Pernai net 15,1 proc. Lietuvos BVP sudarė prekyba su Rusija, pranešė bendrovė.
„Nuo Rusijos vykdomo karo, nutrauktų arba sutrikusių prekybos ryšių bei agresorei taikomų sankcijų nukentės ne tik dauguma Europos šalių, bet ir daug kitų valstybių. Vienos prisijungė prie sankcijų ir atsisako Rusijos dujų bei naftos, kitos yra priklausomos nuo grūdų importo, kuriam sumažėjus grėstų rimti išbandymai“, – teigia „Coface“ vyriausiasis ekonomistas Vidurio ir Rytų Europai Gregorzas Sielewiczius.
Bendrovės ekspertų vertinimu, šiuo metu rizikų pasaulio ekonomikai tik daugėja. Dėl Kinijos vykdomos griežtos kovos su koronavirusu politikos sutriks tiekimo grandinės, o tai tik dar labiau didins infliaciją.
Prognozuojama, kad karo Ukrainoje ekonominės pasekmės labiausiai pasireikš nuo antrojo pusmečio.
„Akivaizdu, kad jos turės įtakos šių metų BVP augimo rodikliams, bet dar labiau – 2023 metais ir vėlesnio laikotarpio perspektyvoms. Nors dar per anksti prognozuoti, kaip ir kada pasaulio ekonomika atsigaus nuo vienas po kito smogusių sukrėtimų, turime aiškiai suprasti: pasaulis pasikeitė ir niekas nebebus taip kaip anksčiau“, – sakė G. Sielewiczius.
Bendrovės vertinimu, karo Ukrainoje pabaiga artimiausiu metu yra mažai tikėtina. Keli derybų raundai ir jau penki Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketai taikos susitarimo kol kas nepaspartino, todėl nėra pagrindo prognozuoti greitą sankcijų panaikinimą ir grįžimą į prieškarinę padėtį.
Dėl prekybos ir energijos išteklių tiekimo sutrikimų daugumai šalių numatomas lėtėjantis BVP augimas, o viso pasaulio ekonomikos augimui „Coface“ prognozę mažina 1 proc. punktu.