• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusų istorikų paskelbti skaičiavimai, neva įrodantys, kad Lietuva pati skolinga Rusijai už okupacijos laikotarpį – įžūlūs ir juokingi, - mano tarptautinės teisės ekspertas, Vilniaus universiteto teisės fakulteto docentas Dainius Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai aistras sukėlė ir Lietuvoje paviešinti Rusijos istorikų skaičiavimai, kuriuose teigiama, kad tai Baltijos šalys skolingos už tą laiką, kai buvo okupuotos. Pateikiami įspūdingi skaičiai, sakoma, kad SSRS sudėtyje Lietuva būtų gyvenusi geriau, negu laisvėje?

REKLAMA

- Tarptautinės teisės požiūriu tai yra visiškai niekiniai skaičiavimai ir man tie skaičiai net nėra kiek nors įdomūs. Nėra tokio precedento, kad teisės pažeidėjas galėtų turėti pretenzijų savo aukai. Pretenzijos gali būti reiškiamos pažeidėjui. Tai Sovietų Sąjunga pažeidė tarptautinę teisę, okupuodama Lietuvą ir jokia buhalterija šito nepakeis, tegul jie ten skaičiuoji ką tik nori ir kaip tik nori.

REKLAMA
REKLAMA

Ką Lietuva pažeidė Kremliaus atžvilgiu – aš nežinau. Sovietai pažeidė savo pasirašytas sutartis ir tarptautines normas. Tai negirdėtas pasaulyje precedentas, kad valstybė, įvykdžiusi agresiją, kreiptųsi dėl agresijos išlaidų kompensavimo. Teisinėje praktikoje teisę į žalos atlyginimą turi ne pažeidėjas, o jo auka, kad ir kokią veiklą tas pažeidėjas būtų vystęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tai neprimena situacijos, kai pagrobėjas, dešimt metų laikęs ką nors rūsyje, vėliau reikalauja kompensuoti jam išlaikymo išlaidas?

-  Labai taiklus palyginimas. Ir ne tik kad reiškia pretenzijas, bet dar sugalvoja demagoginių išvedžiojimų. Pavyzdžiui, sakydamas, kad rūsyje savo auką maitino geriau, nei ši būtų valgiusi laisvėje. Įsivaizduojate kokį nors teismą, kuris rimtai vertintų tokio pobūdžio paistalus?

REKLAMA

- Kam reikia kelti okupacijos žalos atlyginimo klausimą, jei nėra vilties, kad Kremlius ką nors sumokės?

-  Pirmiausia, tai gera atgrasymo priemonė ateičiai. Juk svarbu, kad kaimyninė šalis žinotų, jog tokie veiksmai nesibaigia be teisinių padarinių. Jei jau kas nors nori kalbėti apie skaičius, tai neįsivaizduoju, kaip įvertinti žalą, kuri padaryta iš esmės sugriaunant visą Lietuvos ūkį ir pertvarkant jį į planinę-komandinę ekonomiką. Juk visa tai - negautos pajamos.

REKLAMA

- Tai nemanote, kad tai gera biudžeto papildymo priemonė?

Ne. Žiūriu į šį klausimą grynai teisiškai ir nesu toks naivus, kad tikėčiausi greitai papildyti biudžetą. Bet kokia atsakomybė iš esmės eliminuoja panašaus elgesio galimybę ateityje.

****

Dar 1992 m. piliečiai visuotiniame referendume pritarė, kad būtų atlyginta Lietuvos žmonėms bei Lietuvos valstybei padaryta žala. 2000 m. Seimas priėmė įstatymą, kuriuo Vyriausybė įpareigota sudaryti derybų su Rusija delegaciją, patikslinti ir užbaigti SSRS okupacijos žalos skaičiavimus, apie tai informuoti Jungtines Tautas, Europos Tarybą, Europos Sąjungą, visas kitas tarptautines organizacijas ir siekti jų paramos šiuo klausimu. Vyriausybinė darbo grupė 2000 metų rudenį, kad sovietų okupacijos dydis yra 20 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų