Pesimistų prognozės nepasitvirtino - praėjusį šeštadienį Varėnoje šurmuliavusi Grybų šventė net sunkmečiu sutraukė tūkstančius dalyvių ir lankytojų iš visos šalies.
Keturioliktoji Grybų šventė prasidėjo 7 val. ryto tradiciniu Lietuvos grybavimo čempionatu. Šį kartą jis buvo surengtas ne Žiūrų kaime, kaip ankstesniais metais, o Marcinkonių girioje. Per septintąjį grybavimo čempionatą sėkmę ir pastabumą Dzūkijos šiluose panoro išbandyti 172 dalyviai iš įvairių regionų, susiskirstę į 43 komandas.
Tik 150 baravykų.
Kadangi šis ruduo ne itin palankus grybams dygti, organizatoriai čempionato dalyviams leido rinkti visus valgomus grybus, išskyrus trapiąsias ūmėdes.
Po tris valandas trukusio grybavimo prie teisėjų komisijos svarstyklių išsirikiavo visi čempionato dalyviai su pilnais ar pustuščiais krepšiais. Jie pririnko beveik pusę tonos grybų, kurių daugumą sudarė meškutės.
Baravykų pavyko rasti tik 150. Dvi komandos - Marcinkonių pagrindinės mokyklos ir "Kremblių" - aptiko po 30 grybų karaliais tituluojamų baravykų.
Sėkmė labiausiai šypsojosi "Kremblių" komandai iš Trakų rajono. Ji ketvirtą kartą iškovojo pirmąją vietą ir Varėnos rajono mero Vido Mikalausko taurę. "Krembliai" ant komisijos svarstyklių padėjo 43 kilogramus grybų. Beveik 12 kilogramų mažiau surinkusiai "Giminių" komandai iš Marijampolės atiteko antroji vieta, o trečiąją, surinkusi 27 kilogramus grybų, užėmė Kauno rajono savivaldybės komanda.
Organizatoriai nepagailėjo ir specialių prizų. Sėkmingiausios komandos titulas atiteko moksleiviams iš Marcinkonių, o originaliausiomis dėl įspūdingos aprangos išrinktos Babtų "Raganos".
Netrūko kitų pramogų
Kol grybavimo čempionato dalyviai, siekdami prizinių vietų, skersai išilgai naršė Marcinkonių girią, kiti šventės dalyviai rinkosi į Varėnos parką, per kurį nusidriekė grybų vardais pavadintos gatvės, atgimė senoviniai amatai, griežė liaudies kapelos, skambėjo linksmos dainos, šokio sūkuryje sukosi poros.
Varėnos rajono seniūnijų vardais pavadintuose kiemeliuose čirškėjo kepami blynai, buvo verdama gardi grybienė, vaško kvapas maišėsi su žolelių arbatos aromatais. Kiekvienas galėjo ne tik paragauti tradicinių dzūkiškų valgių ir užsirašyti jų receptus, bet ir gauti žolininkių patarimų, kaip įvairius negalavimus išsigydyti liaudiškais metodais ar net nusipirkti žolelių trauktinės skaudamoms vietos trinti.
"Darbavosi" ilgapirščiai
Kaip ir kasmet, grybų šventėje apsilankė gausus Lietuvos politikų ir mūsų šalyje reziduojančių užsienio ambasadorių būrys. Po iškilmingo atidarymo garbūs svečiai įsiliejo į bendrą šurmulį ir pasklido po parką. Kadangi artimiausiu metu nenumatyta jokių rinkimų, politikai nepuolė aktyviai bendrauti su aplinkiniais. Jie kaip paprasti šventės dalyviai kartu su artimaisiais ramiai mėgavosi siūlomomis pramogomis ir nerūpestingai leido savaitgalį.
Vieninteliai šventinės nuotaikos drumstėjai buvo kišenvagiai, jie naudojosi žmonių gausa savo niekingiems tikslams įgyvendinti. Nors policijos pareigūnai keliskart viešai ragino atidžiau saugoti savo turtą, kai kuriems šventės dalyviams nepavyko išvengti ilgapirščių išpuolių. Nukentėjusieji prarado ne tik šventiniams pirkiniams skirtus pinigus, bet ir dokumentus.
Rita KRUŠINSKAITĖ