Narkotikus Lietuvoje vartoja 13 procentų apklaustų mokinių, rodo naujausi tyrimai. Dažniausiai jaunimas dairosi į kanapes, po to į kokainą, bet pasitaiko ir LSD, amfetamino bei kitų medžiagų. Vis daugiau paauglių naudoja raminamuosius ir migdomuosius vaistus be gydytojo paskyrimo. Tablečių vaikai dažniausiai gauna iš tėvų. O elektroninių cigarečių skystį paaugliai renkasi rečiau nei anksčiau, bet išbando labai anksti, vis dažniau – iki 13 metų.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Marijampolės „Sūduvos“ gimnazijoje mokosi apie 660 vaikų. Įstaigos administracija neslepia, kad rūkymas ir elektroninių cigarečių skysčių garinimas didelis iššūkis mokyklai. Tiesa, gimnazija sėkmingai kovoja su šia problema.
Prieš porą metų užfiksavo daugiau nei 30 tokių atvejų, per pernykščius mokslo metus – 8 atvejus, o šiemet – vos vieną. Tiesa, ši gimnazija pagal sudarytas sutartis turi teisę tikrinti mokinių asmeninius daiktus ir tai, esant reikalui, daro.
„Tėvai yra pasirašę mokinių mokymosi sutartį, tai yra numatyta sutartyje, atsisakymo nėra. Jeigu yra sugaunami rūkantys arba randami neleistini daiktai, tai perduodam policijai“, – pasakoja direktorės pavaduotoja ugdymui Kristina Rudzevičienė.
Tiek šios, tiek kitų mokyklų bendruomenės pasakoja, kad nuolat stengiasi pasakoti mokiniams apie neigiamą visų psichoaktyvių medžiagų žalą, imasi kitų veiksmų.
„Buvo sustiprintas budėjimas mokykloje ir jos teritorijoje, įsigyta kamerų, mokykla ir jos teritorija stebima kamerų. Situacija labai pagerėjo, mes dabar labai džiaugiamės, kad tokių atvejų mes kaip ir neturime. Vyksta prevencija, prevenciją vykdo socialinis pedagogas, klasių auklėtojai“, – sako Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Lijana Vaičiulytė.
Elektronines cigaretes išbando vis jaunesni
Lietuvos mokslininkai apklausė tūkstančius šalies moksleivių. Gilinosi, kokias psichoaktyvias medžiagas jie vartoja. Dviprasmiškai atrodo situacija elektroninių cigarečių skysčių garinime. Elektroninių cigarečių skystį šiuo metu garina 19 procentų, arba vienas iš 5 paauglių, tai yra mažiau nei prieš 5 metus (2019 m. – 29 proc.), bet daugiau nei 2015 m. (16 proc.)
Tyrėjus šiek tiek gąsdina ir tai, kad dažniau pirmą kartą elektronines cigaretes mokiniai išbando jaunesniame amžiuje, iki 13 metų. Apklausos parodė, kad iki 13 metų elektronines cigaretes jau būna išbandę 32 proc. apklaustų mokinių.
„Mokyklos šiandien jau daro, ką gali padaryti. Mums turbūt reikia atkreipti dėmesį ir atsisukti į tėvus, nes šiandien mes matome, kad ir šaltinis tam tikrų medžiagų įsigijimo yra tėvai, ir tam tikras nuostatų formavimas“, – teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Rita Sketerskienė.
Tyrėjai ypač atkreipia dėmesį į raminamųjų ir migdomųjų vartojimą, kuris sparčiai auga. Šiuo metu 23 proc. paauglių prisipažino bent kartą be gydytojo paskyrimo vartoję šiuo preparatus, dažniausiai migdomuosius ir raminamuosius mokiniai gauna iš tėvų.
„Jeigu, matote, tėvai duoda, tai kaip mes galime sustabdyti neišrašydami receptų, neparduodami vaistinėse. Tėvams yra žinia, kad reikia tartis su gydytojais. Vaikams be gydytojų tikrai negalima duoti vaistų“, – teigia tyrimo autorė Liudmila Rupšienė.
Mažėja vartojančių narkotikus ir alkoholį
Apklausose 13 procentų mokinių prisipažįsta, kad vartojo kokius nors narkotikus, čia karaliauja žolė, po to rikiuojasi kokainas, tačiau pasitaiko atvejų, kai vaikai teigia išmėginę ekstazio, amfetamino, LSD, haliucinogeninių grybų, sintetinių katinonų bei kitų medžiagų.
Tiesa, bent pagal apklausas, mokinių, vartojančių narkotikus, Lietuvoje mažėja.
2011 m. tokių buvo 21 procentas, 2015 m. ir 2019 – 19 proc., o 2024 – 13 proc. Bet, pasak mokyklų vadovų asociacijos vadovo, situacija šiuo metu žymiai sudėtingesnė, nei buvo anksčiau.
„Mes turime žymiai didesnę pasiūlą įvairių psichotropinių medžiagų, jų didesnė įvairovė, diversifikacija ir, man atrodo, bendras svaiginimosi lygis yra, ko gero, didesnis, nes galima ir alkoholį vartoti“, – tikina mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas.
Lietuvoje situacija dalyje tirtų kategorijų taisosi. Paauglių, kurie įprastas cigaretes rūkė bent kartą per pastarąsias 30 dienų, sumažėjo keturis kartus, nuo 41 procento 2003 m. iki 10 procentų šiemet.
Per 30 dienų kartą alkoholį Lietuvoje geria 24 proc. – tai gerokai mažiau nei 2011 m., kada daugiau nei pusė (63 proc.) apklaustų mokinių prisipažindavo gėrę per pastarąjį mėnesį.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.