Netikėtas, nepaaiškinamas ir nepraeinantis skonis burnoje gali byloti apie konkrečias ligas. Nemalonus skonis burnoje iš ryto paprastai reiškia, kad iš vakaro šiuo tuo papiktnaudžiavote. Ir, sako ekspertai, tai nebūtinai buvo alkoholis. Ne itin žavų prieskonį palieka ir išvakarėse suvalgyti svogūnai, česnakai. Tačiau jeigu jo negalite atsikratyti visą mielą dieną, nenuslopinate nei kitu maistu, nei kramtomąja guma ar mėtinukais, tai jau priežastis sunerimti. Mat dėl bjauraus skonio burnoje gali būti kaltos kai kurios ligos.
Kartėlis
Turbūt pats aiškiausias iš panašių simptomų. Taip jūsų kepenys arba tulžies pūslė užsimena, kad ne itin gerai jaučiasi. Paprastai kartumas burnoje kankina po įvairių švenčių ar savaitgalių, kurių neišvengiami palydovai – gausesnis nei paprastai maistas ir, žinoma, gėrimai.
Ką daryti? Pasistenkite kelioms dienoms išbraukti iš valgiaraščio keptus, riebius, pernelyg sūrius ar aštrius, marinuotus patiekalus. Alkoholį, savaime suprantama, irgi. Jei tai nepadės, teks apsilankyti pas gastroenterologą.
Rūgštumas
Rūgštis burnoje – vienas iš gastrito arba skrandžio opos simptomų. Jeigu rytais atsirūgstate rūgštimi, vadinasi, jūsų skrandyje prisigamino per daug druskos rūgšties ir jos perteklius sukelia skausmus, rėmenį ir visais kitais įmanomais būdais verčia jūsų kasdienį gyvenimą pragaru.
Ką daryti? Vėlgi, atsisakyti visų aštrių, keptų ir sūrių patiekalų. Ir šįsyk jau būtinai kreiptis į gydytoją gastroenterologą – jis skirs skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų ir, prireikus, kitokį gydymą.
Jokiu būdu nebandykite patys „gesinti“ rūgšties fontanų sena neva patikrinta močiučių priemone – soda. Ji jei ir padės, tai tik laikinai. Mat natrio hidrokarbonatas (tai yra soda), susijungęs su skrandžio rūgštimi, virsta paprasta druska ir nestabilia rūgštimi, kuri savo ruožtu skyla į vandenį ir angliarūgštę. Angliarūgštė paleidžia perteklinės skrandžio sulčių gamybos mechanizmą ir taip susidaro uždaras ratas: rūgštingumas sumažėja tik tam, kad po kurio laiko vėl padidėtų.
Tačiau rūgštu burnoje gali būti ir dėl dantų ligų – periodontito, ėduonies – ar esamų metalinių jų karūnėlių. Jos oksiduojasi, dėl to burnoje nuolat laikosi rūgštus prieskonis.
Ką daryti? Keliauti pas ortodontą, savaime suprantama.
Nors galimas dar ir trečias variantas: rūgštu burnoje būna ir vartojant kai kuriuos vaistus. Kai kurie preparatai didina skrandžio rūgštingumą, ir tai akimirksniu atsiliepia šio organo būklei bei darbui – tai yra suaktyvėja uždegiminiai procesai, pradeda vystytis gastritas ar net opa.
Ką daryti? Atidžiai perskaitykite kiekvieno vartojamo vaisto instrukciją. Ir pasitarkite su gydančiuoju specialistu, kuo juos būtų galima pakeisti.
Sūrumas
Vaikščioti it su jūros vandens gurkšniu burnoje – menkas malonumas. Tačiau sūrus prieskonis dažnai atsiranda dėl labai banalios priežasties: organizmas netenka pernelyg daug skysčių. Esant vandens deficitui, visi mūsų kūno skysčiai sutirštėja, kraujas ir seilės – taip pat. Seilėse, kaip visi žinome, yra natrio chlorido, arba druskos. Ir kuo mažiau skysčių gauna organizmas, tuo labiau didėja druskos koncentracija seilėse. Tokia būklė kelia grėsmę viso organizmo ląstelėms.
Ką daryti? Tiesiog gerkite vandenį. Ne mažiau kaip 2–2,5 litro per dieną.
Gerokai retesnė sūrumo burnoje priežastis – seilių liaukų ligos. Jos išsivysto vartojant pernelyg daug druskos. Nepatikėsite, bet druska gali net užkimšti seilių latakus. Tuomet seilės ima kauptis, natrio chlorido koncentracija jose – didėti.
Ką daryti? Geriausia – apsilankyti pas odontologą. Burnos ertmės ligų specialistas atliks nedidelę operaciją (užteks ir vietinės nejautros) ir pašalins akmenį.
Saldumas
Saldus prieskonis burnoje gali būti labai pavojingos ligos – diabeto požymis. Sergant cukriniu diabetu padidėja cukraus kiekis kraujyje, jis ir „pasaldina“ visą gyvenimą.
Būkite budrūs – susirgti diabetu galima bet kuriame amžiuje, be to, tai viena dažniausiai paveldimų ligų (jeigu jūsų giminėje buvo diabetikų, labai didelė tikimybė susirgti ir jums).
Ką daryti? Nerizikuoti ir apsilankyti pas endokrinologą.
Saldžius simptomus sukelti gali ir lėtinis pankreatitas. Kasa – nepaprastai jautrus organas, dažnai kenčiantis dėl uždegimų, kurie sutrikdo insulino išsiskyrimą.
Ką daryti? Pasitikrinti sveikatą.
Supuvusio kiaušinio skonis
Sieros vandenilio prieskonis byloja apie įsišėlusį gastritą – tik ne su padidėjusiu, o sumažėjusiu skrandžio rūgštingumu.
Dažniausiai tai būna įgimta patologija: dėl kažkokios priežasties skrandyje nepasigamina reikiamas kiekis skrandžio sulčių. Jų nepakanka tam, kad į skrandį patekęs maistas būtų normaliai ir laiku suvirškintas. Tad užuot išsiskaidęs rūgštyje, maistas pradeda kauptis ir pūti. Šio proceso atgarsiai ir sukelia itin nemalonų skonį ir burnos kvapą.
Ką daryti? Pasitarus su gydytoju, vartoti specialius skrandžio sulčių išsiskyrimą skatinančius vaistus. Ir būtinai pradėti laikytis dietos – valgyti po truputį, bet dažnai.
Metalo prieskonis
Gali būti, kad jums tiesiog kraujuoja dantenos – o hemoglobine gausu geležies. Tačiau tai gali būti ir įspėjimas apie tam tikras dantų, dantenų ligas. Čia kaltos ir vėlgi metalinės dantų karūnėlės.
Ką daryti? Apsilankyti pas odontologą.
Kartus metalo prieskonis burnoje persekioja žmones su sutrikusia kraujotakos sistema, medžiagų apykaita, hormonų svyravimais, žarnyno bei skrandžio patologijomis.
Pradinėje cukrinio diabeto stadijoje taip pat galima justi metalo skonį burnoje.
„Metalo“ gali pridėti ir kai kurie vaistiniai preparatai.
Ką daryti? Keliauti pas gydytoją ir paprašyti atlikti reikiamus tyrimus.
PARENGĖ SERGEJUS STONKUS