• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priklausomybė pasaulyje yra cukrus, didinantis gyventojų antsvorį ir cukrinio diabeto, vėžio bei kitų lėtinių ligų grėsmę.  Dėl to kai kurios šalys įveda cukraus, dar kitaip vadinamą – limonado, mokestį.

Priklausomybė pasaulyje yra cukrus, didinantis gyventojų antsvorį ir cukrinio diabeto, vėžio bei kitų lėtinių ligų grėsmę.  Dėl to kai kurios šalys įveda cukraus, dar kitaip vadinamą – limonado, mokestį.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Estijoje priėmus Vyriausybės pasiūlytą įstatymą gyventojai dėl cukraus gėrimuose turės papildomai mokėti nuo 15 iki 45 centų už litrą.

Apie tokį mokestį buvo kalbėta ir Lietuvoje, bet konkrečių planų kol kas nėra.

Vis tik mes, greičiausiai, už estus mokėtume daugiau, kadangi pas mus cukraus kiekis tuose pačiuose limonaduose, palyginti su kitomis šalimis, yra didžiausias – kai kur skiriasi net 10 g.

Už litrą gėrimo teks mokėti 15–45 centais daugiau

Estijos Vyriausybė pritarė įstatymo projektui, kuriuo šalyje bus įvestas vadinamasis cukraus mokestis. Jis bus taikomas saldintiems gėrimams, praneša vietos žiniasklaida.

REKLAMA
REKLAMA

Nors iš pradžių šį naująjį įstatymą buvo planuota įvesti nuo kitų, 2025 metų, jo įsigaliojimas buvo atidėtas iki 2026 m. sausio 1 d. 

REKLAMA

Remiantis prognozėmis, mokestis 2026 m. į valstybės biudžetą atneš apie 25 mln. eurų. Tikimasi, kad vėlesniais metais mokestinės pajamos mažės, nes saldžiųjų gėrimų apmokestinimas skatins žmones vartoti mažiau saldžių (su mažesniu cukraus kiekiu ir be saldiklių) gėrimų.

Įstatymo projekte nurodyti konkretūs mokesčių tarifai.

Saldiems gėrimams, kurių 100-ame mililitrų yra ne mažiau kaip 5 gramai, bet mažiau kaip 8 gramai cukraus, bus taikomas 0,15 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.

REKLAMA
REKLAMA

Saldiems gėrimams, kurių 100-ame mililitrų yra ne mažiau kaip 8 gramai cukraus, bus taikomas 0,45 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.

Saldiesiems gėrimams, kurių sudėtyje yra tik saldiklių arba ir saldiklių, ir cukraus, o cukraus kiekis yra mažesnis nei 5 gramai 100-ame mililitrų, nepriklausomai nuo saldiklio kiekio, bus taikomas 0,15 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.

Saldiems gėrimams, kurių sudėtyje yra ir saldiklių, ir cukraus, o cukraus kiekis 100-ame mililitrų yra ne mažesnis kaip 5 gramai, bet mažesnis kaip 8 gramai, bus taikomas 0,30 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Saldiesiems gėrimams, kurių sudėtyje yra ir saldiklio, ir cukraus, o cukraus kiekis 100-ame mililitrų yra ne mažesnis kaip 8 gramai, bus taikomas 0,45 euro už litrą gėrimo mokesčio tarifas.

Cukraus suvartojama per daug – štai kokie produktai stebimi

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipė dėmesį, kad cukraus vartojimo mažinimas yra bendra visos Europos Sąjungos (ES) sveikatos politika.

REKLAMA

Pasak ministerijos, valstybėms narėms yra siūloma nemažai priemonių, kaip mažinti cukrų kiekį maisto produktuose, ne tik įvedant vadinamąjį cukraus mokestį.

SAM paminėjo, kad šiuo metu visose ES šalyse, taip pat ir Lietuvoje, cukraus yra suvartojama daugiau, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). O tai sąlygoja didelį antsvorio, cukrinio diabeto, vėžio ir kitų susijusių lėtinių ligų paplitimą.  

REKLAMA

„Lietuva šiuo metu daugiausia dėmesio skiria maisto produktų sudėties keitimo skatinimui (angl. reformulation) ir vartotojų informavimui apie maisto produktų sudėtį ir sveikatai palankios mitybos principus.

Taip pat šiuo metu leidžiamas cukrų kiekis yra reglamentuotas maisto produktuose ir patiekaluose, tiekiamuose vaikų ugdymo ir stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Minėtose įstaigose yra draudžiami tiekti ir maisto produktai su saldikliais“, – komentavo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji patikino, kad savivaldybių visuomenės sveikatos biurai stebi savo savivaldybės teritorijoje veikiančių įmonių gaminamus maisto produktus ir duomenis teikia Sveikatos apsaugos ministerijai.

SAM pridūrė, kad stebimi yra tie produktai, kuriuose cukrų yra daugiau nei 5 g 100–ame gramų ar mililitrų produkto.

Beveik 2 tūkst. produktų, turinčių mažiau cukraus

SAM teigimu, Lietuvos vartotojams išsirinkti mažiau cukrų turinčius maisto produktus padeda „Rakto skylutė“.

REKLAMA

Kaip aiškino ministerija, šiuo simboliu yra ženklinami maisto produktai, atitinkantys sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytus reikalavimus.

SAM vardijo, kad taip yra ženklinami maisto produktai Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir kitose šalyse.

„Palyginus su panašiais maisto produktais, simboliu „Rakto skylutė“ paženklintuose maisto produktuose yra mažiau ne tik cukrų, bet ir gyvulinių riebalų, transriebalų ir druskos. Į šiuos produktus yra draudžiama dėti saldiklius.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvos rinkoje jau yra 1903 minėtu simboliu paženklinti maisto produktai, šis skaičius nuolat didėja“, – komentavo ministerija.

Vis tik ji pripažino, kad mokestinių priemonių cukrų kiekio mažinimui Lietuvoje šiuo metu nėra rengiama.

Lietuviškuose gėrimuose – daugiausia cukraus

Tv3.t patikrino, kaip cukraus kiekis skiriasi populiariuose saldžiuose gėrimuose Lietuvoje, Estijoje, Latvijoje ir Jungtinėje Karalystėje (JK). Pasirodo, kai kur yra akivaizdus skirtumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, limonadas „Fanta“ Lietuvoje 100 ml turi 6,5 g cukraus. Estijoje – net 6,2 g mažiau, t. y. 0,3 g cukraus.

Latvijoje šiame gėrime yra 4,7 g cukraus, JK – 4,5 g. Taigi Lietuvoje „Fanta“ turi daugiausia cukraus.

Lietuviškas ir latviškas limonadas „Sprite“ 100 ml turi 10,2 g cukraus. JK cukraus yra daugiau nei perpus mažiau, t. y. 4,4 g.

O Estijoje 100 ml šio limonado vos 0,2 g cukraus. Tad saldžiausi „Sprite“ vėlgi yra Lietuvoje, taip pat ir Latvijoje.

REKLAMA

Lietuvoje ir Latvijoje limonadas „Schweppes“ 100 ml turi 9 g cukraus. JK beveik dvigubai mažiau – 4,6 g, o Estijoje – 4,4 g cukraus. Čia ir vėl pirmą vietą pagal saldumą dalinasi Lietuva ir kaimyninė Latvija.

Populiarioji „Coca-cola“ visose keturiose šalyse 100 ml turi tiek pat cukraus, t. y. 10,6 g.

Tas pats yra ir su persikų skonio gėrimu „Fuzetie“, kurio 100-ame ml visose keturiose šalyse yra tiek pat cukraus – 4,4 g.

REKLAMA

Vietoje mokesčio – sveikesnių produktų skatinimas

SAM paminėjo, kad ES šiuo metu yra pradėtas saldžių maisto produktų vartojimo vertinimas, kuris bus naudojamas diskusijose dėl vieningo cukraus mokesčio taikymo visoje ES rinkoje. 

„Cukraus mokesčio įvedimo iniciatyva Lietuvoje taip pat buvo, tačiau ją svarstant buvo nutarta didesnį dėmesį skirti sveikatai palankių maisto produktų vartojimo skatinimui“, – nurodė ministerija.

REKLAMA
REKLAMA

Ji atkreipė dėmesį, kad, vertinant kitų šalių patirtį taikant cukraus mokesčius, dalis šalių, turėjusių cukraus mokestį, jo vėliau atsisakė.

Pavyzdžiui, Norvegijoje, šokoladui ir cukraus gaminiams, saldintiems gėrimams taikytas mokestis buvo panaikintas ir nebegalioja nuo 2021 m.

Mokestis saldumynams 2017 m. panaikintas ir Suomijoje.

tv3.lt

Šalin konservatinius
Šalin konservatinius
Lietuvoje bankai šluoja milijardus, pilna milijonierių, bet vietoj progresinių mokesčių turim paprastų žmonių engimą ir jiems mokesčių kėlimą. KURIS IŠ KANDIDATŲ Į PREZIDENTUS TAI ĮVARDINA?
Ivesti TARSOS MOKESTI rukaliams!!!
Užmiršo paminėti,esame ES šalis,kur už cigarečių pakelį 10 eurų,o alkoholiniai gėrimai,dar plius 5,10 eurų,o dar mokestis makaronams,kruopoms su visokiom kirmelem,trečios rūšies aliejui ,kur parduotuvėse pilna,o dar miltams,visiems sausainiams,saldainiams,dribsniams,sureliams,ne tirpi kava,o atliekų rinkiniai,jiems dar papildomai po tris kokius eurus,beje į mėsą suleidžia vandenį,400 gr beveik,na tai mokestis už mėsa bus direktoriams,tiekėjams,ledams,ten cukraus per daug ,duonai,bandelėmis,cukraus prikimšta,kas įdomu maksimose kokybiška,cipsai,ten druskos savaitės porcija,visuose beveik gėrimuose cukraus per daug,irgi mokestis ,tegul parašo,kas yra kokybiška,na ir ką galima uzsipirkti dviem savaitėms už 100 eurų,penkiems asmenims ,visi labai protingi,ekonomika suprantantis,ir kaip visada tuteisu Lietuvoje ,,nieks nebrango,,pagal ekonomistus,jų algos ne 700,už sudo malima
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų