Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ Paaiškėjo, koks paminklas Chaimo Frenkelio atminimui rugsėjo mėnesį išdygs Šiauliuose. Komisija, sudaryta iš Šiaulių pramonininkų asociacijos, Šiaulių savivaldybės, Šiaulių žydų bendruomenės, Šiaulių architektų sąjungos, Šiaulių dailininkų sąjungos, Šiaulių „Aušros“ muziejaus atstovų, nusprendė, kad geriausiai iš keturių autorių konkurse pasirodė Romualdas Kvintas.
Ch. Frenkeliui trūksta galvos apdangalo
Darbus kūrybiniam konkursui buvo pateikę keturi Dailininkų sąjungos rekomenduoti autoriai: Martynas Gaubas (Birštonas), R. Kvintas (Vilnius), Kęstutis Musneckas (Vilnius), Arūnas Sakalauskas (Klaipėda). Jiems buvo iškelta gana nelengva užduotis – per labai trumpą laiką sugalvoti, kokia forma įamžinti Ch. Frenkelio atminimą, kad būtų atpažįstama, jog paminklas yra skirtas būtent jam ir atspindėtų pagarbą verslui.
Komisija pažymėjo, kad kiekvienas autorių pateiktas darbas tikrai galėtų surasti vietą Šiaulių mieste. „Visi autoriai tikrai žymūs. Kiekvienas pateikė puikias savo vizijas. Komisija ilgai diskutavo, tačiau nusprendė, kad pirmoji vieta skirta R. Kvintui. Visiems kitiems – antrosios vietos“, – sakė Dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Ričardas Garbačiauskas.
Komisija, paklausta, kodėl būtent šio autoriaus darbas paskelbtas nugalėtoju, pažymėjo, kad ši skulptūra geriausiai atspindi, jog Ch. Frenkelis buvo pramonininkas, mecenatas ir žydų tautybės atstovas. „R. Kvintas yra ne vieną paminklą žydų tautybės žmonėms pastatęs. Jis yra išnagrinėjęs ir stovėseną, ir kojų pasukimą, ir rankų laikyseną, ir šypseną, ir žvilgsnį... Objektyvia komisijos nuomone, ši skulptūra geriausiai atspindi to laikmečio žydų tautybės pramonininką“, – sakė Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Borisas Šteinas.
B. Šteinas pastebėjo, kad vis dėlto vienas neatitikimas yra. „To laikmečio žydai vaikščiodavo uždengta galva, o jis – neuždengta. Apie tai informavome autorių, tai jis pasakė, kad čia jokių problemų nekils – apdangalas ant galvos atsiras“, – teigė jis.
Paminklą puoš „raudonieji padai“
Po ilgų diskusijų nuspręsta, kad atminimo paminklas iškils visai netoli Ch. Frenkelio vilos – prie „Elnio“ fabriko, kitoje gatvės pusėje esančiame skverelyje.
Atminimo paminklas bus gaminamas iš bronzos. Skulptūra bus maždaug 180-185 cm aukščio. Į Ch. Frenkelio vilą atvykęs R. Kvintas išsiaiškino, kad Ch. Frenkelio fabrike buvo gaminami batai raudonais padais. Todėl ant monumento neatsitiktinai atsiras „raudonieji padai“.
Beje, visi keturi autoriai pateikė kiek skirtingą Ch. Frenkelio versiją. Komisijos teigimu, taip nutiko todėl, kad išliko labai mažai informacijos, kaip pastarasis iš tiesų atrodė: „Yra vos kelios nuotraukos. Vėliau susitikę autoriai diskutavo, kad vienas žiūrėjo į nuotrauką, kur Ch. Frenkelis jaunesnis, kitas – kur vyresnis, dėl to ir paminkluose jis vaizduojamas skirtingai.“
Nuo nominacijos iki paminklo
Idėja įprasminti verslininko, kilstelėjusio Šiaulių miestą iki didmiesčio lygio, Ch. Frenkelio atminimą gimė Šiaulių pramonininkams. Pastarieji šių metų liepos mėnesį švęs savo 25-ąjį gimtadienį. Norėdami nustebinti ir paskatinti verslininkus, jie sugalvojo įteikti nominacijas – Ch. Frenkelio statulėles. Akivaizdu, kad ši idėja gerokai išsirutuliojo. „Panašu, kad R. Kvintas neliks be darbo. Kai padarys šį atminimo paminklą, galės daryti mažas versijas – nominacijas“, – sakė komisijos nariai. Šiam projektui planuojama skirti ne daugiau kaip 200 tūkst. litų. 50 proc. lėšų planuoja skirti Savivaldybė ir 50 proc. – verslo iniciatyvos. Paminklas bus atidengtas rugsėjo 18 dieną. Tą dieną sukaks 70 metų, kai Šiauliuose buvo panaikintas getas. Planuojama graži šventė, į kurią atvyks ir Ch. Frenkelio anūkai.