„Geri ir glaudūs ryšiai su Izraeliu – Lietuvos interesas. Mes siekiame įvertinti skaudžias istorijos pamokas ir žvelgiame į ateitį, kurdami abipuse pagarba, supratimu ir draugyste pagrįstus dvišalius santykius“, – sakė D. Grybauskaitė.
Pasak šalies vadovės, yra daug perspektyvių sričių Lietuvos ir Izraelio ryšiams plėsti. Mūsų šalį ypač domina bendradarbiavimas inovacijų, biotechnologijų ir mokslinių tyrimų srityse. Abi šalys jau dabar sėkmingai plėtoja aukštąsias technologijas. Lietuva yra pasaulinis lyderis lazerių (kas dešimtas pasaulyje veikiantis pramoninis lazeris pagaminamas Lietuvoje) ir komunikacijų, o Izraelis – mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse. Šioms sritims Izraelis skiria santykinai daugiausia lėšų pasaulyje.
Vienas pagrindinių Izraelio investuotojų Lietuvoje yra farmacijos įmonė „Teva-Biotech Sicor", kuri gamina biofarmacinius preparatus pagal moderniausias mokslo ir gamybos technologijos. Taip pat abiejų valstybių inovacijų skatinimo agentūros vykdo bendrus projektus biotechnologijų, telekomunikacijų ir elektronikos srityse.
Prezidentės teigimu, naujų ekonominio bendradarbiavimo galimybių atvers ir šį rudenį rengiamas Lietuvos „startuolių“ (start-ups) vizitas į Tel Avivą. Po „Silicio slėnio“ JAV Izraelis yra antra palankiausia vieta pasaulyje pradėti savo verslą. O netrukus pradedami vykdyti tiesioginiai skrydžiai „Vilnius–Tel Avivas" paskatins turizmą ir verslo ryšius.
Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog Lietuva tęsia holokausto tyrimus ir nacių nusikaltimų vertinimą – atnaujinta tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams įvertinti veikla, patvirtinta nacionalinė holokausto švietimo programa. Taip pat Lietuvos mokyklose ir vietos bendruomenėse įsteigta 90 tolerancijos centrų, kurie vykdo aktyvią šviečiamąją veiklą, ugdo toleranciją ir kovoja su rasine, tautine bei kitokia neapykanta.
Sh. Peresas: galime pakeisti ateitį
Izraelio prezidentas Sh.Peresas pasisakymą pradėjo nuo gražių žodžių apie Lietuvą ir priminė skausmingas praeities patirtis.
Anot jo, „drąsa negali būti matuojama, už ją reikia dėkoti“. Lietuva, anot Sh. Pereso, demonstravo drąsą kultūros ir istorijos srityse, narsiai kovodama už Nepriklausomybę ir tapdama ES nare, o dabar jai vadovaudama – tai svečias pavadino istoriniu pasiekimu.
Izraelio vadovas pastebėjo, kad Lietuvai vadovauja moteris, o mergina (plaukikė Rūta Meilutytė) garsina ją sporto arenose. „Ateitis priklauso moterims“, – tikino jis.
Sh.Peresas neišvengė ir holokausto temos: „Vilnius ištisoms mūsų kartoms ir man buvo žydų gyvenimo kultūrinis centras. Čia gyveno didelė mūsų visuomenė, galėjome kalbėti savo kalba. Žydų bendruomenę išžudė naciai ir kai kurie vietos žmonės. Negalime pakeisti praeities, taigi neturime jos užmiršti, bet galime pakeisti ateitį ir turime tai visuomet prisiminti", – sakė jis.
Pasak Sh. Pereso, alternatyvos taikai nėra, ir Artimieji Ryrai turės pasikeisti.
********
Susitikime taip pat aptartas Artimųjų Rytų taikos procesas. Pasak prezidentės, ES Tarybai pirmininkaujanti Lietuva sveikina po 3 metų pertraukos atnaujintas derybas su Izraeliu ir pasisako už taikų sprendimą sukuriant dvi valstybes. ES, kaip pabrėžė Sąjungos Tarybai dabar pirmininkaujančios Lietuvos vadovė, būtų pasiruošusi remti „pokonfliktinio“ sureguliavimo ir taikos įtvirtinimo procesą.
Rytoj Lietuvos ir Izraelio prezidentai aplankys Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centrą ir pagerbs holokausto aukas Panerių memoriale. Izraelio vadovas į Lietuvą atvyko prezidentės kvietimu savo 90-ojo gimtadienio išvakarėse.