• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) paskelbė, kad Irake rastos dvi sunkvežimių priekabos buvo "labai paprastos" mobilios biologinio ginklo laboratorijos. Pasak CŽV pareigūnų, biologinio ginklo gamybos grandinė greičiausiai būdavo pratęsiama kituose, dar nerastuose sunkvežimiuose.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nė vienoje iš dviejų priekabų nebuvo rasta biologinio ginklo, tačiau neabejojama, kad jos buvo naudojamos gaminti toksinams, tokiems kaip juodligė ir botulinas, ir tokiais kiekiais, kurių pakaktų tūkstančiams žmonių nužudyti.

REKLAMA

Apie tai kalbama naujoje CŽV ir Gynybos žvalgybos agentūros ataskaitoje. Pasak JAV žvalgybos pareigūnų, Irake esantys ekspertai mano, kad priekabose buvo sumontuota paprasta, unikali ir grynai irakietiška įranga. "Tikriausiai taip nenorėtumėte kurti biologinio ginklo. Laboratorijos buvo sukurtos, kad būtų galima išvengti patikrinimų, o ne užtikrinti našumą", - sakė ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš argumentų, kuriais JAV grindė savo invaziją Irake, buvo biologinis ir cheminis ginklas. Kol kas dar šio ginklo rasti nepavyko, tačiau gynybos sekretorius Donaldas Ramsfeldas (Donald Rumsfeld) antradienį pareiškė, kad Irakas galėjo sunaikinti savo ginklų atsargas dar prieš prasidedant karui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas pareigūnas sakė, kad dvi priekabos, kurias dabar Bagdade saugo JAV kariškiai, gali būti dalis dviejų ar trijų priekabų sistemų, kuriose buvo gaminamas ginklas. Irakas tokių sistemų galėjo turėti apie devynias. Kiekviena iš sistemų galbūt galėjo pagaminti 1-2 kilogramus biologinio ginklo per mėnesį. Tokio kiekio pakaktų nužudyti tūkstančiams, jeigu toksinais būtų užtaisytos raketos, bombos ar artilerijos sviediniai.

REKLAMA

Ekspertų nuomone, labai mažai tikėtina, kad Irakas būtų naudojęs sistemas civiliniams tikslams, pavyzdžiui, trąšoms, kaip tvirtino Bagdadas. Amerikiečiai taip pat sakė nenustebę, kad per apžiūrą priekabose nebuvo rasta biologinių medžiagų, nors jie tikėjosi, kad irakiečiai bus ką nors pražiopsoję.

Niujorke Jungtinių Tautų (JT) ginklų inspektorių vadovas Hansas Bliksas (Hans Blix) sakė, jog mobilios laboratorijos, apie kurias kalba amerikiečiai, nebuvo deklaruotos 2002 metų gruodį, kaip buvo reikalaujama JT Saugumo Tarybos rezoliucijoje.

Reuters-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų