• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dešimtoji „Rupert“ Alternatyvios edukacijos programa baigiasi neeiline grupine paroda „Adero“, vykstančia „Tech Zity Vilnius“, – buvusiame siuvyklos fabrike.

10

Dešimtoji „Rupert“ Alternatyvios edukacijos programa baigiasi neeiline grupine paroda „Adero“, vykstančia „Tech Zity Vilnius“, – buvusiame siuvyklos fabrike.

REKLAMA

Devynių menininkų šešis mėnesius kurti nauji kūriniai iki gruodžio 12-osios eksponuojami per du milžiniško pastato aukštus nusidriekusiose instaliacijose.

„Magijos ir ritualų“ temos įkvėpti darbai atskleidžia menininkų domėjimosi sritis, pastato istoriją ir realybės daugialypumą. 

„Dvejus metus „Rupert“ dirbo magijos ir ritualų temos kontekste. Menininkai pastate visos programos metu – beveik šešis mėnesius – turėjo studijas, kuriose dirbo ir ruošėsi, pažindinosi su vieta, pastato istoriją, jo medžiagiškumu. Visi menininkai patys išrinko vietą, kurioje norėtų eksponuoti darbą, nemažai objektų iš pačios siuvyklos panaudoti kūrybos procese“, – naujienų portalui tv3.lt sakė parodos kuratorius Tautvydas Urbelis.

Tvarumas, naujos bendrabūvio idėjos ir jautrumas trapiai ekologinei aplinkai transliuojami „Adero“ parodos menininkų darbuose puikiai integruojasi į ilgalaikę šios teritorijos viziją.

REKLAMA
REKLAMA

Vykdant tradicinės industrijos pastatų konversiją bus išsaugota dauguma esamų pastatų, tokiu būdu į aplinką neišskiriant daugiau kaip 5000 tonų CO2.

REKLAMA

Menininkai ir dizaineriai daugelį senų interjero elementų ir pramonės objektų prikels naujam gyvenimui.

Lotyniškas žodis adero turi tris reikšmes: „atvykstu“, „dalyvauju“, „esu čia“. Tai žodis, peržengiantis kasdienybės kalbos ribas ir išsiliejantis į nežinomybę.

Trys reikšmės – tarsi mirguliuojantys šydai tai atskleidžiantys, tai paslepiantys šešis mėnesius trukusius Alternatyvios edukacijos procesus. Tai burtažodis, dar neįsitvirtinęs grimuaruose, tačiau švelniai aidintis didžiulėse pritemusiose seno fabriko erdvėse.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš šešis mėnesius „atvykstu“ žymėjo Alternatyvios edukacijos programos pradžią, tačiau kiekvienam dalyviui tai reiškė skirtingus dalykus – grįžimą iš užsienio arba pasilikimą gimtajame mieste, o galbūt persikėlimą į niekuomet anksčiau neaplankytą šalį ketinant dalyvauti programoje, apie kurią teko skaityti internete.

Atvykimas – tai tam tikra pasitikėjimo išraiška, šuolis į nežinią, kuriam įvykti reikia ryžto ir beatodairiško užsidegimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šešis mėnesius „dalyvauju“ buvo atvykimo tęsinys, sutvirtinęs tarpusavio pasitikėjimą ir subrandinęs santykius, kuriuos liudijo vis daugiau bendrų istorijų socialiniuose tinkluose.

Programa tapo savotiška sistema, gana primygtinai reikalaujančia dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose ir ekskursijose. Tačiau dalyvavimas taip pat buvo ir žinių mainų, tarpininkavimo bei abipusio pasitikėjimo forma.

REKLAMA

Šešis mėnesius „esu čia“ reiškė būti akimirkoje, erdvėje ir priimti per ją srūvančius srautus. „Esu čia“ taip pat reiškė tapsmą, čia susitelkiant, čia vėl ištirpstant žinių telkiniuose, galiausiai paliekant pėdsakus ir tyrinėjant metaforas.

Buvimas čia dažnai įgaudavo labirinto pavidalą, kuriame edukacija persipindavo su pulsuojančiais hedonizmo blyksniais. Visa tai judėjo ir siūbavo, liejosi ir lašėjo, leido tiesti griežtai neapibrėžtus kelius į ateitį.

REKLAMA

Kaip amerikiečių antropologė Anna Tsing kadaisė kvietė mus sekti paskui matsutake grybą per baugius sugadinto pasaulio griuvėsius, taip ir „Rupert“ kviečia sekti „Adero“ atgarsiais bei pėdsakais per seno fabriko labirintus, viliantis atrasti būdų, kaip gyventi nesaugioje ateityje.

Jau 2024-aisiais, po pastatų konversijos, šioje teritorijoje duris atvers didžiausias regione technologijų miestelis „Tech Zity Vilnius“, kuriame įsikurs ne tik IT, startuolių sektoriaus įmonės, bet ir naujos kokybės vieša erdvė Naujamiestyje, pakviesianti tiek į multifunkcinį renginių centrą tiek ir į įdomiausias mieste edukacijos, paslaugų, maitinimo įstaigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš pirmo žvilgsnio tuščioms ir apleistoms industrinėms erdvėms gyvybę vis įpučia išskirtiniai renginiai.

Per pastarąjį pusmetį čia vyko tiek šiuolaikinio meno parodos (menininkai Bianca Bondi, Gasparas Zondovas) tiek koncertai lauko erdvėje („Solo Ansamblis“) bei  išskirtiniai vakarėliai („Prisukamas Abrikosas“, „Autostrada“), kino filmavimai.

Atvirumą menui, kultūrai savo veikloje nuolat deklaruojantys „Tech Zity“ visuomet atviri kūrybininkams.

REKLAMA

Parodos „Adero“ menininkai:

HASHIA (Vokietija/Korėja), Misti studio (JK), Delphine Lejeune (Belgija/Nyderlandai), laura fernández antolín (Ispanija), Laura Marija Balčiūnaitė (Lietuva), Ana Lipps (Lietuva/Vokietija), Algirdas Jakas (Lietuva), Dovydas Laurinaitis (Lietuva/JK), iolo walker (JK).

Paroda veikia iki gruodžio 12 d., ją galima apžiūrėti tik lydint gidui:

  • ketvirtadieniais, penktadieniais 16 val., 17 val., 18 val. 
  • šeštadieniais 14 val., 15 val., 16 val., 17 val.

Parodos lankymas nemokamas. Įėjimas į parodą per fabriko vartus, toliau sekite informacinius ženklus, kur jus pasitiks gidas.

REKLAMA

Specialūs parodos turai su kuratoriumi ir menininkais vyks:

  •  gruodžio 8 dieną, 18 val. 
  • gruodžio 12 dieną, 18 val.

Gruodžio 12 dieną, pirmadienį, vyks parodos uždarymo renginys, jo programa bus paskelbta „Rupert“ socialiniuose tinkluose jau netrukus.

„Rupert“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Rėmėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, „Tech Zity“, „Nordic Culture Point“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų