• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tęsinys. Pradžia. Ledi gimstama, o dama - tampama. Ką kiekviena garbinga namų židinio puoselėtoja privalo mokėti ir kokiomis savybėmis pasižymėti, lietuviai nuo seno išmanė ne prasčiau už konservatyviuosius britus. Šioje rubrikoje - apie tai, kas rūpėjo dailiajai lyčiai, kai nebuvo televizijos, manekenių kulto, soliariumų ir kremų kiekvienai kūno daliai.

REKLAMA
REKLAMA

Po žiemos švenčių dažna susizgrimbame turinčios šio to numesti, o kitko - pridėti, išsikeliame naujus metinius tikslus ir, kas itin aktualu, stengiamės bereikalingai nelandžioti piniginėn, kad neišvaikytumėme jos tikrųjų šeimininkų.

REKLAMA

Įvairiausių taupymo patarimų iš bankų analitikų išminties lobyno sočiai prisiskaitėme krizei užėjus, tačiau pasakytina, kad XX a. pirmosios pusės lietuvių šeimininkės ir jų mokytojai ekonomijos režimo ir racionalaus buities organizavimo ypatumus išmanė ne ką prasčiau už nūdienos finansų guru.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulinis nervų karas

Taupymo idėjų ypač gausi buvo karo meto spauda. „Dabartinis karas yra ne vien ginklo ir politikų, bet ir ekonominio pajėgumo kova“, - įžvalgiai pastebėjo 1939-ųjų žurnalas „Moteris ir pasaulis“.

„Kita vertus, pasaulinis nervų karas, mažiau užtikrintas rytojus ir tas visuotinis gyvenimo įtempimas, kuomet laukiama naujų, netikėtų įvykių ir tikima kiekviena gatvėje užgirsta sensacija, nesąmoningiausiais gandais, verčia mus ypatingai susirūpinti namų židinio klestėjimu, kad kiekvienas šeimos narys galėtų ten rasti antidotum (priešnuodžių. - Aut. past.) prieš karo nuotaikos ligą“, - prieš 70 metų parašytas sakinys nuostabiai tinka ir nūdienai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprasčiausias būdas išlaidoms reguliuoti - jas susirašyti - šeimininkėms buvo puikiausiai žinomas ir anuomet. Tačiau „nepakanka turėti prieš akis kad ir tobuliausią numatomų pajamų bei išlaidų lentelę, reikia dar pasiryžimo ją įgyvendinti, - apdairiai nurodė autorė. - Svarbiausia, negyvenkime ne pagal savo išteklius, nesitikėkime, kad rytoj mums „iš dangaus“ nukris neišsemiamas lobis ir jo sąskaiton nepasirašinėkime vekselių, nepirkime skolon.

REKLAMA

Dargi, jeigu „draugas“ maldauja, nežiruokime jam vekselio, bet, jei turime, paskolinkime gyvais. Žirą ir vekselį tenka apmokėti kaip tik tuo metu, kuomet visai neturime atliekamų pinigų ir visiškai nėra iš kur jų gauti. Patogiausia tiksliai numatyti, kiek kurią dieną (savaitę) galime išleisti ir nuo tos normos nė per plauką nenukrypti.“



„Antikrizinis“ meniu

REKLAMA

Kiekviena šeimininkė žino, kad virtuvė - ne tik kulinarijos meno, bet ir taupymo erdvė. „Dažnai namuose, pavyzdžiui, nuo pietų, lieka įvairių maisto likučių, kurie kitai dienai lieka neskanūs ir yra šeimos narių nenoriai valgomi. Tačiau tai dar nereiškia, kad jie jau netinkami ir juos reikia išmesti“, - 1939-aisiais patarė „Moteris ir pasaulis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš likučių žurnalas siūlė pagaminti įvairių vaišių kitos dienos pietų stalui. Kulinariniai skaitytojų talentai buvo skatinami ne tik paprastomis receptūromis, bet ir skambiais pavadinimais.

Ko vertas, pavyzdžiui, užkeptas šmotmėsis krienų padaže! Šį įspūdingo vardo patiekalą galima pagaminti iš labai prieinamų ingredientų: „nuo sriubos atlikusią“ virtą jautieną supjaustyti nedideliais gabalėliais, sudėti į sviestu išteptą kepimo formą, užpilti krienų padažu (krienai, sultinys, grietinė) ir, pagal pageidavimą aptepus bulvių koše, pusvalandį kepti orkaitėje.

Šitaip buvo skatinama ne tik ekonomiškai gaminti, bet ir atsisakyti atgyvenusiu gaminimo būdu vadintą valgio virimą didelėse krosnyse ir perimti šviežių pietų madą.

REKLAMA

„Daugely vietų mūsų šeimininkės nemėgsta virti pietų, aiškindamos, kad tam daug laiko sugaištama. Tuo būdu valgį gamina didelėse krosnyse, net neturėdamos įsirengusios nors mažutės plytelės, - 1937-aisiais konstatavo „Ūkininko patarėjo“ priedas „Šeimininkė“. - Pagamintas valgis stovi krosnyje ir juo visą dieną maitinama šeima.“ Šitaip gamindamos, anot leidinio, šeimininkės nusižengia ne tik higienai, bet ir elgiasi netaupiai, mat sunaudoja daug kuro, o nuolat šildomas maistas savo ruožtu nustoja vertingų medžiagų ir skonio.

REKLAMA

Kiek galite šventę švęst?!

Tokį klausimą „Šeimininkė“ kėlė 1937-aisiais nagrinėdama „neprotingo vaišingumo kaimuose“ temą.

„Bevažinėjant bei atostogaujant po kaimus, tenka pastebėti mūsų ūkininkų per didelis vaišingumas, arba baliavojimas. Negalima pasakyti, kad tas pasitaiko visoj Lietuvoj, bet viename kitame apskrity atskiri kaimai su tais papročiais tiesiog susigyveno. Nepasitenkina metinėmis šventėmis, vestuvėmis bei krikštynomis, o baliavoja suradę bet kokią progą, pvz., parapijinių švenčių, medaus ėmimo (bičkuopio), vardinių, įvairių pabaigtuvių bei pradėtuvių metu ir pan.“, - būgštavo žurnalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas „baliuose“ blogai? „Galima įsivaizduoti, kiek pasirengimo, darbo ir vargo turi pati šeimininkė. Be to, nereikia užmiršti ir išlaidų, kurios susidaro vaišes beruošiant, - vardijo autorė, beje, nestokojanti kompetencijos - namų ūkio kursų instruktorė. - <...> Ir kas svarbiausia, kad ruošiant vaišes šeimininkė iš anksto nenumato, kas ir kiek galės būti svečių ir daro valgius - verda, kepa „iš akies“ (kaip jos sakosi). Joms tik svarbu prigaminti daug, o į jų skonį bei papuošimą dėmesio visai nekreipia. Na, nesuklysiu gal pasakiusi, kad po to baliaus iš likučių galima būtų dar antrą tokį suruošti.“

REKLAMA

„Baliavojimo“ kritikė patarė šeimininkėms gaminti „skaniai ir su saiku“. „Ir svečias būtų patenkintas ir mums mažiau darbo bei išlaidų susidarytų“, - reziumavo ji.

1. Visuomet pirkinėk pati.

2. Ką tik gali, pirkinėk dideliais kiekiais.

3. Pirkinėk tik pilnavertę prekę.

4. Niekada nepirkinėk tik tam, kad kitas tai perka.

5. Pirk tik tai, be ko negali išsiversti.

6. Niekada neimk skolon.

7. Stenkis visa pirkti savo kooperatyve.

8. Pirkinėk patogiausiu laiku, kuomet prekė yra pigiausia ir geriausia.

9. Visuomet žymėk, kiek, ko, kur pirkai.

10. Patikrink, ar apsimokėjo nupirkta prekė ir kuriam laikui jos užteko.

Valerija LEBEDEVA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų