Kiaulių srutomis kliokia ir dvokia per Kelmės rajoną tekantys Vengrės ir Gryžuvos upeliai. Baisus kvapas aplink daniško kapitalo įmonės „Saerimner“ dukterinės bendrovės “Sajas“ administracinį pastatą. Dabar jau aišku, jog organinė tarša 116 kartų viršijo leistiną normą, rašo „Šiaulių kraštas“.
Žemė nepajėgė sugerti srutų
Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje Kiškonių kaime kiaulių komplekso patalpas nupirkusi ir rekonstravusi „Sajas“ bendrovė augina tūkstančius kiaulių. Jų mėšlą kaupia lagūnose. O rudenį ir pavasarį pagal grafiką išlaisto ant dirvų.
Rugsėjis buvo lietingas. Dirvos šlapios. Nepaisydami lietaus UAB „Sajas“ darbininkai laistė laukus. Kai kurie laukai — palei melioracijos griovius ir Vengrės upelį, kuris įteka į Gryžuvą.
Gyventojai pamatė, jog į Gryžuvą kliokia srutos. Apie tai pranešė žiniasklaidai ir aplinkosaugininkams. Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai atvykę paėmė melioracijos griovio, Vengrės ir Gryžuvos upelių vandens mėginius.
Kelmės rajono savivaldybėje rinkosi ekstremalių situacijų komisija. Apie srutomis teršiamus upelius kalbėta Kelmės aplinkos apsaugos agentūroje.
Tyrimo rezultatai — pritrenkiantys
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento laboratorijoje ištirti specialistų iš griovio ir upelių paimti vandens mėginiai. Šio departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vyriausioji specialistė Celestina Bogušienė konstatuoja, jog nustatyta tarša Vengrės upelyje, padaryta įtaka ir Gryžuvos upei.
Kaip tai atrodytų skaičiais? Šiaulių apskrities aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėja Virginija Čičinskienė atskleidžia tris pagrindinius rodiklius. Drenažo vandenyje, kuris pateko į Vengrės upelį, o šiuo upeliu į Gryžuvą, organinė tarša aukščiausią leistiną normą viršijo 116 kartų. Bendrasis azoto kiekis šiame vandenyje leistiną normą viršijo 21 kartą, fosforo kiekis — 5 kartus.
UAB „Saerimner“ Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Pranas Jurkaitis nubaustas 300 litų bauda “dėl pareigos aplinkai saugoti nevykdymo“. Bendrovė “Sajas“ turės atlyginti žalą padarytą gamtai. Žala įvertinta 8820 litų. Bendrovei jau pateikta pretenzija.
Pripažino tręšimo technologijos pažeidimus
Rajono savivaldybėje įvykusiame ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdyje UAB „Sajas“ specialistai ir vadovai neginčijo pažeidę tręšimo technologiją. Jie tvirtino, jog iš melioracijos griovio išsiurbę mėšliną vandenį atgal į lagūną.
Aplinkos apsaugos departamento specialistai ir Ekstremalių situacijų valdymo komisijos nariai įpareigojo UAB „Sajas“ iki lapkričio 12 dienos papildyti aplinkos apsaugos prevencinių priemonių planą.
Kai bendrovė nuspręs laistyti srutas, apie tai turės informuoti aplinkos apsaugos agentūrą. Pasiūlyta padidinti upelių, aplink kuriuos laistomos srutos, apsaugines juostas. Bendrovė privalėtų turėti apsauginius skydus, kad atsitikus nelaimei, galėtų sulaikyti drenažo vandenį. Kritiniam atvejui bendrovė srutų perteklių galėtų leisti į atvirus rezervuarus.
Aplinkosaugininkas atsistatydino
Aplinkos apsauga rūpinęsis „Saerimner“ bendrovės specialistas Pranas Jurkaitis parašė prašymą atleisti iš darbo UAB “Sajas“. Bendrovės direktorius Bronius Sakalauskas redakcijai patvirtino, jog prašymas patenkintas. Motyvų, dėl kurių išeina iš darbo specialistas neišdėstęs.
Regina Musneckienė