Dagestanas yra piečiausias Rusijos Federacijos subjektas, įeinantis į Šiaurės Kaukazo federalinį apskritį. Respublikai vadovauja prezidentas. Sostinė – Machačkala, stambiausi miestai – Chasiaviurtas, Derbentas, Kaspijskas. Derbentas laikomas vienu iš seniausių pasaulio miestų ir seniausiu miestu Rusijos teritorijoje. Pirmosios gyvenvietės čia atsirado ketvirtojo tūkstantmečio prieš mūsų erą pabaigoje.
Valstybinis Dagestano himnas turi tik muzikinę dalį, Rasulo Gamzatovo tekstas rusų kalba oficialiai nėra pripažintas.
Dagestane, prieš priešo galią
Nenuleidai tu drąsios galvos!
Širdis - uola, erelio akis!
Herojų kraujas visada tavo gyslomis bėgo!
Dagestano Respublika (sukurta 1921 metais) laikoma labiausiai daugiatautiniu Rusijos regionu. Turėdamas trijų milijonų populiaciją, regionas turi 14 skirtingų tautų. Didžiausios Dagestano tautos – darginai, kumykai ir avarai.
Nuo 2010 metų, kai Rusijoje vyko gyventojų surašymas, Dagestano populiacija išaugo (2013 metų sausio 1 dienos duomenimis) 1,2 proc. – nuo 2,91 milijono žmonių iki 2,946 milijono. Praėjusiame dešimtmetyje Dagestanas rodė didžiausius gyventojų prieaugio tempus tarp visų Rusijos regionų, o dabar užima jau 13 vietą pagal gyventojų skaičių. Dauguma Dagestano gyventojų išpažįsta Islamą.
Bedarbių skaičius Dagestane mažėja, tačiau nuo 2010 metų iki 2012-ųjų respublika nukrito pagal šį rodiklį iš 80 į 82 vietą Rusijos Federacijoje (143,6 tūkstančio bedarbių, dešimtadalis ekonomiškai aktyvių gyventojų). Vidutinė mėnesinė alga Dagestane 2012 metais sudarė 13 166 rublių, o vidutinė pensija – 7061 rublis. Pagal abu rodiklius regionas užima paskutinę vietą šalyje, o pagal BVP vienam žmogui - 79 vietą. Regionas daugybę metų išlieka dotacinis.
2013 metų sausį po eilės žiniasklaidos priemonių pranešimų apie galimą Dagestano vadovo Magomedsalamo Magomedovo atsistatydinimą respublikoje vos neprasidėjo politinė krizė. M. Magomedovo šalininkai reikalavo parlamento parašyti kreipimąsi į federalinį centrą, kad jis išaiškintų situaciją dėl galimo prezidento atstatydinimo ir nespręstų šio klausimo už Dagestano žmonių nugarų. Pats M. Magomedovas, paprašęs dagestaniečių toliau dirbti, nuvyko į Maskvą į susitikimą su Vladimiru Putinu.
Dagestano opozicija reikalavo M. Magomedovo atsistatydinimo, tikindama, kad prezidentas per trejus savo valdymo metus nesugebėjo išspręsti nei vienos regiono problemos, tarp kurių didžiausia yra korupcija. Politologai teigė, kad M. Magomedovas nesugebėjo perimti šalies kontrolę, tokiu būdu leisdamas skilti respublikos elitui. Be to, buvo teigiama, kad jis nerado kalbos su regione veikiančiai federaliniais silovikais. Artėjančios olimpiados Sočyje sąlygomis Maskva panašios nekompetencijos leisti negalėjo.
Dagestano vadovas M. Magomedovas buvo atstatydintas 2013 metų sausio 28 dieną. Tačiau jis buvo paskirtas prezidento administracijos vadovo pavaduotoju ir nacionalinės politikos departamento vadovu. Buvęs Dagestano prezidentas taip pat gavo vietą Tarpnacionalinių santykių taryboje prie prezidento. Laikinai einančiu Dagestano prezidento pareigas tapo „Vieningos Rusijos" partijos atstovas, Dūmos deputatas Ramazanas Abdulatipovas.
Dagestano premjeras Muchtaras Medžidovas, gavęs postą po M. Magomedovo atstatydinimo, pažadėjo suformuoti ministrų kabinetą, kuris kovos su korupcija , ir vykdyti struktūrinius pokyčius ekonomikoje. „Vyriausybė neleis apvaginėti biudžeto, kabinti makaronus ant ausų ir dagestanietiškai apgaudinėti", – pažadėjo jis.
Dagestanas žinomas ne tik dėl didžiulės korupcijos. 2013 metų vasarį Rusijos generalinio prokuroro pavaduotojas Ivanas Sydoriukas oficialiai priskyrė Dagestanui pirmą vietą šalyje pagal nusikaltimų skaičių.
Rusijos Vidaus reikalų ministerijos ataskaitoje, paviešintoje 2013 metų sausį, Dagestanas buvo pavadintas pirmuoju regionu pagal 2012 metais įvykdytus nusikaltimus, kurių metu panaudotas ginklas (607 iš 7500 visoje šalyje). Tuo tarpu per pirmą 2011 metų pusmetį Dagestanas pagal nusikaltimų skaičių dar buvo antras nuo galo, aplenkęs Čečėniją.
Dagestane kasmet auga ekstremistinės krypties nusikaltimų skaičius. Pasak Rusijos generalinio prokuroro, per praėjusius metus jų skaičius išaugo tris kartus. Išaugo ir teroristinės krypties nusikaltimų: 2012 metais šalyje užfiksuoti 295 tokie atvejai.
2012 metų rugpjūtį Dagestane mirtininkė susprogdino bombą. Sprogimo metu žuvo 74 metų Saidas Afandis. Šalyje jis buvo laikomas dvasiniu lyderiu, jis turėjo dešimtis tūkstančių mokinių. Kartu su juo žuvo dar keletas žmonių, tarp kurių buvo 12 metų vaikas. Pasak vienos iš pagrindinių versijų, šeicho nužudymas buvo nukreiptas į tai, kad būtų sutrukdyta suartėjimui tarp tradicinio islamo ir salafitų atstovų. Tą pačią dieną, kai buvo nužudytas S. Afandis, pasienio poste Derbento rajone dagestanietis Ramzanas Alijevas pradėjo šaudyti į kolegas. Per incidentą žuvo 7 žmonės. Pasak vienos iš versijų, R. Alijevas buvo užverbuotas kovotojų. Netrukus Dagestano vadovas M. Magomedovas įsakė respublikoje sukurti specialias banditų ir teroristų bausmių padalinius.
2008 metų kovą Machačkaloje nužudytas valstybinės televizijos ir radijo „Dagestan" vadovas Gadži Abašilovas. Nusikaltimas liko neišaiškintas.
2008 metų rugsėjį Machačkaloje buvo sušaudytas vyriausias televizijos kompanijos „Machačkala-TV" redaktorius. Žudikas, vienas iš kovotojų, žuvo specialios operacijos metu tais pačiais metais.
2010 metų rugpjūtį Machačkaloje buvo nušautas naujas tos pačios „Machačkala-TV" redaktorius Muhamadvakilis Sultanmagomedovas. Nusikaltimas taip pat neišaiškintas.
2011 metų gruodį Machačkaloje nušautas laikraščio „Černovik" įkūrėjas Gadžimuradas Kamalovas. Nusikaltimas neišaiškintas.
Konfliktai Dagestane kyla ne tik dėl religinių motyvų. 2012 metų kovą teisėsaugos organai sulaikė kelis susišaudymo Kizliare dalyvius. Susišaudymo metu buvo nužudyti keturi žmonės. Ginčas, kuris baigėsi kruvina drama, prasidėjo dėl vieno iš konflikto dalyvių reikalavimų atlaisvinti automobilių stovėjimo aikštelę.
R. Abdulatipovas, laikinai einantis šalies vadovo pareigas, vadina Dagestaną vienu iš penkių pavojingiausių regionų pasaulyje. Pasak jo, būna taip, kad vienas iš šeimos narių yra kriminalinis autoritetas, o kitas - prokuroras arba teisėsaugos organų atstovas.
Tarp aukšto nusikalstamumo lygio regione priežasčių R. Abdulatipovas vadina teismų korumupuotumą ir banditų ir nusikaltėlių „herojizavimą" masinėje kultūroje. Be to, pasak jo, beveik visi šalies gyventojai yra ginkluoti. Tai, kas vyksta respublikoje, R. Abdulatipovas vadina „karu prieš Rusiją".
Dagestane priverstinis darbas nėra kažkas stebinančio. Tai pripažįsta netgi šalies pareigūnai. 2009 metais Machačkaloje buvo išlaisvinti 30 žmonių. Jie pusmetį buvo laikomi dviejuose gamyklose. Juos mušdavo, versdavo dirbti, pinigų nemokėdavo.
2013 metų sausį Vidaus reikalų ministerija pranešė apie patikrinimų dėl piliečių pareiškimų pradžią. Šie piliečiai septynis mėnesius praleido plytų gamykloje prie Machačkalos. Anksčiau devynis Rusijos ir Baltarusijos piliečius iš vergovės išlaisvino vietiniai aktyvistai kartu su policininkais.
Apie vergovę Dagestane pasakojo ir karininkas Andrejus Popovas, dingęs iš padalinio 2000 metais ir rastas tik 2011 metais. Jis tvirtino, kad visą tą laiką jis buvo laikomas vienoje iš plytų gamyklų. Tačiau teisėsaugos organai jo žodžių nepatvirtino, o patį A. Popovą apkaltina dezertyravimu. Teismas tai įvertino 2 metais kolonijos.
Pramogų šalyje nedaug. Futbolo klubas „Anži", nacionalinis Dagestano pasididžiavimas, nuo 2011 metų priklauso verslininkui Suleimanui Kerimovui. Nuo tada klubas ne kartą atkreipė žiniasklaidos dėmesį skambiai pirkiniais, pavyzdžiui, komandos žaidėjais tapo Roberto Carlosas, Jurijus Žirkovas ir Samuelis Eto'o, o 2012 metų pradžioje vyriausiojo trenerio postą užėmė Guusas Hiddinkas.
Dabar „Anži" įsitvirtino antroje Rusijos futbolo lygos vietoje. Tačiau komanda atvyksta į Machačkalą tik tam, kad sužaistų rungtynes, o vėliau beveik iš karto grįžta į savo bazę Pamaskvėje. Klube aiškina, kad Machačkaloje nėra reikalingos infrastruktūros.
S. Karimovas - vienas iš turtingiausių Rusijos žmonių. Jo turtą „Forbes" vertina 6,5 milijardo JAV dolerių. 2008 vasarą milijardierius, priregistruotas savo gimtajame Dagestano mieste Derbente, sumokėjo beveik 100 milijonų dolerių mokesčių. Ši suma pateko į Dagestano iždą ir sudarė 7 proc. bendro respublikos biudžeto bei apie 35 proc. visų mokesčių. Be to, Derbentas gavo apie 40 proc. visos sumos, kas sudarė daugiau nei 140 proc. visų suplanuotų miesto pajamų.
Karinė tarnyba respublikoje laikoma labai prestižine ir būtina jaunuoliams sėkmingam įsitvirtinimui jėgos struktūrose, todėl 2012 metų lapkritį Gynybos ministerija nusprendė padidinti į kariuomenę šaukiamų žmonių skaičių.
2012 metais Dagestanas pripažintas mažiausiai stabiliu Rusijos regionu.