Tyrime mokslininkai didesnį dėmesį skyrė politinėms sąmokslo teorijoms. Pasak A. Lašo, tokios sąmokslo teorijos turi galios dimensiją. Ji, pasak mokslininko, išreikšta taip, kad „grupė galingų, įtakingų žmonių, kurie už mūsų akių, slapta turi blogus kėslus mūsų visuomenei, bando gauti naudą ir tuo pačiu pakenkti mūsų visuomenei“.
„Galios dėmuo yra labai ryškus, ir būtent slaptos galios, įtakos, kai yra manipuliuojama ir išnaudojama ta galia ir kontroliuojama visuomenė, kenkiama jai <...> nemaža dalis yra linkę manyti, kad kažkas kažką kontroliuoja už kažkokios užuolaidos“, – sakė KTU politologas.
Mokslininkas mato panašumų tarp sąmokslo teorijų ir populizmo, vienas iš bendrų bruožų – nepasitikėjimas elitu. Konspiracija išskirtinė tuo, kad ji „nebūtinai siejasi su politikais, tai gali būti ir verslo atstovai“.
„Galingieji, platesne prasme, yra blogi ir jie manipuliuoja visuomene“, – sako A. Lašas.
Sąmokslininkai galvoja, kad Lietuva degraduoja
Žmonės mėgsta remti sąmokslo teorijas, naudoti jas kaip paaiškinimą blogai, jų nuomone, Lietuvos situacijai. Nepasitenkinimas ja tampa sąmokslo teorijų atskaitos tašku.
„Jiems atrodo, kad Lietuva juda neteisinga linkme, kad Lietuva degraduoja“, – sakė mokslininkas.
„Sąmokslai realiai vyksta, iš tiesų, galia kartais korumpuoja <...> Tai, iš principo, sąmokslo teorija gali būt pakankamai pagrįsta“, – teigė pašnekovas.
Tyrėjo teigimu, vertinama, kiek tikėtina yra sąmokslo teorija.
„Ar mes tiksliai žinome, kad Sorošas kažko nedaro? Nežinome. Bet yra pakankamai didelė tikimybė, kad jis tiek negali kontroliuoti, tuo neužsiima, tiek nesužiūri pasaulio, nes tiesiog tai yra neįmanoma“, – laidai „Aktualusis interviu“ sakė A. Lašas.
Netikėti rezultatai
„Nustebino psichologinių veiksnių nedidelė įtaka“, – sakė tyrėjas ir pridūrė, jog psichologinės asmens savybės daro vos 5-7 proc. įtaką polinkiui tikėti sąmokslo teorijomis.
Nors tikėtąsi, jog asmeninė finansinė padėtis ar formalus išsilavinimas turės didelės įtakos tyrimo rezultatams, šie duomenys apie dalyvius „praktiškai nieko nepaaiškino“.
Visą „Žinių radijo“ laidos „Aktualusis interviu“ įrašą galite išgirsti čia