Kasdien iš naujo siūloma pasirašyti darbo sutartį, reikalavimas eiti neapmokamų atostogų, mažesnis atlyginimas nei kitiems darbuotojams – su tokiomis situacijomis susiduria Lietuvoje nelegaliai įdarbinti užsieniečiai.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras tvirtina, kad reali situacija nėra tokia bloga, tik kai kuriuose žmonėse vis dar įsiškanijęs supratimas, kad valstybė siekia tik paimti pinigus, o statybinkų asociacijos vadovas tvirtina, jog turėtų būti viešai deklaruojama, kiek kiekvienas pilietis sumoka mokesčių.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas tvirtino, kad ženklų nelegaliai įdarbintų žmonių padidėjimą lemia ir istorinės priežastys.
„Tarpukariu iki 1926 metų turėjome demokratiją kelis metus ir dabar nuo 90-ųjų ją kuriame, tačiau visą kitą laikotarpį santvarka iš principo buvo baudžiavinė, kur yra ponas ir pono pinigai ir baudžiaunininkas. Pono darbas yra paimti pinigus iš baudžiauninko, o baudžiauninko darbas yra tam ponui neatiduoti pinigų. Bėda ta, kad dalis mūsų visuomenės vis dar gyvena toje pačioje paradigmoje, vis dar įsivaizduoja, kad valstybė yra kažkoks ponas, caras, kuris stengiasi paimti pinigus, o mano darbas yra tų pinigų neatiduoti. Ir nėra dar to supratimo, kad nebėra pono“, – „Žinių radijui“ sakė V. Šilinskas.
Jis pabrėžė, kad situacija nėra blogėjanti, o kaip tik gerėjanti, nes skaičius išaugo dėl tos priežasties, jog atvažiavo daugiau užsieniečių bei darbo inspekcija vykdė dažnesnius patikrinimus.
O statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas tvirtino, kad statybų sektoriuje situacija šiuo klausimu yra nelabai gera.
„Labai daug asmenų dirba nelegaliai, bet turbūt sutikčiau, kad yra iš praeities nemažai atsinešta tų įpročių ir norint pakeisti tą situaciją statybos sektoriuje reikia susitelkimo“, – akcentavo D. Gedvilas.
V. Šilinskas paminėjo, kad, jo manymu, didžiausią pokytį, kad situacija dėl nelegalaus darbo gerėtų, gali padaryti Valstybės tarnybos reforma, kuri įsigalioja nuo šių metų. Tai, anot socialinės apsaugos ir darbo viceministro, galėtų padaryti kultūrinį pokytį vadyboje. V. Šilinskas pridūrė, kad vis dar trūksta supratimo, kad dirbti legaliai žymiai labiau apsimoka nei nelegaliai.
„Aš buvau prašęs „Sodros“, kad man paskaičiuotų, kiek žmogus, jei jis dabar išeina į pensiją, būna sumokėjęs mokesčių pensijai ir kiek jis su tikėtina vidutine gyvenimo trukme gaus pensijos. Tarkime, žmogus visą gyvenimą uždirbo minimalų atlyginimą, bet dirbo legaliai. Tai man pasakė, kad jis būtų sumokėjęs 18 tūkst. eurų, o gaus apie 78 tūkst. eurų. Tai geriausia investicija, ką tu gali padaryti“, – „Žinių radijui“ kalbėjo V. Šilinskas.
Statybininkų atstovas Dalius Gedvilas: turėtų būti deklaruojama, kiek kiekvienas pilietis sumoka mokesčių
Statybininkų asociacijos vadovas teigė, kad turėtų būti deklaruojama, kiek kiekvienas pilietis sumoka mokesčių.
„Šiandien informacinės sistemos leidžia pamatyti, suskaičiuoti kiekvieno žmogaus indėlį į mokesčių sistemą. Dabar klausimas, ar mes žinome, kiek esame sumokėję per savo brandų darbinį laikotarpį tų mokesčių per metus, kiek esame sukaupę sveikatinimui, kiek turime sukaupę pensinio amžiaus garantijoms? Mes nežinome. Ir tas viešinimas arba neviešinimas šių skaičių veda į tai, kad žmogus atėjęs pas gydytoją, jis turi matyti, kad tas pilietis visiškai neprisideda jokiu indėliu į sveikatinimą ir jis atėjo pas mane gauti paslaugą. <...>
Yra labai vienas aiškus sprendimas, kaip pas amerikiečius, jei turi privatų draudimą, tai gali eiti į bet kurią ligoninę ir kreiptis medicininės pagalbos, kadangi turi sukaupęs didelę draudimo sumą. O jei to neturi, gali gauti būtinas medicinines paslaugas – tau išoperuos apendicitą, galėsi gauti būtinąją pagalbą ir paskui tai tavo problema“, – „Žinių radijui“ sakė D. Gedvilas.
D. Gedvilas pažymėjo, kad statybininkų asociacijos nariai deda didžiules pastangas į tai, kad bendruomenė susitelktų ir dirbtų legaliai.
„Rusiškoms prekėms dabar galioja sankcijos, tai yra tikrai nemaža verslo bendruomenė, kuri kreipiasi į muitinės departamentą ir sako, kad rinkoje cirkuliuoja tas metalas, tai ar galima užkardyti to metalo įvežimą, kai mes neįgalūs konkuruoti su tuo nelegaliai tiekiamu metalu, nes jį perkame iš Europos gamyklų. Tai verslas kreipiasi ir sako, kad turi būti daromi tam tikri atsakingi sprendimai“, – „Žinių radijui“ sakė D. Gedvilas.
Visą pokalbį su socialinės apsaugos ir darbo viceministru Vytautu Šilinsku ir statybininkų asociacijos vadovu Daliumi Gedvilu „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ klausykite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!