Netoli Vilniaus esantis slaptas saugumiečių pastatas išgarsėjo visame pasaulyje. Jo vaizdai mirgėjo užsienio žiniasklaidoje, pakliuvo į „Netflix" dokumentinį filmą. Ten galimai veikė slaptas amerikiečių žvalgybos kalėjimas, o jame buvo įtariamieji teroristai.
Šiuo metu šis tūkstančio kvadratinių metrų ploto dviejų aukštų pastatas tuščias. Užėjus į pastatą iš karto matyti budėtojo langelis. Pagal panaudos sutartį šeimininkavęs Valstybės saugumo departamento mokymo centras išsikraustė. Tačiau pagal likusią įrangą susidaro įspūdis, kad šį pastatą įrengė amerikiečiai.
Ant šarvinių durų – užrašai „pagaminta Jungtinėse Amerikos Valstijose“. Amerikietiškų užrašų daug ir ant kitos įrangos, dizainas nebūdingas mūsų kraštui, štai kad ir elektros jungikliai ar vandens čiaupai. Turto banko, valdančio šį pastatą, specialistai tikina neaptikę rūsio, tačiau daug keistų kambarių ir didesnių patalpų be langų.
Dalis kambarių pirmajame ir antrajame aukštuose yra pritaikyti gyventi kaip viešbutyje. Vieni jų kuklesni, o kiti pakankamai – erdvūs.
Pirmajame aukšte iš likusios įrangos galima spėti buvus ir maisto ruošimo patalpą. Pastate yra ir garažai bei didžiulis elektros generatorius, tad panašu, kad net nutrūkus elektros energijai, gyvenimas šiose patalpose nenutrūktų ir sava eiga tęstųsi toliau.
Registrų centro duomenimis, 2004 m. čia buvusį pastatą su vieno hektaro sklypu įsigijo bendrovė Elite LLC, o ABC News duomenimis, Delavare, Vašingtone, ir Panamoje registruota nebeveikianti bendrovė pastatą įsigijo iš vietinės šeimos, kuri buvo įrengusi kavinę ir jodinėjimo centrą.
2007 metais pastatą perėmė Lietuvos valstybė ir Valstybės saugumo departamentas įrengė mokymų centrą.
Žmogaus teisių teismas 2018 metais paskelbė, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽA kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti. Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje teismas įpareigojo išmokėti įtariamam Rugsėjo 11 išpuolių organizavimu Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah, kuris tebelaikomas Gvantanamo kalėjime, 130 tūkst eurų kompensaciją.
Tačiau Lietuvos vadovai nepripažįsta, kad Lietuvoje galėjo būti kalinti įtariami teroristai.
„Infrastruktūriškai jis buvo parengtas tam tikriems dalykams, bet jokių įrodymų, kad ten būta žmonių ar kažkas būtų atgabenta, mes neturime, jų nėra. Žmogaus liudijimų ir pasakojimų, kuriam atrodė, kad jis čia. Bet įrodymų tikslių ir tiesioginių, kad tai būtų Lietuvoje, nėra. Bet Žmogaus Teisių Teismui to užteko, man to gali neužtekti“, – teigia Seimo komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Na, šiuo atveju mes tik konstatavom, kad toks pastatas Lietuvoj atsirado, kokie veiksmai konkretūs buvo atliekami ar kokie nors žmonės buvo atvežami, mes tos informacijos neturėjome, neturėjome nei liudininkų, nei kokių nors parodymų, nei dokumentų, kurie galėtų tai patvirtinti“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas,.
Ir nors krašto apsaugos ministras sako, kad Lietuva neturėtų mokėti kompensacijos Abu Zubaidahui, Teisingumo ministerija tvirtina gruodžio pabaigoje pinigus pervedusi į jo nurodytą brolio sąskaitą Saudo Arabijoje bei advokatei į Nyderlandus.
„Gruodžio 21 d. atlikome pavedimus. 100 tūkstančių – į pareiškėjo nurodytą sąskaitą, 30 tūkstančių – jo atstovei teisininkei. Sausio 4 d. gavome patvirtinimą, kad pinigai gauti“, – teigia Teisingumo ministerijos atstovas Ričardas Dzikovičius.
Šio pastato Antaviliuose likutinė vertė – 128 tūkst. eurų. Turto bankas jį įtraukė į planuojamų parduoti objektų sąrašą. Tačiau parengimo pardavimui proceso dar nepradėjo, tad dar neaišku, nei kada, nei ar iš viso jis bus privatizuotas.