• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Čekijos valdžia nusprendė atsisakyti planų savo teritorijoje dislokuoti naujos priešraketinės gynybos sistemos dalis, kurias rengėsi pateikti JAV. Šaliai nepatiko jos antraeilis vaidmuo gynybos plane.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikimo metu su JAV gynybos ministru William Lynn, Čekijos Respublikos gynybos ministras, Alexandr Vondra,  pasakė, kad šalis ieškos kitokių būdų dalyvauti programoje. Jis taip pat pridūrė, kad šalys jau tariasi dėl kito galimo bendradarbiavimo.

REKLAMA

2008 metais tokią sutartį pasirašiusi Praha ir Vašingtonas sulaukė visuomenės pasipriešinimo, tačiau dauguma čekų tikėjo, kad nebuvo priežasties taip rizikuoti.

2009 metais B. Obamai tapus prezidentu raketinės gynybos sistemos nuodugnus patikrinimas tapo svarbiausia santykių dalimi tarp Rusijos ir JAV. Naujasis planas Čekijai siūlo antraeilįraketos paleidimo įspėjimo avanposto vaidmenį.

REKLAMA
REKLAMA

Maskvai ir Vašingtonui nepriėjus vieningos nuomonės dėl raketinio skydo, problema vėl iškilo į paviršių ir tapo dėmesio centru. Prezidentas Medvedevas pareiškė, kad nepasirašius sutarties branduolinių ginklų mažinimo procesas bus sulaikytas.

Rusija tikisi gauti didesnę priešraketinio skydo kontrolę, kuri garantuotų, kad tai nekenks branduoliniam sulaikymui. Pasiūlymas buvo svarstomas kelerius metus, tačiau jokio žymaus progreso dar nematyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sistemos tikslas yra apsaugoti Europos šalis nuo Irano ir Šiaurės Korėjos raketinių puolimų. Čekijos aktyvistas, JanTamas, kuris pasisakė prieš Prahos dalyvavimą raketinės gynybos plane, tiki kad Rusijai ir Kinijai nepritarus šiai sistemai, projektas tik kurstys tarptautinę nesantaiką.

„Manau, kad galime rasti ir kitų būdų sukurti saugumui ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Abejoju, kad raketinės gynybos skydas padarys pasaulį saugesniu. Nepaisant to, kad jau nesutariame su Rusija, tai padidins įtampą ir Kinijoje, - sako Tamas. – Tai, iš tikrųjų, gali tapti globalinio masto įtampa. Turėtumėme elgtis protingai ir apsvarstyti saugumo mechanizmus ir struktūrą, kuri apimtų ir galingiausias valstybes.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų