Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas antradienį turėtų padaryti pranešimą, kuriame atsispindės pamatiniai Gordono Browno vadovaujamos vyriausybės pokyčiai užsienio politikoje, skelbia „The Guardian“.
D. Milibandas teigia, kad, nepaisant nesėkmių Afganistane bei Irake, nedera atsisakyti moralinio imperatyvo skleisti demokratijos idealus pasaulyje. Demokratijos vardan pateisinama ir intervencija, jei reikia, ir karinė, į kitų valstybių reikalus. Tiesa, D. Milibando nuomone, intervencija turi būti subtilesnė, geriau planuojama nei Irako ar Afganistano atvejai ir, jei tik įmanoma, vykdoma su tarptautinių organizacijų pritarimu.
D. Milibando teigimu, Kinijos iškilimas reiškia, kad pasaulis nebūtinai žingsniuoja neišvengiamo demokratijos režimo triumfo link. Užsienio reikalų sekretorius teigia, kad demokratijos skleidimo imperatyvui pasaulyje didelį šešėlį metė Afganistano bei Irako karai, tačiau pareiškė, kad vien dėl to misijos nedera atsisakyti.
D. Milibando teigimu, praktinė politika, kaip skleisti demokratiją pasaulyje gali vadovautis šiais principais:
• Skatinti valstybių ekonomikų, tarp jų ir Kinijos, atvirumą bei skaidrumą kaip priemonę kovoje su korupcija;
• Tokios organizacijos kaip Jungtinės Tautos ar NATO turi suteikti saugumo garantijas naujoms, nestabilioms, tačiau demokratinius principus gerbiančioms valstybėms;
• Palaikyti demokratizacijos siekiančius judėjimus;
D. Milibando teigimu, demokratizacijos skatinimas Artimuosiuose Rytuose yra geriausia kova su terorizmu. Užsienio reikalų sekretorius taipogi išreikš savo susirūpinimą tolimesne demokratijos plėtra: „Po Šaltojo karo dauguma mūsų tikėjo „istorijos pabaiga“ ir manė, kad liberali demokratija bei kapitalistinė ekonomika triumfuos. Tačiau, iškilus tokioms valstybėms kaip Kinija, tolimesnės demokratijos plėtros nebegalime laikyti kaip savaime garantuoto dalyko.“