Įmonių pradelstų skolų portfelis rugpjūčio mėnesį išliko tame pačiame lygyje kaip ir ankstesnį mėnesį ir sudarė 4,97 mlrd. litų. Tai rodo kreditų biuro „Creditinfo“ duomenys.
Didžiausi verslo skolų portfelio pokyčiai rugpjūčio mėnesį fiksuoti bankuose ir kredito unijose. Vienoms finansų įstaigoms įsiskolinimai sparčiau augo, kitoms – sumažėjo, todėl bendra suma išsilygino. Verslo pradelstos skolos nežymiai išaugo telekomunikacijų, elektros energijos tiekimo ir komunalinių paslaugų įmonėms, o kitiems verslo sektoriams įsiskolinimai nežymiai sumažėjo, tačiau reikšmingos įtakos bendrai įsiskolinimų sumai tai neturėjo.
„Pardavimų ir pelno kreivės tolygiai gali kilti iki tam tikro taško, nes verslas susiduria su tokiais iššūkiais, kaip dalies klientų vėlavimas atsiskaityti, kuris sujaukia pirminius planus, trukdo verslo plėtrai ir savų įsipareigojimų vykdymui. Tai lemia, kad įmonę kreditoriams vertinant tik pagal pajamas, tikėtina, susidarys įspūdis, jog įmonė turėtų būti ir stiprios finansinės sveikatos. Tačiau gali būti atvirkščiai. Jei mažesnės bendrovės verslo partnerius atsirenka nuodugniau, jos gali būti žymiai patikimesnės, todėl savaime įmonės dydis nėra patikimos įmonės garantas“, – sako Rasa Maskeliūnienė, kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.
Kredito istorijoje esančios skolos gali riboti įmonės galimybes gauti išorinį finansavimą, sudaryti kitus verslo sandorius. Ir atvirkščiai – įsipareigojimus tvarkingai vykdančios įmonės turi galimybę gauti palankesnes finansavimo sąlygas, didesnius mokėjimų atidėjimus iš verslo partnerių, kitas palankesnes bendradarbiavimo sąlygas.
SEB banko birželio mėnesio duomenimis, gerą kredito istoriją turinti įmonė už 1 mln. litų paskolą investiciniam projektui per 7 metų paskolos mokėjimo laikotarpį sumokės maždaug 97 tūkst. litų mažiau palūkanų, palyginti su padidėjusios rizikos įmone, kurios kredito istorijoje būta tam tikrų pradelstų įsiskolinimų.