Mokslininkai teigia žengę dar vieną žingsnį tyrimuose, kurie naudojant genų terapiją galėtų padėti išgydyti daltonizmą.
JAV mokslininkų komandai pavyko visiškai atkurti spalvų regėjimą suaugusiai beždžionei, kuri nuo gimimo neskyrė žalios ir raudonos spalvos, rašo BBC.
Nors dar reikia tolimesnių tyrimų, toks pats gydomas galėtų būti taikomas ir daltonizmu sergantiems žmonėms, mano ekspertai.
Iki šiol mokslininkai manė, jog suaugusiojo smegenimis tokiu būdu negalima manipuliuoti. Buvo galvojama, kad pridėti naują jutiminę informaciją, tokią kaip puikiam spalvų matymui būtini vaizdo receptoriai, galima tik ankstyvaisiais gyvenimo metais, kuomet smegenys yra tampriausios arba „plastiškiausios“.
Tačiau profesorius Jay Neitz ir jo komanda sugebėjo beždžionės akyje į šviesą fiksuojančias ląsteles įterpti terapinius genus.
Terapiniuose genuose buvo reikiamas DNR kodas, leidžiantis šviesą fiksuojančioms ląstelėms skirti raudoną ir žalią spalvą. Testai parodė, jog genų terapija buvo sėkminga. Suaugusios beždžionės dabar turi reikiamus fotopigmentus ir gali skirti visas spalvas, o atliekant kompiuterinius testus atskirti žalią ir raudoną spalvas.
Beždžionės pagydytos daugiau kaip prieš dvejus metus, o jų regėjimas nuo to laiko nepablogėjo. J. Neitzo komanda ir toliau stebės gyvūnus ir įvertins ilgalaikį gydymo poveikį.
Jie įsitikinę, jog tokia terapija galėtų padėti ir daltonizmu sergantiems žmonėms.
„Šie rezultatai leidžia daryti optimistines prognozes, jog genų terapija galėtų išgydyti suaugusiųjų regėjimo sutrikimus“, – teigia jie.
Egzistuoja keletas daltonizmo formų. Labiausiai paplitęs yra paveldimas daltonizmas, kuomet neskiriama žalios ir raudonos spalvos, o toks ydingas spalvų regėjimas perduodamas su X chromosomos genu.
Kartais daltonizmu susergama dėl kitų ligų, tokių kaip raumenų degeneracijos, ar dėl šalutinio medicininio gydymo poveikio.
Nottinghamo universiteto oftalmologijos specialistas Winfriedas Amoaku teigė, kad šis tyrimas galėtų pagelbėti maždaug 7 proc. daltonikų vyrų ir 1 proc. šį regėjimo sutrikimą turinčių moterų.
„Šie tyrimai yra pirmieji tokio pobūdžio, atlikti su primatais. Jie rodo, jog netinkamai veikiančios už spalvų suvokimą atsakingos ląstelės gali būti modifikuotos. Tačiau reikia tolimesnių tyrimų, kol šis metodas galėtų būti bandomas su žmonėmis ar terapija naudojama klinikose“, – sakė jis.