Lietuvoje ketinama kurti tarptautinį mokslinį centrą, kuris nagrinės Černobylio katastrofos pasekmes ir numatys priemones joms likviduoti.
Įvairiais skaičiavimais dėl priežasčių, susijusių su katastrofa, žuvo per 10 tūkst. žmonių, dar 3,5 mln. susirgo.
Pasak mokslininkų, daugiau kaip prieš du dešimtmečius įvykusios Černobylio katastrofos pasekmės jaučiamos ir dabar. Sprogus reaktoriui į aplinką pateko radioaktyvios medžiagos, kurių skilimo laikas nevienodas,tad radionuklidai iki šiol veikia žmogaus organizmą ir aplinką. Jeigu radioaktyvusis jodas suyra per 80 dienų, tai cezis aplinkoje išsilaiko 30 metų.
„Ryškiai sumažėjo cezio aktyvumo koncentracijos augaluose ir dirvožemyje, tačiau, pavyzdžiui, dirvožemyje dar nepasiekė to lygio, kuris buvo iki Černobylio avarijos“, –teigė Lietuvos botanikos instituto Radioekologijos laboratorijos vadovė Danutė Marčiulionienė.
Nors dabar reaktorius yra užbetonuotas sarkofage, tačiau Černobylio zona išlieka viena iš pačių radioaktyviausių vietų visoje žemėje.
Radionuklidų poveikį žmogaus organizmui tyręs Baltarusijos mokslininkas ir gydytojas Jurijus Bandaževskis sako, kad net nedidelės radioaktyvaus cezio dozės, kurias žmonės suvartoja su maistu, sukelia sunkius vidaus organų pakitimus. Dėl radiacijos skydliaukės vėžys padažnėjo dešimčia kartų. Mokslininko surinkti duomenys ir išleistos knygos apie Černobylio katastrofą ir radiacijos poveikį žmogaus organizmui erzino Baltarusijos valdžią, tad pastarasis ilgus metus praleido kalėjime. Atgavęs laisvę savo tyrinėjimus tęsia.
„Dešimt metų aš ieškau galimybės kurti mokslinių tyrimų centrą ir esu kol kas patenkintas, kad Lietuvoje pavyksta rasti pritarimą. Ketiname sukurti mokslinį instrumentą, kuris leistų tarptautinę bendruomenę objektyviai informuoti apie problemas ir sukurti būdus bei priemones žmonių sveikatai tausoti“, – teigė J. Bandaževskis.
Į tarptautinę konferenciją Vilniuje susirinkę mokslininkai iš daugelio Europos Sąjungos šalių, o taip pat Rusijos ir Baltarusijos nagrinėjo ne tik Černobylio katastrofos sukeltas socialines, politines, ekonomines pasekmes, bet ir tarėsi dėl tarptautinio „Ekologijos ir sveikatos“ centro sukūrimo Lietuvoje.
Tokį įkurti nutarta anksčiau Briuselyje vykusioje Černobylio katastrofos padarinių likvidavimo klausimams skirtoje konferencijoje.
Vytautas Vitkus
„Panorama“