Generalinėje prokuratūroje stinga analitinio darbo, per mažai užsiimama vieningos praktikos formavimu ir aktyviu metodiniu vadovavimu teritorinėms prokuratūroms, interviu BNS sakė generalinis prokuroras Darius Valys.
Kiek daugiau nei prieš mėnesį iš Akmenės rajono apylinkės prokuratūros vadovauti Generalinei prokuratūrai atvykęs D.Valys teigė turįs abejonių dėl Generalinės prokuratūros bei teritorinių prokuratūrų struktūrų racionalumo ir funkcijų paskirstymo tarp jų.
Jis pranešė sudaręs darbo grupę, kuri turi parengti pasiūlymus dėl prokuratūros ir teritorinių padalinių struktūrų, funkcijų pertvarkymo.
„Teisėsaugos pareigūnai dirba sunkų ir nematomą darbą, aiškindamiesi nusikaltimus, rengdami baudžiamąsias bylas teismui. Gal kartais ir nepagalvojame, kiek atsakomybės ir vidinio tvirtumo reikia, kai priimi sprendimus, lemiančius kitų žmonių likimą", – BNS sakė pareigūnas, vadovaujantis pastaruoju metu ypač kritikuojamai teisėsaugos institucijai.
BNS: Jus skiriant generaliniu prokuroru ir politikai, ir Jūs pats tvirtinote, kad pagrindinis uždavinys einant naujas pareigas bus atkurti visuomenės pasitikėjimą teisėsauga. Kaip ketinate to pasiekti?
D.Valys: Teisėsauga – plati sąvoka. Tai ne tik prokuratūra. Esu realistas, todėl suprantu, kad norint sugrąžinti visuomenės pasitikėjimą, reikia ir pastangų, ir laiko. Tačiau tikiuosi, kad nuosekliai laikantis skaidrumo, atvirumo, padorumo ir atskaitomybės visuomenei principų ilgainiui pavyks atkurti gyventojų pasitikėjimą teisingumu, jų tikėjimą, kad prokurorai dirba gerbdami žmogaus teises, paisydami nekaltumo prezumpcijos, laikydamiesi įstatyme numatytų procedūrų, užtikrindami teisę į objektyvų ikiteisminį tyrimą.
Prokuratūros tikslas – ištirti nusikaltimus ir pasiekti, kad kaltieji būtų teisingai nubausti, o nekaltieji – apginti ir apsaugoti, todėl visuomenė taip pat neturėtų pamiršti, kad visiškas viešumas prokuratūros veikloje vargu ar įmanomas.
Kita vertus, prokurorai turi suvokti ir pripažinti, kad visuomenė taip pat turi teisę žinoti daugiau – bent jau tiek, kad galėtų suprasti teisėsaugininkų veiksmus ir nebūtų klaidinama. Todėl siekiu ir sieksiu, kad nusikalstamų veikų tyrimas būtų maksimaliai skaidrus, prokuratūros pozicija – aiški ir pagrįsta, o informacija apie rezonansinių bylų tyrimo eigą ir rezultatus visuomenę pasiektų anksčiau nei nepagrįstos versijos.
Pirmosiomis darbo dienomis sudariau darbo grupę parengti rekomendacijas prokurorams ir ikiteisminio tyrimo pareigūnams dėl ikiteisminio tyrimo duomenų paskelbimo. Iki šiol ikiteisminio tyrimo duomenų skelbimas nebuvo reglamentuotas. Tikiuosi, kad parengta tvarka sudarys sąlygas prokurorams pateikti išsamesnę informaciją apie ikiteisminius tyrimus.
BNS: Buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas atsistatydino Seimui pareiškus, kad jis netinkamai kontroliavo ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų darbą. Kaip ketinate stiprinti šią grandį?
D.Valys: Bus sukurtas ikiteisminio tyrimo kontrolės mechanizmas, t.y. patvirtinta ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarka, paskiriant atsakingus pareigūnus terminų kontrolei vykdyti, taip pat bus tobulinama informacinė prokuratūros sistema, kuri leis kontroliuojantiems prokurorams pastebėti užsitęsusius ikiteisminius tyrimus. Taip pat organizuojamas ikiteisminių tyrimų patikrinimas teritorinėse prokuratūrose.
BNS: Esate pasisakęs už dviejų pakopų prokuratūros sistemos sukūrimą ir už tai, kad Generalinė prokuratūra turėtų atsisakyti pati atlikti ikiteisminius tyrimus. Per kiek laiko tai būtų realu pasiekti?
D.Valys: Struktūrinė prokuratūros pertvarka turėtų vykti kartu su kitų teisėsaugos institucijų pertvarkymu. Labai svarbu, kad policijos, prokuratūros ir teismų veiklos teritorijos sutaptų. Tokioms kompleksinėms pertvarkoms reikalingos plačios diskusijos ir politinė valia.
BNS: Turėsite rasti naują vadovą Kauno apygardos prokuratūrai. Gal jau žinote, kam šias pareigas siūlysite?
D.Valys: Šių metų liepos 16 dieną Generalinėje prokuratūroje vyko atrankos komisijos posėdis, kuriame buvo vertinami 5 pretendentai Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pareigoms užimti. Skirsiu tinkamiausią.
BNS: Panevėžio ir Vilniaus apygardų prokuratūrų vadovai – senbuviai savo postuose. Pastaruoju metu kalbama apie vadovų rotaciją. Ar numatomi pokyčiai šių prokuratūrų vadovybėse?
D.Valys: Į teritorinės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pareigas asmuo skiriamas penkeriems metams. Pasibaigus šiam laikotarpiui naujas vadovas skiriamas atrankos principu.
BNS: Žadėjote rezonansinių bylų auditą. Gal galite paminėti, kurios bylos bus patikrintos pirmiausia?
D.Valys: Taip, bylos yra tikrinamos. Visos bylos yra svarbios, tik vienos jų sulaukia atgarsio visuomenėje, o kitos ne. Rezonansinės bylos tikrinamos ir nešališkai peržiūrimos tyrimo kryptys jose. Principingai reaguosime į nustatytus trūkumus.
BNS: Buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno žūties byla Generalinėje prokuratūroje tiriama ketverius metus. Dukart tyrimą atnaujinti nurodė teismas. Jūsų požiūriu, ar tokia padėtis normali? Kaip galima būtų baigti šią bylą, kad visuomenei nebekiltų klausimų ir abejonių?
D.Valys: Byla sudėtinga, joje išsamiai atliekamas ikiteisminis tyrimas, siekiant išsklaidyti abejones ir atsakyti į kylančius klausimus. Apie bylos eigą visuomenė bus informuota.
BNS: Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, numatančias ikiteisminio tyrimo terminus. Kaip jas vertinate?
D.Valys: Tokiai įstatymo leidėjo pozicijai pritartina, nes tai leidžia sustiprinti ikiteisminio tyrimo kontrolę ir sumažinti ikiteisminio tyrimo vilkinimo galimybes.
BNS: Buvote priverstas kreiptis į Seimą net dėl keturių parlamentarų teisinio imuniteto panaikinimo. Aleksandro Sacharuko neleista patraukti baudžiamojon atsakomybėn, sprendimas dėl Roko Žilinsko, Petro Gražulio ir Kazimiero Uokos atidėtas rudeniui. Pagrindinis argumentas, dėl ko Seimo nariai nenori atiduoti kolegų pareigūnų žinion – kad prokurorai „užsiima niekais". Ką atsakytumėte į tokį motyvą? Ar toks politikų elgesys, Jūsų požiūriu, veikia pareigūnų darbą ir visuomenės nuomonę?
D.Valys: Uždavėte politinį klausimą. Prokuratūros įstatymas man draudžia pažeisti politinio neutralumo principą, todėl į šį klausimą neatsakysiu.
Galiu pasakyti tiek, kad kai prokurorai gauna informacijos apie galimai nusikalstamą veiką ir tie duomenys pasitvirtina, įstatymų numatyta tvarka jie privalo imtis veiksmų – visų piliečių, taip pat ir Seimo narių atžvilgiu.
BNS: Iki šiol nė vienas generalinis prokuroras poste neišbuvo visos kadencijos. Jūsų kadencija sutrumpinta iki 5 metų. Kaip prognozuojate, ar pavyks sulaukti jos pabaigos?
D.Valys: Nemėgstu spėlioti. Esu pasiryžęs dirbti atsakingai, sąžiningai ir kuo geriau atlikti šias pareigas.
D.Valys generalinio prokuroro pareigas pradėjo eiti birželio 15 dieną. Jo kandidatūrą parinko prezidentė Dalia Grybauskaitė, jai pritarė Seimo dauguma.
37 metų D.Valys yra baigęs Kauno technologijos universiteto Šiaulių politechnikos fakultetą, kur įgijo elektronikos inžinieriaus kvalifikaciją, ir Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. Čia įgijo teisininko kvalifikaciją.
1996–1999 metais jis dirbo Tardymo poskyrio prie Akmenės rajono policijos komisariato tardytoju, 1999 metais pradėjo dirbti Akmenės rajono apylinkės prokuratūroje, 2001–2010 metais buvo šios prokuratūros vyriausiasis prokuroras.
D.Valys generalinio prokuroro poste pakeitė Algimantą Valantiną, kuris iš pareigų atsistatydino vasarį po Seimo kritikos.