eskaluojama mintis, kad viskas brangs kelis kartus, išpūtė nekilnojamojo turto kainų burbulą. Kaip apsaugoti nuo kainų kilimo, Vyriausybė siūlė įdomų būdą – tartis su prekybininkais, kad jie nekeltų kainų ir teisingai jas apvalintų. O tam ji turi teisines formas, kurias taikė senosios valstybės, prieš įsivedant eurą priėmusios atitinkamus įstatymus. Kodėl nebuvo ruošiamasi pasinaudoti esama patirtimi?

REKLAMA

Vyriausybė, turėdama milijonus litų Lietuvos žmonėms informuoti apie eurą, jo naudą (ir tam tikrus praradimus), informavimo kampanijos, žadėdama žmonėms eurą jau po pusės metų, net nepradėjo. Natūralu, kad žmonės bijo to, ko nežino, nepažįsta.

Ir labai neteisinga teigti, kad Vyriausybė infliaciją gali mažinti tik žmonių sąskaita, nedidindama jiems atlyginimų. Ji turi kitų fiskalinių instrumentų, tokių kaip kainų nedidinimas. Padidintus atlyginimus iš žmonių labai greitai atima pati infliacija. Ir mūsų šalies ekonomikos augimas realiai pasirodo ne toks jau didelis.

REKLAMA
REKLAMA

Su tokiu ekonominiu šalies valdymu Lietuva nesugebės sumažinti infliacijos. Prisidėjus išorės veiksniams (energetikos kainų pasauliniam augimui), infliacija gali didėti, o euro suteikiami investicinio patrauklumo, kiti ilgalaikiai privalumai ilgam aplenks Lietuvą.

Visi suprantame, kad dėl Lietuvos pasirengimo įsivesti eurą yra priimtas politinis sprendimas. Tačiau tokiam sprendimui ekonominį pagrindą suteikė pati Lietuva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Danute Budreikaitė yra Europos Parlamento, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos narė.

Daugiau informacijos internete: www.budreikaite.lt.

„Omni.lt“ redakcija publikuoja visus Lietuvos politikų pateiktus straipsnius, jų netrumpindama ir neredaguodama. Už straipsnyje išdėstytas mintis atsako politikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų