Kelias valandas netrukdomos ramiai šnekučiavomės su Afganistane žuvusio seržanto Arūno Jarmalavičiaus našle Danguole Jarmalavičiene. Sūnus Justas ir dukra Greta vakarą leido savo kambariuose, bendravo su draugais. Tik mopsas Čikis kartkartėmis šuniškais pomėgiais primindavo apie savo buvimą.
„Galimybė nesitrinti pečiais, turėti savo erdves – tai vienas iš nuosavo namo privalumų. Beveik 90 kvadratinių metrų – pirmame aukšte, per 50 antrame mums leidžia išsibėgioti po savus kambarius, gyventi be trinties ir erzelio. Tėčiui gyvam esant puikiai jautėmės ir dviejuose kambariuose, buvome visi matomi, ir tai mums patiko. Dabar suaugome, tapome stiprūs ir savarankiški, tad kartais norisi ir vienatvės. Būna, nuoširdžiai pasidžiaugiu tuo, kad mano šeimos konsiliumas lemtingu momentu vieningai nubalsavo už tėčio svajonės – turėti namą – įgyvendinimą“, – sako Danguolė.
Vaikai mena tėvelio lietinius blynus
„Nepatikėsite, kokia stipri tapau per tuos našlystės metus. Kai Arūnas buvo gyvas, viską jis tvarkė. Aš net perdegusios lemputės pakeisti nemokėjau, ką kalbėti apie kitus buities darbus. Vyras buvo be galo darbštus, pareigingas, tvarkingas, mokėjo visus darbus. Menu, kai jis ruošė mums butą. Taip pedantiškai, skrupulingai kiekvieną sienos centimetrą gludino, kad būtų idealu. Daug skaitė patarimų, konsultavosi su specialistais. Jis tvarkė namus, man tik pietus reikėjo iš vakaro išvirti, nes Arūnas vertino naminį maistą. Kartais paburbėdavau, kad atsibodo kasdien virti, kepti, jis pasisiūlė penktadieniais vaikus lietiniais blyneliais lepinti. Daug jų prikepdavo, su keliais įdarais. Iki dabar vaikai lietinius tėvelio blynais vadina ir jų iškepti prašo. Man ir manų košė neišeidavo, Arūnas ją virdavo. Savaitgaliais bulvių cepelinams priskusdavo. Tuomet būtinai ką nors pietauti pasikviesdavome, nes kai tiek darbo įdedi, norisi ir rezultato - daugiau sočių žmonių.
Arūnas dalyvavo abiejų vaikų gimdyme, be proto abu juos mylėjo“, - tik geri prisiminimai lydi Danguolę.
Gelbėjo užimtumas
Skaudžiai į jos gyvenimą įsirėžė 2008-ųjų gegužės 22-oji. Savininkai, kurių įmonėje ji dirbo buhaltere, ruošėsi verslą parduoti. Tą dieną, galvojant apie darbo praradimą, ją ir užklupo mintis, jausmus, visą gyvenimą sumaišiusi žinia. Tarnyboje žuvus vyrui, tuometinis kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus darbo galbūt neteksiančią našlę pakvietė į tarnybą kariuomenėje.
„Iš karto sutikau. Kurį laiką uniforma mane varžė, dabar jaučiuosi puikiai. Klausiate, ar kariuomenės dėmesys man padėjo susitaikyti su netektimi? Pusmetį gyvenau kaip migloje. Būdavo, einu, pavargstu, tik verkti norisi. O galvoje vienas klausimas - kodėl, kodėl taip atsitiko mums? Patikėkite, sielvartas sunkus lyg akmuo. Paskui atėjo supratimas, kad aš gi savęs gailiuosi. Ir ėmiausi veiklos, kad tik neliktų laisvo laiko blogoms mintims. Dienas susiplanavau taip, kad tektų ne eiti, o bėgti, kad namie laiko liktų tik miegui. Lankiau anglų kalbos kursus, su Greta ėjome į rytietiškų šokių repeticijas. Tarnyba mane siuntė į mokymus, kursus. Iki tol nieko apie automobilį nenutuokusi, išmokau tepalų kiekį pasimatuoti, sužinojau, kur pilti langų skystį, o dabar ir padangą, jeigu prireiktų, pasikeisčiau.
Aš labai dėkinga savo tėvams Linai ir Vincui Tatuliams, kurie man išvykus į mokymusrūpindavosi vaikaičiais. Mano mama, kaip kartais pajuokaujame, greitesnė už greitąją pagalbą. Ir sumani, iš kirvio koto sugeba išvirti skanią sriubą. Dievinu tėvelių sutarimą, jie visur kartu. Tik iš jų paveldėjau pagarbą šeimai, atsinešiau su genais gebėjimą burti, būti kartu“, - mano Danguolė.
Ji sako jaučianti pagarbą buvusiam miesto merui Česlovui Daugėlai, kuris prieš šventes jos šeimą su dovanomis aplankydavo. Sulaukdavo iš miesto vadovo ir kvietimų į koncertus.
Žuvo devynioliktą taikdarystės rytą
Danguolė su vyru pasvajodavo apie gyvenimą kaime. Vaikai labai mėgo šeimos išvykas į gamtą. Žiemos savaitgaliais visi keliaudavo į užmiestį rogutėmis pasivažinėti. Jų nusižiūrėta sodyba 2007-aisiais kainavo be proto brangiai. Kai po metų savininkai sumažino kainą, planavo ją pirkti. Našlė mena vyro žodžius, kad tiek daug teks padirbėti. Ji optimistiškai padrąsinusi - padarysime. Tačiau savininkai buvo nesutvarkę žemės dokumentų ir pirkimą teko atidėti iki vyro sugrįžtuvių iš Afganistano.
„Atvažiavome abu apsižiūrėti. Menu, Arūnas sako, čia bus vonia, čia tą, o ten tą darysime. Būtinai įsirengsime grindinį šildymą. Gegužės 3 dieną jis išvyko į taikos palaikymo misiją, o 22-ąją devynioliktą taikdarystės dieną, atskriejo kraupi žinia apie jo žūtį. Ilgai man nerūpėjo kaimas, aš iš viso į jį nevažiavau. Svarsčiau, ar apskritai verta tai daryti. Tačiau bute viskas priminė vyrą, visur mačiau jo rankų triūsą. Prisiminimai vijo prisiminimus, norėjosi nuo jų pabėgti. Susėdome su vaikais pokalbio ir nutarėme - su tėčiu nusižiūrėtą sodybą Vaisodžiuose vis dėlto reikia pirkti. Tiesa, patvirtinus riboženklius, mūsų nekilnojamasis turtas atsidūrė Norgeliškių kaime. Ir tėvai tam pritarė, žadėjo padėti.
Pradžioje buvo minčių sodyboje tik vasaromis svečiuotis, daržą susiarti. Tuo labiau kad ir namai netiko nakvynei, krosnies nebuvo. Pirmiausia židinį įsirengėme. Su dukra pradėjome gražinti ūkinius pastatus, pripiešėme ant jų saulėgrąžų, vilkome ir dažėme laukų riedulius, išpjovėme šabakštynus. Namas tapo matomas. Pro šalį pravažiuodami žmonės kartais iš smalsumo sulėtindavo greitį, matyt, norėjo pamatyti, kas ilgai tuščiuose buvusiuose namuose kuriasi. Meistrui parodžius, patys klijavome plyteles. Greta taip puikiai jas sudėjo verandoje, kad net nusistebėjau - taip pedantiškai darbą būtų atlikęs tik Arūnas.
Minčių, kad gyvensime su visam, radosi tik pernai. Ir vėl visi sprendėme, ar mums to reikia. Apsistojome vasarą, kada kaime tiek veiksmo, kada, rodosi, vasara nesibaigs. Atėjo šlapias ruduo su ilgais vakarais, vaikams norisi į miestą. Guodžiasi, kad neturi čia ką veikti. Atgaivino pavasaris. Vėl - šurmulys, gera nuotaika, puikūs bičiuliai. Dabar ir rudens tamsa jų nebaugina. Kaime tapo savi. Ir man jau nebereikia jokių kursų, po darbo skubu namo į savo daržus, prie vištelių, triušių. Nors biznio iš tų lysvių nėra, tik tai, kad valgai savas daržoves. Moki už žemės suarimą, lysvių padarymą, mėžimą. Bet žemė ir malonių dalykų suteikia.
Apie gyvenimą mieste jau net nekalbame. Ten apsilankius mus ima slėgti prisiminimai. Nors sulaikyti ašaras aš jau išmokau. Dėl vaikų“, - atvirai kalba D.Jarmalavičienė.
Ji fiksavo atliktus darbus šeimos archyvui. Peržiūrint nuotraukas remonto darbų kolorite, į akis krinta vazelė su lauko gėlėmis kaip akcentas. Bet jis turi savo prasmę. Danguolė sako, kad žiūrėdama užfiksuotus darbus šiandien pati netiki, kad įstengė tiek atlikti.
Namai tapo bičiulių traukos centru
Ji džiaugiasi pusiau sutvarkytais namais. Dėkinga giminaičiams Marytei ir Vladui, kad prireikus ne tik patarimais ūkyje padėjo. „Kokia iš manęs ūkininkė, kad net nežinau, kaip bulves nuo vabalų apginti. Ilgai bijojau dujinio baliono. Vis rodėsi, kad jis sprogs, bet kai elektra pasirodė per brangi, ir baimė dingo. Tėvai kartais nuoširdžiai pataria, tačiau aš linkusi pati įsitikinti. Tikriau būna“, - teigia pašnekovė.
Kaime įsitvirtinusiai miestietei tenka baltai pavydėti darbštumo. Po visu namu įrengtame rūsyje tiek rudens gėrybių priruošta, kad belieka aikčioti. Lyg kareivėliai išrikiuoti stiklainiai su agurkais pomidorų sultyse, cukinijomis pomidorų padaže, mandarinų, citrinų uogienės... Šeimininkė sako turinti noro išbandyti visus patikusius receptus.
Jos namai tapo giminės ir draugų susibūrimo centru per įvairias šventes. Kartais atsitinka ir kuriozų. Danguolė apnakvindino draugę pirmame aukšte, o pati su vaikais nuėjo miegoti į antrąjį. Ryte draugė ir klausia, kas dar miegojo pirmame aukšte, nes labai jau knarkė ir orą gadino. Pasirodo, tai buvo mopsas Čikis, kurio kojelės per trumpos, kad savarankiškai užliptų į antrą namo aukštą, prie ten miegančių šeimininkų.
Našlei svarbiausi - vaikai
Danguolė sako, kad kariuomenė jai davė vyrą, kurį kariuomenėje ir prarado. „Baigusi vidurinę mokyklą į pasirinktą specialybę neįstojau, giminaitė patarė metus padirbėti bataliono valgykloje. Ten ir susipažinau su Arūnu. Įgulos bažnyčioje tuokėmės, joje vaikus krikštijome, iš jos Arūną ir palydėjome į amžinybę. Trejus metus vyruose vyro nemačiau. Dabar turiu draugą, šiuo metu matomės savaitgaliais. Jis geras žmogus, myli mano vaikus. Aš jau turėjau vyrą, tad įsipareigoti rimtesniems ketinimams nenoriu, bet niekada nesakyk „niekada". Man buvo ir yra svarbiausi vaikai ir tai, kad juos reikia dorais žmonėmis išauklėti.
Vienai nelengva, Justas ieško vyriškos draugijos, linksta prie draugo. Dukrai tėtis buvo ir liko tėčiu. Ji buvo jo numylėtinė. Ir dabar jį priminus jai ašara veidu nurieda. Ji tokia gera, pasirūpina broliu. Aš pastaraisiais metais dirbau Druskininkuose, esu Lietuvos kariuomenės Finansų ir apskaitos departamento Specialistų kariniams vienetams skyriaus specialistė. Kartais džiaugiuosi, kad įvyko reorganizacija ir nuo šios savaitės tris dienas per savaitę dirbsiu Alytuje. Tris rytus turėsiu galimybę pati vaikus nuvežti į mokyklą. Man dirbant Druskininkuose, jie į mokyklą Alytuje susiruošia patys“, - pasakoja finansinį išsilavinimą turinti kariškė.
Ji atvirai sako dažnai pasigendanti Arūno, jo tėviško žodžio vaikams. Pavyzdžio reikėtųJustui, tvirto tėvo žodžio - abiem atžaloms. Danguolė dažnai nusileidžianti vaikams. Šie išsizurkia daug nuolaidų.
Kartą per savaitę šeima stengiasi apsilankyti Klevų kapinėse, kur ilsisi ją per anksti palikęs Arūnas. Pamerkia savo gėlyne nuskintų rožių, kardelių. Stengiasi pačių užsiaugintų, kaip ženklą iš namų, apie kuriuos jis taip svajojo.
Ji labiausiai supyksta išgirdusi žinią apie jauno žmogaus savanorišką pasitraukimą iš gyvenimo. Danguolė nesupranta, kaip galima iš gyvenimo išeiti pačiam. Nepakanti nelygybei, kai mirtis pasiima tą, kuris taip nori gyventi, apie mirtį negalvoja, o palieka trokštantį mirties. Gal Arūnas, jos įsitikinimu, per daug mylėjo gyvenimą.
Aldona KUDZIENĖ