Ar žinojote, kad ant suaugusio žmogaus kūno galima suslapstyti net 300 cigarečių pakelių, rūkalus per sieną gabena net ir solidžiai atrodantys, atostogauti į Lietuvą važiuojantys vokiečiai, o išmanūs vairuotojai sugeba cigaretes suslapstyti ir važiuojančio automobilio padangose? Klaipėdos teritorinės muitinės pareigūnai sako, kad kontrabandininkų išradingumui nėra ribų, cigarečių slėptuvės įrenginėjamos pačiose neįprasčiausiose lengvųjų automobilių vietose. Apie jas išsamiai papasakota per akcijos „Klaipėda – miestas be šešėlio“ renginį „Išradingiausios kontrabandininkų slėptuvės“. Klaipėdos teritorinės muitinės Malkų įlankos jūrų uosto poste pareigūnai parodė slėptuvių pavyzdžius, pademonstravo, kaip rūkalų ieško tarnybiniai šunys, buvo pristatytas ir cigarečių kontrabandos mastus atskleidžiantis tuščių pakelių tyrimas.
„Aptikti cigarečių slėptuves – tikrai nelengvas darbas, nes kontrabandininkai išradingėja. Nusikaltėliai rūkalus bando išslapstyti netikėčiausiose mašinų vietose – ertmėse po valstybiniais numeriais, oro filtrų sistemose, degalų talpyklose, po sėdynėmis, dujų balionuose. Vežantys didelius krovinius, rūkalus bando paslėpti po jais ir juose – pavyzdžiui, keramzitiniuose blokeliuose, lentose ir rąstuose padarytose slėptuvėse, pėstieji ir keleiviai tabako gaminius slepia dvigubuose rankinių dugnuose, termosuose, knygose, siuvasi specialius diržus, sijonus ir pan. Kontrabandininkų amžiaus cenzo nėra – neseniai buvo sučiupta nekaltai atrodanti pensininkė, savo vežimėlio dugną pritaikiusi cigaretėms slėpti“ , - apie kontrabandininkų išradingumą pasakojo Rasa Rentauskienė, Klaipėdos teritorinės muitinės Muitinės kontrolės organizavimo skyriaus viršininkė.
Statistika rodo, kad Lietuva išlieka vienu karščiausių taškų, per kurį iš ne ES šalių plinta rūkalų kontrabanda. 2013 II ketvirtį nepriklausomos tyrimų bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių cigarečių pakelių tyrimas rodo, kad Lietuvoje net trečdalis rūkalų yra „nelietuviški“ – t.y. galimai kontrabandiniai.
„Kontrabandos mastas Lietuvoje išlieka antru didžiausiu Europoje ir šių metų antrą ketvirtį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu padidėjo 0.3 proc. dalimis iki 29,6 proc. “, - teigia tuščių pakelių tyrimą pristatęs „Philip Morris Baltic“ Korporacijos reikalų vadovas Lietuvai Laurynas Bučalis. Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos skaičiavimais esant tokiam kontrabandos lygiui vien šiemet valstybės biudžetas nesurinks 250 milijonų litų akcizo ir 69 milijonų litų pridėtinės vertės mokesčių – tai yra net trečdalio milijardo litų.
„Situacija dėl kontrabandinių rūkalų paplitimo Lietuvoje negerėja. Nuogąstaujama, kad kontrabandinių rūkalų šešėlis dar labiau plėsis, jeigu bus įgyvendinta Europos Komisijos siūloma Tabako produktų direktyva.
Pavyzdžiui, ja norima ES šalyse visiškai uždrausti prekiauti plonomis bei mėtinio skonio cigaretėmis. Atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad uždraudus tokias cigaretes, Lietuvoje daugiau kaip 77 proc. vartotojų jų ieškos nelegalioje rinkoje. Vis dėl to, prieš imantis drastiškų draudimų, pirmiausia vertėtų pamatuoti, ar tai duos konkrečios naudos ar dar labiau šešėliu aptrauks ekonomiką“ , - sakė akciją „Klaipėda – miestas be šešėlio“ rengiančios Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška.
Išradingiausias cigarečių slėptuves pristačiusi Klaipėdos teritorinė muitinė - viena iš gausybės akcijos „Klaipėda – miestas be šešėlio“ dalyvių. Ši akcija, skirta kovoti su šešėline ekonomika uostamiestyje startavo pernai. Klaipėda tapo pirmu Lietuvos miestu, kuris savivaldos suvienijo visas institucijas kovai su kontrabanda. Akcijoje dalyvauja Klaipėdos m. savivaldybė, Klaipėdos apskrities darbdavių asociacija, Klaipėdos teritorinės muitinės, Klaipėdos apskrities VPK Ekonominės policijos, Klaipėdos apskrities VMI, VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnai, užsienio investuotojai, LEZ bendrovių atstovai.