Parlamentinės Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas socialdemokratas Saulius Čaplinskas įsitikinęs, kad ES eis elektroninių cigarečių draudimo keliu.
„Kaip sėkmingai ar nesėkmingai, pamatysime. Supantama, kad bus didelis lobizmas iš tų, kas iš to pelnosi. Tačiau Belgija siunčia ES žinutę, kad tai (elektroninių cigarečių rūkymas – BNS) yra negerai“, – komitete teigė S. Čaplinskas.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Linos Šukytės-Korsakės teigimu, nors dėl elektroninių cigarečių, skirtingai nei tradicinių, rūkančiųjų organizme nesikaupia derva, tačiau gali kilti uždegimai kvėpavimo takuose, mažėti azoto oksido, svarbaus širdies ir kraujagyslių sveikatai rodiklio, gamyba, didėti vėžinių susirgimų rizika, silpnėti imuninė sistema.
„Daug pavojų, todėl apie vartojimo mažinimą svarbu kalbėti. Svarstytinas klausimas dėl draudimų“, – BNS teigė partijos „Nemuno aušra“ atstovė.
Pasak jos, kol nėra klinikinių skysčių tyrimų, tokios cigaretės turėtų būti uždraustos.
S. Čaplinskas sako, kad elektroninių cigarečių – vienkartinių, o ypač daugiakartinių – draudimas arba ribojimas yra teisingas žingsnis.
„Vienkartinės daugkartinėmis gali būti paprastai ir greitai padaromos. Puikiai žinome kaip vienkartinius švirkštus narkotikus vartojantys asmenys padaro daugkartiniais“, – pareiškė komisijos vadovas.
Anot S. Čaplinsko, informacija apie elektroninių cigarečių žalą turi būti skirta pirmiausia tėvams, kurie mano, kad elektroninės cigaretės mažiau žalingos.
Pasak jo, šių cigarečių kontrolės griežtinimas atsiras Seimo pavasario sesijos darbotvarkėje.
„Manau, kad pavasario sesijoje prie šio klausimo grįšime. Pataisos galėtų atsirasti. Iš savo pusės imsiuos iniciatyvos, kad kolegos palaikytų tokios iniciatyvos teikimą. Jeigu matysiu, kad palaikymo nebus, teikimas liks teikimu, pjaro akcija“, – tvirtino S. Čaplinskas.
L. Šukytės-Korsakės teigimu, šių produktų prekybos griežtinimas bus prioritetinis komiteto klausimas.
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako, kad tokio prekybos draudimo ji kol kas nesvarsto.
„Šiuo metu pasiūlymas dėl galimo vienkartinių elektroninių cigarečių prekybos draudimo SAM nėra svarstomas. Bet kokių kontrolės priemonių įvedimas reikalauja veiksmingumo, poveikio ir galimų rizikų vertinimo bei išsamių diskusijų“, – komentare BNS teigia ministerija.
L. Šukytės-Korsakės žiniomis, 33 šalys visiškai uždraudė elektronines cigaretes, o kitos 87 jų apyvartą reguliuoja nustatydamos amžiaus ribas, reklamos apribojimus ir kitas taisykles.
Elektroninės cigaretės itin išpopuliarėjo tarp jaunimo dėl įvairių skonių, spalvotų pakuočių, bekvapių savybių, jos plačiai reklamuojamos ir socialiniuose tinkluose.
2023-iaisiais ES atlikto tyrimo metu nustatyta, kad dauguma naudotojų renkasi įkraunamas elektronines cigaretes, tačiau vienkartinės versijos buvo populiaresnės tarp 15-24 metų amžiaus jaunuolių.
Prancūzija pernai spalį irgi gavo ES pritarimą panašiam kaip Belgijoje draudimui. Šalyje bus uždrausta gaminti, parduoti ir nemokamai siūlyti elektronines cigaretes, o už bet kokius pažeidimus bus skiriama 100 tūkst. eurų bauda.