„Nevyriausybinio sektoriaus vaidmuo ypač išryškėjo per COVID-19 pandemiją, vėliau kilus neteisėtos migracijos bangai ir prasidėjus karui Ukrainoje, – Seimo kanceliarijos pirmadienį išplatintame pranešime cituojama parlamento vadovė. – Įvairiausiose veiklos srityse – nuo socialinių, kultūrinių paslaugų teikimo iki pagalbos neįgaliesiems, žmogaus teisių apsaugos, aplinkosaugos – veikiančios NVO susitelkė, jose dirbantys savanoriai, neskaičiuodami nei valandų, nei resursų kartu su valstybės institucijomis ir įstaigomis teikė tokią pagalbą, kokia reikalinga konkrečiu metu, lanksčiai ir operatyviai reagavo į kintančius visuomenės poreikius, mobilizavo gausias savanorių pajėgas.
Pasak V. Čmilytės-Nielsen, šiuo metu teisės aktai nereglamentuoja Pasaulinės NVO dienos kaip atmintinos, nors galiojančiame Atmintinų dienų įstatyme numatytos su kitomis atitinkamomis organizacijomis ar institucijomis susijusios dienos.
„Pasaulinę NVO dieną įtraukti į atmintinų dienų sąrašą svarbu keliais aspektais. Pirmiausia taip pripažintume ir įvertintume, kokia svarbi yra viešosios politikos srityse veikiančių NVO veikla. O papildomas dėmesys, tikėtina, būtų ir papildoma paskata dar daugiau Lietuvos žmonių patiems imtis iniciatyvos, aktyviau ir masiškiau dalyvauti pilietinių organizacijų veikloje ir prisiimti atsakomybę už bendruosius valstybės reikalus“, – teigia Seimo pirmininkė.
Pirmą kartą minėti šią dieną pasiūlyta 2010 metais. Šiuo metu Pasaulinė NVO diena minima beveik 90 pasaulio valstybių.