Baltymo gabalėliai iš 68 mln. metų amžiaus kaulų pirmąkart genetiniu požiūriu įrodė, kad galingasis tiranozauras yra tolimas viščiuko giminaitis, praneša "Mokslofestivalis.lt"
Pasak portalo „ABC”, tirdami fosilijų kaulus, mokslininkai jau seniai įtarė, kad paukščiai išsivystė iš dinozaurų, bet iki šiol nepavyko surasti išlikusio minkštojo audinio, kuris patvirtintų šį ryšį.
Viskas pasikeitė, kai 2005 m. JAV mokslininkai iškasė puikiai išsilaikiusius tiranozauro palaikus. „Reksas“ buvo surastas po 18 metrų storio smiltainio sluoksniu. Manoma, kad uolienos akytumas padėjo kauluose išlikti daliai minkštųjų audinių.
Pasitelkęs labai jautrią techniką, Harvardo medicinos mokyklos daktaras Džonas Asara nuo mineralinių medžiagų atskyrė kaulų ekstraktą – rudus į smėlį panašius miltelius. Juos mokslininkas suskaidė į amino rūgščių gijas, kurios sudaro baltymus. Paaiškėjo, kad daugelis gijų priklauso specifinei kolageno – kauluose randamo baltymo – grupei. Tuomet baltymo informacija buvo palyginta su kolagenu dabar gyvenančiuose gyvūnuose. Vienos priešistorinio baltymo gijos atitiko tas, kurias turi tritonas bei varlė, tačiau daugelis sutapo su viščiuko kolagenu.
„Iš to, ką žinome apie genus, šios gijos atrodo artimesnės paukščiams nei bet kam kitam”, - sako D. Asara.
Tyrimo rezultatai neseniai buvo paskelbti moksliniame žurnale. Monatanos universiteto paleontologas Džekas Horneris sako, kad panašių atradimų turėtų būti ir ateityje, tačiau mokslininkams teks padirbėti kastuvais: tik giliai žemėje glūdintys dinozaurų palaikų audiniai dar gali būti nesunaikinti vandens ir bakterijų.