„Šio susitikimo metu planuojama aptarti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre susidariusią situaciją, dėl kurios centro darbuotojai raštu kreipėsi į Seimo pirmininkę, reikšdami susirūpinimą“, – BNS sakė parlamento vadovės atstovas Paulius Žeimys.
Susitikime Seime dalyvaus Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktorius Arūnas Bubnys, departamento vyr. istorikė Mingailė Jurkutė, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Žmogaus teisių komitetų pirmininkai Laurynas Kasčiūnas ir Tomas Vytautas Raskevičius.
„Kartu bus bandoma rasti tinkamiausią kelią susidariusios problemos sprendimui“, – teigė P. Žeimys.
Naujai LGGRTC vadovybei metami kaltinimai dėl politizuotų istorinių tyrimų, įtempto emocinio klimato įstaigoje.
Praėjusią savaitę naujienų portalas lrt.lt pranešė, kad dalis Genocido centro mokslininkų dėl to kreipėsi į įstaigos generalinį direktorių Adą Jakubauską ir Seimo vadovus. Jų teigimu, dėl vadovybės spaudimo darbą palieka patyrę istorikai.
Po kreipimosi apie atsistatydinimą pranešė generalinio direktoriaus vyresniojo patarėjo pareigas ėjęs Vidmantas Valiušaitis. Anot Genocido centro darbuotojų, jam buvo sukurtas specialus etatas.
Pirmadienį į Seimo pirmininkę kreipėsi Istorijos instituto direktorius Alvydas Nikžentaitis, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dekanė Loreta Skurvydaitė, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius Vasilijus Safronovas bei Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos katedros vedėjas Marius Sirutavičius, kad nutraukia bendradarbiavimą su centru.
Anot šių istorikų, matomos pastangos varžyti LGGRTC dirbančių tyrėjų laisvę, pajungti jų tyrimus menkai pagrįstų idėjų sklaidai, o pačią instituciją paversti primityviai suprantamo informacinio karo citadele.
Pernai birželį LGGRTC generaliniu direktoriumi paskirtas Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas A. Jakubauskas teigia, kad įtampa įstaigoje kilo pradėjus jos pertvarką.
Anot jo, norima peržiūrėti darbo užmokesčio sistemą, įvesti kokybės kriterijus tyrimams.
LGGRTC tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.