Į LPSK pirmininko postą dar vienai kadencijai nusitaikė du kandidatai: dabartinis pirmininkas Artūras Černiauskas ir Dainius Paukštė.
Derybines galias sustiprintų mokslininkų argumentai
Teisininko išsilavinimą turintis vienas Lietuvos socialdemokratų sąjungos lyderių D. Paukštė naujienų portalui balsas.lt sakė, kad į LPSK pirmininko postą kandidatuoja dėl to, kad atėjo laikas nauju žvilgsniu pažvelgti į tai, ką gali ir privalo nuveikti profesinės sąjungos.
„Akivaizdu, kad reikia peržiūrėti struktūrų formavimo principus, kraujagysles – profsąjungų pinigus. Taip pat reikia sustiprinti intelektą – pasikviesti mokslininkų, ekspertų, kurie formuotų argumentuotą profsąjungos narių poziciją svarbiausiais žmonių gyvenimo klausimais, sakykime, dėl progresinių mokesčių, pensijų fondų“, – sakė D. Paukštė.
Dalis ekonomistų teigia, kad stipresnės profsąjungos sustiprintų darbuotojų derybines galias, kurios, palyginti su darbdavių dabar yra menkos. Kaip to pasiekti ir ką galėtų nuveikti profesinės sąjungos?, balsas.lt klausė D. Paukštės.
Šiandien neužtenka derybose (su valdžia ir darbdaviais) pasakyti, kad yra blogai. Turi pasakyti, ir ką toliau reikia daryti. Reikia argumentuoti, o ta argumentacija turi būti pagrįsta ir prilygti pramonininkų intelekto argumentams, vyriausybės argumentams. Tik tada gali vykti normalios derybos. Todėl deryboms reikia pasiruošti – išnagrinėti situaciją, turėti net slaptų argumentų, kuriuos galėtume pateikti susiklosčius tam tikrai situacijai. Tai praverstų derybų procese ir stiprintų derybines galias. Tam ir reikia ekspertų. Tačiau LPSK šiuo metu jų neturi“, – aiškino D. Paukštė.
Streikas – svarbus argumentas derybose
Jo teigimu, nors pastaruoju metu valdžia jau suprato, kad barjerai, kuriuos turi įveikti norintys rengti streikus, pernelyg dideli, Lietuvoje juos organizuoti vis dar labai sudėtinga. Pasiekti, kad organizuoti streikus ir piketus būtų paprasčiau – dar vienas profsąjungų rūpestis.
„Akivaizdu, kai nepavyksta susitarti derybose, profsąjungos privalo turėti teisę streikuoti, tačiau to Lietuvoje neturėjome 20 metų. Tiesa, Seimas, politikai jau suprato, kad taip, kaip iki šiol, tęstis nebegali, ir po truputį atleidžia varžtus, kai kalbama apie streikus ir jų organizavimą. Nepaisant to, šiuo metu Lietuva yra viena iš šalių, kur teisėtus streikus organizuoti sunkiausia – ir ne tik tarp Europos Sąjungos šalių, bet ir pasaulyje“, – kandidatas į LPSK pirmininko postą. „Organizuoti streikus turi būti lengviau, nes galimybė streikuoti ir rengti piketus taip pat yra labai svarbus argumentas derybose“, – pridūrė D. Paukštė.
Pasigedo vienybės
Likus kelioms dienoms iki V-ojo LPSK suvažiavimo apie pasitraukimą iš posto paskelbė vienas konfederacijos lyderių – ilgametis LPSK pirmininko pavaduotojas Algirdas Kvedaravičius. Savo viešai paskelbtame atsisveikinimo laiške jis rašo, kad vienas iš svarbiausių dalykų, kurių trūksta įvairioms profesinėms sąjungoms siekiant deramai ginti dirbančiųjų interesus – vienybė.
„(...) reikėtų energingesnės iniciatyvos ir siekio link visų Lietuvos profesinių sąjungų vienybės. Nors LPSK iniciatyva ir bandymas buvo. 2011 metais, iš visos Lietuvos sukviesti profesinių sąjungų atstovai nusprendė, kad atėjo laikas bendromis jėgomis siekti užsibrėžtų tikslų ir konkrečių rezultatų. Suformuota veiksmų derinimo grupė, kuri suformulavo bendrus reikalavimus LR Seimui ir Vyriausybei, po reikalavimais pasirašė devynios Lietuvos profesinių sąjungų organizacijos. Šis žingsnis peraugo į 2011 m. gruodžio 10 d. įvykusį mitingą-eseną prie LR Seimo ir LR Vyriausybės, tačiau vėliau entuziazmas išblėso. Galbūt nesivienijimo priežastis ta, kad neturime atitinkamų struktūrų“, – viešame laiške rašo A. Kvedaravičius, siūlydamas įkurti visų Lietuvos profesinių sąjungų koordinacinį centrą.
„Karolinoje“ vykstančiame LPSK suvažiavime dalyvauja apie 200 delegatų, kurie atstovauja maždaug 55-56 tūkstančius į konfederaciją susijungusių šakinių profesinių sąjungų narių. Suvažiavime apsilankė buvęs Seimo pirmininkas „darbietis“ Vydas Gedvilas, Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas, teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai, taip pat atvyko 14 užsienio šalių profesinių sąjungų delegacijų.