Nebūtina vykti į Bretanę norint paragauti fėjų maisto: Vilniuje, prekybos centre „Ozas“ atsidarė „La Crepe“ restoranas, kur dideli, prancūziškais užrašais marginti veidrodžiai, dizainerio kurtos medinės interjero detalės, maži jaukūs staliukai ir atvira, baltai dekoruota visiems matoma virtuvė leidžia pajusti romantišką tradicinės prancūziškos blyninės atmosferą.
„La Crepe“ kokybės vadovas Algirdas Furmanavičius sako, kad tikrą gerą crepe iškepti nėra taip paprasta: „Netgi paprastas blynas kaskart jus gali nustebinti – priklauso nuo to, kaip ir iš kokių produktų jį gaminote. Norint iškepti skanų blynelį, neužtenka dubenyje sumaišyti kiaušinių ir miltų, užpilant juos vandeniu. Net aš, turėdamas daug virtuvės šefo darbo patirties, eksperimentuodamas crepe kepti mokiausi ne vieną dieną“. Anot virtuvės šefo, tie kurie vaikosi madų ir nori išbandyti kažką naujo, visada gali eksperimentuoti su įvairiais grūdais: grikiais, kviečiais, kukurūzais, spelta (senovine kviečių rūšimi). Taip pat netradiciniais įdarais, pvz., karštame blyne pateikiant šaltas salotas. Mėgstantys saldžiai gali paragauti brendyje ir cukruje karamelizuotų lietinių, kurie apskrunda traškia karamelės plutele, o juos valgant jaučiamas po truputį atsiskleidžiantis brendžio aromatas.
Norint iškepti idealų crepe, reikia žinoti keletą taisyklių:
* Produktai turi būti kambario temperatūros;
* Miltai – persijoti;
* Naudojamas sviestas ir pienas – šilti (tik tuomet tešla gausis tiršta kaip grietinė.);
* Crepe sudėties karaliai – tikras sviestas, kuris suteikia lietiniui traškumo, plonumo ir gražią auksinę spalvą bei meilė. Anot A. Furmanavičiaus, be meilės maistui ir žmonėms, kuriuos vaišinsite, visi patiekalai bus beskoniai ir bedvasiai.
„Senas geras naujai išbandytas ir atrastas skonis – grikių miltų, maišytų su sviestu bei kiaušiniais, crepe, –sako „La Crepe“ kokybės vadovas. – Tai senovinis valgis, turintis aiškiai išreikštą skonį ir daug vitaminų. Prie šio blyno puikiai tinka visi įdarai: tiek šaltos salotos, tiek karšta vištiena ar kepti baravykai, pagardinti grietine“. Norintys paragauti pirminio, beveik archaiško grikių blynų skonio, tai gali padaryti bet kuriame „La Crepe“ restorane.
Kadangi kvietiniai miltai XIV-XV amžiuje būdavo tik ant kilmingųjų stalo, o prastuomenė tenkinosi grikių, badmečiu net ir žolių sėklų miltais, crepe iš kviečių pradėti kepti tik XIX amžiuje, kai valstiečiai šiek tiek prakuto ir savo racioną galėjo paįvairinti.
Viskas radikaliai pasikeitė 1895 metais, kai Henris Charpenteris, kartu su savo dėde – žymiuoju virtuvės šefu Augustu Escorffieriu, tikra legenda tarp visų laikų virėjų, pirmuoju susisteminusiu prancūziškos virtuvės receptus ir davusiu pagrindą šiuolaikinei moderniai prancūziškai virtuvei – išvyko į Monaką dirbti „Cafe de Paris“. Tuo metu crepe imtas dažniau vartoti kaip desertinis patiekalas po vakarienės ar rytinis užkandis prie kavos, tad atsirado galimybių įvairioms gurmaniškosm interpretacijoms.
Vieną vakarą Velso princas desertui užsigeidė crepe, tad Henris skubiai paruošė lietinių su karamelizuotu apelsinų padažu ir pavadino šį patiekalą „Suzette“ – gražios, jaunos princo kompanionės garbei. Nuo to laiko Crepe Suzette tapo geidžiamiausiu prancūzišku desertu.
Siūlome „La Crepe“ virtuvės šefo A. Furmanavičiaus pateiktų receptų.
Karamelizuoti lietiniai a la Crepe Suzette
Tešlai reikės:
Kvietiniai miltai 300 g
Pienas 400 g
Sviestas 100 g
Kiaušiniai 4 vnt.
Cukrus ir druska pagal skonį.
Visi ingredientai labai gerai išmaišomi iki skystos grietinės konsistencijos. Tešlą paliekame valandai kambario temperatūroje, po to kepame blynelius gerai įkaitintoje keptuvėje.
Karamelizavimas
Į keptuvę dedame šaukštą sviesto, beriame 2 šaukštus cukraus, nuolat maišome, kol cukrus ištirps. Į susidariusią masę dedame trikampiais sulankstytus 2-3 lietinius ir kepame apversdami 3-4 kartus. Tuomet įpilame šlakelį brendžio ir dar truputį viską pakepiname. Karamelizuotus blynelius dedame į lėkštę ir apipilame keptuvėje likusia auksinės spalvos karamele. Galime paskaninti mėtomis, imbiero ar apelsino žievelių drožlėmis.
Grikių blynas su vištienos salotomis
Tešlai reikės:
Grikių miltai 200 g
Kvietiniai miltai 100 g
Pienas 250 g
Vanduo 50 g
Kiaušiniai 2 vnt.
Sviestas 50 g
Druska, cukrus pagal skonį.
Sviestas pašildomas, tuomet į jį pilamas kambario temperatūros pienas, beriami persijoti miltai, mušami kiaušiniai bei beriamas cukrus ir druska. Viskas labai gerai išmaišoma plakimo šluotele. Tešlą paliekame pastovėti valandai kambario temperatūroje, po jos gerai įkaitintoje keptuvėje liejame blynelius.
Įdarui reikės:
Kepta arba virta vištiena 200 g
Įvairūs salotų lapai 100 g
Konservuoti kukurūzai 50 g
Saldūs raudonieji pipirai 70 g (Mėgstantys gali papjaustyti mėlynojo svogūno ar kepintų česnakų.)
Druska, juodi grūsti pipirai pagal skonį.
Visi ingredientai supjaustomi šiaudeliais ir sumaišomi pabarstant prieskoniais. Viską galima paskaninti šaukšteliu garstyčių. Lietinį dedame į lėkštę, sudedame įdarą pagal skonį, blynelį sulankstome ir tiekiame į stalą.
Skanaus!