Eurokomisarė Dalia Grybauskaitė, vakar dalyvavusi „Verslo žinių“ konferencijoje „2009-ųjų biudžetas. Ekspertų prognozės ir rekomendacijos“, kalbėjo be užuolankų: „Dabartinė Vyriausybė įeis į istoriją kaip sugebėjusi nuslėpti nuo Lietuvos piliečių tiesą apie realią ekonominę situaciją“.
„Bet kuri valstybė turi žinoti tiesą. Lietuvos valdžia tiesą neigė, slėpė faktus, filtravo informaciją“, - sakė finansų specialistė apie Lietuvą, o ir visą pasaulį ištikusią krizę. Anot D.Grybauskaitės, Lietuva, Europos Sąjungos (ES) akimis, tampa fenomenalia valstybe, nes, užuot bandžiusi pasinaudoti Europos Komisijos (EK) dar pavasarį pateiktais siūlymais, ji elgėsi priešingai ir skatino infliaciją. Ilgą laiką lietuviai buvo raminami, nuo jų slepiama reali ekonominė ir finansinė situacija. Vyriausybė numojo ranka į globalius procesus ir postringavo apie tai, jog Lietuva yra maža šalis ir mūsų esą niekas negali paveikti. O pasitikėjimas, pasak europarlamentarės, labai svarbus ekonominis faktorius.
Pildosi juodžiausios prognozės
Dar pernai dalyvaudama panašioje konferencijoje D.Grybauskaitė kalbėjo apie puotą maro metais, besaikį, nepagrįstą skolinimąsi. Dabar pildosi pačios juodžiausios prognozės: infliacija - dviženklė, šalies iždas iššvaistytas, biudžeto deficitas, ekspertų nuomone, kitąmet bus viršytas 3 procentais.
„Mano nuomone, jis gali būti dar didesnis, - teigė europarlamentarė. - Didžiausios vyriausybių klaidos yra delsimas, sunkios situacijos neigimas. Tai klaida, kuri stumia valstybes į duobę. Nenoriu minėti konkrečių šalių, bet jūs žinote apie ką kalbu“. Pasak D.Grybauskaitės, tokioje situacijoje ES mažai kuo gali padėti. „Problemos - globalios, o atsakomybė – nacionalinė“, - pridūrė ji.
Europarlamentarės nuomone, kai kurios valstybės suteikė per dideles garantijas indėliams. „Mes juk žinome, kas dėjosi dėl santaupų grąžinimo Lietuvoje. Viskas nusitęsė septyniolika metų ir baigėsi šešiais tūkstančiais litų“, - lietuvišką indėlių grąžinimo istoriją prisiminė eurokomisarė.
Krizė Lietuvoje bus didelė
„Esame ištikti siaubingos finansinės krizės. Pasaulis susidūrė su trimis problemomis - tarpbankine finansine suirute, energetikos problemomis ir maisto kainomis. Galbūt ši krizė ir nebus tokia didelė kaip Didžiosios depresijos metais, bet nuosmukis bus ilgas“, - neslėpė D.Grybauskaitė.
Pasak eurokomisarės, Lietuvos Vyriausybė tylėjo ir taip rodė, jog problemos liks neišspręstos, o kitose ES šalyse jau buvo imtasi jas spręsti, ruoštasi krizei. „Mes einame ne į klasikinę U raidės krizę, bet klimpstame į krizę, kurią galima pavaizduoti L raide. Nusileidę į dugną kapanosimės labai ilgai“, - prognozavo už ES biudžeto ir finansų politiką atsakinga europarlamentarė.
Šalį skandina politikai
„Tai, kad vengiama problemų ir delsiama jas spręsti, yra didžiulė politikų klaida. Jie skandina savo šalį“, - pabrėžė eurokomisarė. Jos įsitikinimu, tokioms vyriausybėms kaip Lietuvos teks vis brangiau skolintis, todėl didžioji dalis BVP atiteks skoloms sumokėti. D.Grybauskaitės manymu, iki to prieita dėl pačių politikų kaltės. Niekas nekreipė dėmesio į EK patarimus siekti biudžeto balanso, riboti išlaidų didėjimą, kaupti nenumatytąsias pajamas rizikoms atremti. Deja, grėsmė buvo ignoruojama.
„Patys nesugebėjome „prispausti“ politikų, leidome jiems neigti ir meluoti. Prognozės, kad Lietuva klimps palengva, nepasitvirtina. Todėl dabar teks atsakyti visiems. Reikės labai daug pastangų kritinei kreivei sustabdyti. Tačiau bet kokia krizė, bet koks stresas - tai galimybė išgyventi. Aišku, gyvenimas po krizės bus kitoks“, - dėstė D.Grybauskaitė.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.