- Kuo labiausiai buvo įsimintina T. Blairo epocha?
- Dešimtmetis, kuomet Tony Blairas vadovavo Jungtinei Karalystei, pasižymėjo reikšmingomis permainomis Britanijoje ir Europoje bei visame pasaulyje. T. Blairo premjeravimas, nei kiek tuo neabejoju, dar ilgai bus aptariamas, bus karštai ginčijamasi dėl vertinimų – tiek Britanijoje, tiek bet kur kitur. Aš asmeniškai išskirčiau tokius įsimintiniausius jo veiklos aspektus:
- reformuotas Škotijos ir Velso valdymas ir padėti pagrindai konstitucinei Britanijos reformai;
- sėkmingos derėtasi siekiant taikaus Šiaurės Airijos problemos sureguliavimo;
- ryžtingas įsikišimas sprendžiant Kosovo krizę, sėkminga intervencija į Afganistaną ir Sierra Leonę, pagaliau ir karas Irake;
- klimato kaitos klausimo įtvirtinimas svarbiausioje tarptautinėje darbotvarkėje;
- daug nuveikta plečiant Europos Sąjungą ir sugebėta priversti ES atsigręžti į realijas (kaip energetinė politika), o ne vien institucines detales.
- Manau, pagrindinės viltys, kurios jau lyg ir pradeda pildytis, susijusios su kitokiu vadovavimo stiliumi. Manoma, jog naujasis premjeras bus kažkiek kuklesnis, labiau žemiškas. Žmonės tikisi, kad jis labiau atsigręš į vidaus reikalus ir šiek tiek (bet tik šiek tiek) mažiau dalyvaus tarptautinėse peripetijose. Kita vertus, nereikia pamiršti, jog Gordonas Brownas buvo viena kertinių vyriausybės figūrų nuo pat 1997m, tad žmonės tikisi, jog pagrindinės politikos kryptys nesikeis.
- Kiek tikėtina, jog naujasis premjeras apsilankys Lietuvoje?
- Mūsų šalių premjerai buvo visai neseniai susitikę, kuomet poną Gediminą Kirkilą Tony Blairas priėmė savo rezidencijoje Downing Street 10. Tai buvo birželio 12-ąją. Žinoma, Gordonas Brownas susitiks ir bendraus su savo visais Europos partneriais reguliariai – tai vyks Europos Komisijoje ir kituose ES renginiuose. Manau, jo vizitas į Lietuvą visai įmanomas, bet vargu ar verto jo tikėtis pirmaisiais vadovavimo mėnesiais.
Kalbino Tomas Čyvas