• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerija keis nuo šių metų įsigaliojusią, bet moterų iniciatyvų, gydytojų bei dalies politikų sukritikuotą cezario pjūvio tvarką. Mat nors ji leido nėštukėms susimokant gimdyti cezario pjūvio būdu, po operacijos ištikus komplikacijoms, gydymo išlaidas mamos jau turėjo dengti pačios.

Sveikatos apsaugos ministerija keis nuo šių metų įsigaliojusią, bet moterų iniciatyvų, gydytojų bei dalies politikų sukritikuotą cezario pjūvio tvarką. Mat nors ji leido nėštukėms susimokant gimdyti cezario pjūvio būdu, po operacijos ištikus komplikacijoms, gydymo išlaidas mamos jau turėjo dengti pačios.

REKLAMA

Dabar tvarką ministeriją keis ir gimdyvės už komplikacijų gydymą pačios nebemokės.

Nuo šių metų įsigaliojo tvarka, kai nėščiosios net ir nesant būtinybės iš sveikatos pusės, gali rinktis ir gimdyti cezario pjūvio būdu. Tokiu atveju jos už cezario operaciją turi susimokėti. Tačiau pagal tą tvarką, jei operacijos metu iškiltų komplikacijos, išlaidas už jas nėščiosios taip pat turėdavo padengti pačios.

Tokia tvarka sulaukė moterų organizacijų bei gydytojų pasipiktinimo, tad Sveikatos ministerija nutarė tvarką keisti. Netrukus nėštukėms, jei per cezario operaciją ir kiltų komplikacijų, už jų gydymą susimokėti nebereikės.

REKLAMA
REKLAMA

Štai, ką apie tai mano gyventojai:

„Neturėtų už tai mokėti. Čia yra jos kūnas. Gerai, kad tai padarė.“

„Per vėlu, turėjo būt anksčiau apgalvoti tokie dalykai, sprendimai.“

„Svarbu, kad vis tiek įvyko reforma, aš tai džiaugiuosi. Buvo reikalingas dalykas, komplikacijos daugeliu atveju būna sunkios ir kainuoja gana brangiai.“

REKLAMA

„Jeigu keičia, tai gerai, aš esu už laisvą pasirinkimą.“

„Manau, kad gerai. Ką reiškia, kad jei komplikacijos turi susimokėt? Jei yra operacija, turi vykti savo eiga ir kompensuojama ligonių kasų.“

„Apie šitą taip pat buvau pasvarsčius, kad būtent, mano manymu, viskas, kas susiję su cezario pjūviu, turi būti nemokamai, kadangi tai laisvas moters pasirinkimas.“

Jo, manau galėtų būti ir nemokamai.“

„Manyčiau, kad turi būti pasirinkimo laisvė.“

„Jeigu nėščiosios pageidavimu atliekamos cezario operacijos metu įvyksta komplikacijos – jos bus apmokamos iš Sveikatos draudimo biudžeto lėšų“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Aimė Dumšienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerija pokyčių ėmėsi po to, kai naująją tvarką nelogiška vadino ir kritikuoti ėmė kai kurie politikai, moterų iniciatyvos ir gydytojai.

„Mūsų pozicija buvo, kad komplikacijų apmokėjimas yra išvis baudžiamoji priemonė. Ji atgrasė ir gąsdino moteris, džiaugiamės, kad po šio susitikimo turime patvirtinimą iš SAM, kad šita nuostata tikrai bus išimta ir kad nebebus komplikacijų apmokėjimo“, – tvirtina Motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos vadovė Marina Pukelienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia nuo kažko pradėti. Kai pradedi dirbti surandi ir tų trūkumų. Tai mes jų matom, šiandien išsakėm ir išgirdom, kad tvarka bus keičiama ir to laukiame“, – teigia Akušerių ginekologų draugijos valdybos narė Diana Ramašauskaitė.

Parlamentarė laisvietė Morgana Danielė sako, kad nuimti piniginę naštą už komplikacijas nuo cezario pjūvio būdu gimdyti pasirinkusių mamų – pirmas žingsnis liberalesnės cezario pjūvių politikos link. Jos manymu, dar turėtų būti keičiama ir kainų politika. 

REKLAMA

„Klausimas, ar moteris, kuri turi sveikatos draudimą, moka mokesčius, ar ji vis dėlto turi mokėti visą 100 procentų iš savo kišenės, kas yra 2–3 tūkstančiai eurų, kai tuo pat metu valstybės po vaiko gimimo skiria šeimai paramą ir suteikia 500 eurų. Tai viena ranka tarsi atimam 3 tūkstančius eurų iš šeimos, kuri moka mokesčius, turi sveikatos draudimą ir kita ranka pametam. Man atrodo, tokia tvarka yra neteisinga, net ir socialine prasme. Ir sistemiškumo prasme, kaip valstybė skatina gimstamumą ir paramą šeimoms“, – kalba M. Danielė.

REKLAMA

Anot motinystę globojančių iniciatyvų sąjungos vadovės Marinos Pukelienės, priežastys, kodėl moterys nori gimdyti cezario būdu, būna įvairios – nuo buvusių galbūt sunkių gimdymo patirčių iki paprastos skausmo baimės.

„Idealiu būdu turėtume pasikalbėti apie rizikas, išgirsti baimes, atliepti jas ir moteris galėtų priimti sprendimą“, – sako M. Pukelienė.

Pukelienė sako ir kad kaina už cezario pjūvio operaciją norinčioms visose įstaigose turi būti suvienodinta ir nustatyta SAM.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų